Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Başarılarına bir yenisini daha ekleyen İnterpet, TURKAK akreditasyonundan da geçti

Güncelleme :30.05.2018

İnterpet, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından zorunlu hale getirilen TS EN ISO 17024: 2012 Personel Belgelendirme konusunda TURKAK tarafından akredite edildi.
 

Akaryakıt sektörüne yönelik verdiği hizmetleri her geçen gün arttıran, bu hizmetleri belgelendirerek en iyi hizmeti vermeyi kendine hedef belirleyen İnterpet, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından zorunlu hale getirilen TS EN ISO 17024: 2012 Personel Belgelendirme konusunda TURKAK tarafından akredite edildi. Konu hakkında gazetemize açıklama yapan İnterpet Kalite Güvence ve SEÇ Müdürü Demet Dura, 2 yıla yakın bir süredir bu belgeyi almak için hazırlandıklarını, sıkı bir denetimden geçerek TURKAK tarafından akredite olduklarını söyledi.


6331 sayılı İş Kanunu ile beraber çok tehlikeli işler kapsamında Mesleki Yeterlilik zorunluluğu getirildiğini açıklayan Dura, bu doğrultuda çok tehlikeli işler yapan firmalarda çalışan personellerin mesleklerinin olması şart koşuldu. Bunlar nelerdir diyecek olursak inşaat firmasında betoncu ise betoncu, sıvacı ise sıvacı, boyacı ise boyacının yaptığı işi doğru yaptığını gösteren belgesinin olması isteniyor. Zaman içinde bu bütün meslek dallarında uygulanmaya başlandı. İnterpet olarak endüstriyel boru montajı, CNC tezgah işçisi, CNC programlama ve makine bakımı konularında Türk Akreditasyon Kurumu’ndan akredite olduk. Türk Akreditasyon Kurumu’ndan akredite olduktan sonraki etabımız Mesleki Yeterlilik Kurumu’na başvurmak oldu. Şu anda denetime gelmeleri için gün bekliyoruz. Bu sektöre de canlılık getirecek bir hareket diye düşünüyorum. Şu an itibariyle birçok firmanın personellerinin mesleki yeterlilikleri mevcut değil. Bu zaman içinde oluşacak bir olguydu. Şu an bu alandaki çalışmalar hızlanarak devam ediyor. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Mesleki yeterlilik eğitimleriyle mesleki yeterlilik sınavlarının karıştırılmaması gerekir. Mesleki yeterlilik eğitimleri üniversiteler ya da anlaşmalı olan kurumlar tarafından verilebiliyor. Bu eğitimler sonucunda katılımcılara sadece eğitim sertifikası, eğitim katılım belgesi veriliyor. Bizim yapacağımız şey mesleki yeterlilik eğitimi değil, mesleki yeterlilik belgesi vermek şeklinde düşünülmesi gerekir. Sınava girecek olan personel eğer zorunlu meslekler grubunda yer alıp sınavı kazanırsa devlet sınav ücretini ödüyor. Bir kişinin bir sınava 3 kere girme hakkı var. 3. hakkını kaybederse tekrardan başvurusunu yenilemesi gerekiyor. Mesleki yeterlilik belgesi 5 yılda bir vize işlemine tabi tutulmakta. Hepsinin farklı özellikte vize olma işlemi vardır. 17024 çalışması 1.5-2 yıllık bir çalışmadır. Önce çok dikkatli bir şekilde ilgili standartları okuyup, onları yorumlayıp, personel yapımızın buna ne kadar uygun olup olmadığını çıkartıp, analiz ettik. Bunun akabinde ona uygun hem mesleki yeterliliği karşılayabilecek hem de Türk Akreditasyon Kurumu’nun 17024 standardını karşılayacak şekilde Kalite Yönetim Sistemi kurduk. Bu kalite yönetim sistemini de kurduktan sonra Türk Akreditasyon Kurumu’na başvuruda bulunduk. Onlar da denetime geliyorlar. Biz 3 gün boyunca 3 kişi tarafından denetime tabi tutulduk. Yapılan denetimler sonucunda Türk Akreditasyon Kurumu’nun denetiminde başarılı bir şekilde geçtik. Şimdiki etabımız tamamen Mesleki Yerlilik Kurumu’nun yönlendireceği denetimle ilgili olacaktır. Bu denetimden geçtikten sonra bu sayede İnterpet olarak farklı bir iş koluna daha sahip olmuş olacağız.


