Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Millî Eğitim Bakanlığı ve Nestlé Türkiye´nin "Sağlıklı Adımlar" projesi 6. yılında

Güncelleme :04.04.2018

Proje kapsamında ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin sağlıklı beslenme ile fiziksel aktivitenin önemi hakkında bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.

Türkiye´de proje ile şu ana kadar 13 şehirdeki 66 okulda 70 bin çocuk ve 140 bin veli ile birlikte 2.500 öğretmene ulaşıldı.

Daha çok çocuğa erişmek ve daha fazla fayda sağlamak için Nisan ayında uzmanlar eşliğinde Türkiye´yi gezmeye başlayacaklarını ifade eden Nestlé Türkiye Genel Müdürü Felix ALLEMANN, yıl sonuna kadar 9 şehre gidileceğini belirtti.

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé, Türkiye´de 2012 yılından bu yana Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliğiyle "Sağlıklı Adımlar" projesini yürütüyor. 3 Nisan tarihinde düzenlenen toplantıda Nestlé Türkiye, 6. yılına giren projede şu ana dek elde edilen sonuçları paylaştı ve proje kapsamında yıl boyu sürecek Türkiye turuna dair bilgi verdi.

Projeyle ilgili T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Araştırma-Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Dr. Gülderen ÖZDEMİR ile Nestlé Türkiye Genel Müdürü Felix ALLEMANN`IN bilgi verdiği toplantıda, çocuklar ile eş zamanlı olarak aileler ve öğretmenlerin de farkındalığının artırılmasının önemine değinildi.

 6 yılda 70 bin çocuk 140 bin veli

 Nestlé, dünya çapında 84 ülkede uyguladığı "Nestlé for Healthier Kids - Sağlıklı Çocuklar için Nestlé" programını Türkiye´de "Sağlıklı Adımlar" ismiyle Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile uyguluyor. Proje ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin dengeli beslenme ile fiziksel aktivite

konularında farkındalığını geliştirmeyi ve doğru alışkanlıklar kazandırmayı amaçlıyor. Şimdiye kadar 13 ilde 66 okulda 70 bin çocuk ve 140 bin veli ile birlikte 2.500 öğretmene ulaşılan projenin daha da yaygınlaştırılması planlanıyor. Bu kapsamda uzmanlarla birlikte yıl boyunca İzmir, Bursa, Eskişehir, İstanbul, Ankara, Şanlıurfa, Adana, Trabzon ve Kayseri olmak üzere 9 ile gidilerek, çocuklar ve aileler için, dengeli beslenme, pedagojik gelişim ve fiziksel aktivitenin önemi konusunda bilgilendirici ve eğlendirici etkinlikler gerçekleştirilecek.

 Kurumsal Sosyal Sorumluluktan Ortak Değer Yaratmaya 

Nestlé olarak Ortak Değer Yaratmak bizim için bir kurumsal sosyal sorumluluk stratejisinden çok daha fazlası, bu bizim iş yapma kültürümüzü ve biçimimizi temelden etkileyen bir anlayış.

Nestlé Türkiye Genel Müdürü Felix ALLEMANN; "Nestlé olarak, kurucumuz Henri Nestlé´nin küçük bir bebeğin hayatını kurtarmasıyla başlayan hikayemizi, faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde ortak değer yaratma anlayışı ile sürdürüyoruz. Bireylerin ve ailelerin yaşam kalitesini artırmak ve daha sağlıklı bir geleceğe katkıda bulunmak için çalışıyoruz."

 Gelecek nesillerin şimdinin çocukları olduğunun ve onları bilinçlendirmenin sağlıklı bir gelecek için ne kadar önemli olduğunun altını çizen ALLEMANN, "Sağlıklı Adımlar" projemizle okul çağındaki çocukları sağlıklı beslenmeye, daha aktif ve iyi bir yaşama teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Bunun için Millî Eğitim Bakanlığı´nın değerli desteği ve akademisyenlerle birlikte programımıza, yeni geliştirdiğimiz "Sağlıklı Adımlar Oyunu"nu da ekledik. Bununla amacımız sağlıklı beslenmenin yanında çocukların daha hareketli olmasını da sağlamak. 2018´de hedefimiz daha çok çocuk ve ebeveyne ulaşabilmek. Bunun için 15 Nisan´da 9 ilde uzmanlar eşliğinde halkımızı yörelerinde ziyaret edeceğimiz bir Türkiye turuna çıkıyoruz.Her zaman olduğu gibi Türkiye´de insanların yaşamlarını zenginleştirmeyi ve toplumun refahı için ortak değer yaratmayı bir görev biliyoruz" dedi.

 Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Ar-Ge ve Projeler Daire Başkanı Dr. Gülderen ÖZDEMİR; "2015-2016 döneminde öğrencilerde %25 bilgi artışı gerçekleşmiştir."

 ALLEMANN´IN ardından konuşan T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Araştırma-Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Dr. Gülderen ÖZDEMİR sağlıklı nesillere sahip olabilmenin önemine değinirken "Çocuklarda gelişimin erken döneminde dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konularında bilinç oluşturmak büyük önem taşıyor. Bu vizyonumuzu paylaşan Nestlé Türkiye ile birlikte "Sağlıklı Adımlar" projesini hayata geçirdik. Projeyle çocukların dengeli beslenme ve aktif bir yaşamı alışkanlık haline getirmesi, günlük hayatına adapte etmesi ve bunu ömür boyu devam ettirmesini amaçlıyoruz. Özel olarak geliştirilen materyaller projenin, öğrenci, öğretmen ve veli dâhil olmak üzere ilgili tüm hedef gruplarını kapsayan bir yaklaşımla yürütülmesini sağlıyor. Projenin etkisini görmek için her dönem sonunda ölçme-değerlendirme çalışması yapıyoruz. Buna göre bilgi artış düzeyi, 2015-2016 döneminde öğrencilerde %25, 2016-2017 döneminde öğretmenlerde %27.5, şeklinde gerçekleşmiştir. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü olarak sağlıklı nesiller yetiştirmek konusunda kararlığımızı destekleyen Nestlé Türkiye´ye katkılarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi. 

Bu haber 2321 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Danimarkalı rüzgar enerjisi şirketi, Türkiye'de büyümeye olumlu bakıyor... 22.10.2021
KKTC Benzinciler Birliği: K-PET ve AL-PET akaryakıt satışını durdurdu... 22.10.2021
Türkiye Petrolleri ve Koalay.com İş Birliği ile Artık Sigorta İşlemleri TP Mobil Üzerinden Yapılabiliyor... 22.10.2021
Zorlu Enerji, Karadağ’da Elektirikli Araç Şarj İstasyonu Ağı Kuruyor ... 22.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.