 Bahsedilen yeterlilikleden sınava girmek isteyenlerin  www.interpetakedemi.com'a  başvuru yaparak sınava girmeye hak kazanacağını açıklayan Dura, bu devletin vermiş olduğu bir yetki olduğu için tüm Türkiye’de bu sınavları yapabileceğiz. Bu sayede İstanbul dışında da sınav yapabilme yetimiz olmuş olacak. Sınav yapıcılarımız ve karar vericilerimizle oluşturduğumuz ekipler talebe göre gezici araçlar yardımıyla tüm Türkiye genelinde sınav yapabilecektir. Ama CNC programı ya da CNC tezgahı işçisi ile ilgili olan sınavlar firmamız içinde gerçekleştirilecektir. Sınava katılımda sayısal olarak herhangi bir sınırlama yoktur. Herkes bu sınava katılabilir. Yalnız bu sınava katılacakların 3. 4. 5. seviye gibi denklikleri bulunuyor. Her birinin de bir karşılığı vardır. Mesela seviye 3 Lise ve dengi, seviye 4 yüksek okul, seviye 5 üniversiteyi kapsıyor. Mesleki yeterlilik kurumu standartları yazarken bunu seviyelere göre ayırmıştır. Üniversite seviyesinde olan birine ilkokul veya ortaokul seviyesinde bir belge verdiğiniz zaman bu tam da örtüşmemiş olur. Bundan dolayı kişiler başvuru yaparken kendi denklikleri neye denk geliyorsa ona başvurmaları gerekir.


Planlı programlı ve düzgün bir şekilde çalışarak akreditasyon belgemizi aldık.   Daha önceki denetimlerde olduğu gibi yapılan 3 günlük denetimin de çok yoğun ve sıkı bir kontrole tabi tutularak gerçekleştirildiğini belirten Dura, bu denetimde aklınıza hiç gelmeyecek sorularla da karşılaşabiliyorsunuz. Akreditasyon geçiren firmalar benim ne demek istediğimi çok iyi anlayacaklardır. Akreditasyon denetimleri hep çok zordur. Atladığınız konular mutlaka olacaktır. Denetimlerde bu atlanan konulardan sorular sorulduğunda doğru cevapları verirseniz ve verdiğiniz cevap ile objektif deliller örtüşüyor ise o zaman akreditasyonunuza onay verilmektedir. Akreditasyon belgelerinin uluslararası geçerliliği olduğu için belgeyi almak için hiçbir eksiğinizin olmaması gerekir. Bu denetimlerle varsa eksikliklerimiz onları gidererek yolunuza emin adımlarla devam etmemizi de sağlamaktadır. Aldığımız akreditasyon belgemiz şuan TÜRKAK’ın web sitesinde de yayınlanmaktadır.


 Mesleki Yeterlilik Kurumu’na başvuru yaptıklarını, 2 ay içinde denetime geleceklerini açıklayan Dura, bu denetimden de geçtikten sonra biz bu alandaki çalışmalarımızı başlatacağız. Akaryakıt sektörü için Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan yetki belgesini alırsak ilk yetki belgesini alan firma da biz olmuş olacağız. Şuan akaryakıt istasyonlarında çalışan pompacılarla ilgili bir standart yazılımı mevcut. O standart yazılım bittikten sonra muhtemelen bizim gibi başka firmalar da Mesleki Yeterlilik Kurumu’na başvuracaktır. İnterpet olarak hep ilkleri gerçekleştirip lider olarak yolumuza devam etmek istiyoruz. Bize en çok gurur veren şeylerden bir tanesi de sektöre kazandırdığımız ilklerimizdir. Biz şu anda Personel Belgelendirme konusunda emeklemeye başladık. İleriki günlerde büyüyerek koşmaya başlayacağız dedi.

 

 

Bu haber 3542 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Scania Servislerine Kadın Eli Değiyor... 26.11.2021
Motul Motosiklet Yarışlarına Damga Vurmaya Devam Ediyor... 26.11.2021
Petrol Ofisi’nin Covid-19 ile Mücadeleye Verdiği Destek Felis Ödülü aldı... 26.11.2021
Ford Otosan’dan hafif mobilite çözümleri sunan yeni girişim: “Rakun”... 26.11.2021
Mercedes-Benz Otomotiv Küresel IT Çözümleri Merkezi’nin STAR HACK hackathonu için başvurular devam ediyor... 26.11.2021
Schneider Electric, Fortune’un her yıl yayınlanan Dünyayı Değiştiren Şirketler Listesine dahil edildi... 26.11.2021
SEDAŞ, İKİGAİ projesiyle müşteri memnuniyetini artırıyor... 26.11.2021
ÇEVKO Kazakistan'a Yeşil Enerji İçin Know-How İhraç Edecek... 26.11.2021
Limak Enerji Uludağ Elektrik, ‘Sıfır Atık Belgesi’ Almaya Hak Kazandı... 26.11.2021
TPAO açıkladı! Türkali-2 kuyusunda akış testi tamamlandı... 26.11.2021
Bakan Dönmez açıkladı! Kapatılan kuyudan petrol fışkırdı... 26.11.2021
Sustainable Bus Award’da Seyahat Otobüsü kategorisinde MAN Lion’s Coach ‘Sustainable Bus of the Year 2022’ seçildi... 26.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.