Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Akaryakıt fiyatlarında gerçekleşen artış, araç sahiplerine 15 milyar TL’lik ek maliyet yarattı

Güncelleme :20.07.2018

Türkiye’de trafiğe çıkan otomobiller, her gün ortalama 37,7 milyon litre yakıt tüketiyor. Yani araç sahipleri benzine her gün 173 milyon TL harcıyor. Son bir yılda benzin ve motorin fiyatlarındaki artışın %26’ya ulaşmasıyla, sürücüler için 15 milyar TL ek maliyet oluştu. Artan akaryakıt fiyatları araç sahiplerini yeni nesil yakıt tasarruf ürünlerini kullanmaya itiyor.
 

T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yayınlanan ''2017 Petrol Piyasası Raporu”ndaki verileri derleyen Dyno Tab yakıt performans ürünleri Türkiye Distribütörü Aydın Kimyasal Ürünler, Türkiye’deki 12.3 milyon otomobilin her gün yaklaşık 37,7 milyon litre akaryakıt tükettiğini açıkladı. Araştırmalara göre, otomobillerin yıllık akaryakıt tüketimi 63 milyar TL’yi buluyor. Son bir yılda benzin ve motorinin litre fiyatında gerçekleşen ortalam %26’lık fiyat artışı sürücüleri yakıt tasarrufu sağlayan çözümlere yönlendiriyor. Bu ürünlerin başında, her depoda sağladığı %15’lik yakıt tasarrufla Dyno Tab yakıt tasarruf ve enjektör temizleyici tablet geliyor. Enjektör ve yakıt sistemini temizleyerek tasarruf  ve performans artışı sağlayan ürün, son bir yılda Türkiye’de 65 bin litre yakıt tasarruf sağladı.
 

“Ülkemizde her bin kişiye yaklaşık 154 otomobil düşüyor”


Akaryakıt tasarrufu sağlanırken aracın performansının ve motor ömrünün etkilenmemesi gerektiğinin altını çizen Dyno Tab yakıt performans ürünleri Türkiye Distribütörü Aydın Kimyasal Ürünler Genel Müdürü Faruk Ekşioğlu, “Ülkemizde her bin kişiye yaklaşık 154 otomobil düşüyor ve 2030 yılına kadar ciddi bir artış olması bekleniyor. Tükettiği petrolün yaklaşık %92’sini ithal eden Türkiye için dışa bağımlılık önemli bir sorun teşkil ediyor. Bu noktada yakıt sistemi ve enjektör temizleyici Dyno Tab ile araçlarımızda %15’e varan yakıt tasarrufu sağlamak mümkün. Dizel ve benzinli motorlara uygun olan Dyno Tab, yakıt alımından önce depoya bir adet tablet koyularak kullanılabiliyor. Yakıt içinde %100 çözünebilen konsantre tablet, enjektörleri temizleyip daha verimli yakıt püskürtülmesini sağlayarak yakıtın daha verimli yanmasını sağlıyor. Bu sayede yakıttan tam performans alınarak tasarruf sağlanıyor. Aktif bileşenleriyle oldukça kullanışlı ve verimli olan bu yöntem, hem araç sahiplerine hem de ülke ekonomisine katkıda bulunuyor”dedi.


Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından tescillenen Dyno Tab, en son Automechanika Dubai Fuarı’nda sergilendi. Yüksek kullanıcı beğenisiyle tüketicilerden tam not alan tablet ürün, sıvı ürünlere nazaran daha güçlü ve uzun yolda tasarruf açısından daha etkili yapısıyla dikkat çekiyor. İnternet üzerinden de satın alınabilen ürün, hali hazırda hepsiburada.com'dan temin edilebiliyor.


Türkiye’de tüketilen akaryakıtın %85’i motorin


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de trafikte seyir halinde bulunan 22,7 milyon aracın 12,3 milyonu otomobillerden oluşuyor. Otomobillerin %38’i LPG, %36’sı dizel, %25,5’i benzin yakıt kullanıyor. 2017 yılında Türkiye’de 28,4 milyon ton akaryakıt tüketilirken, bunun %85’ini motorin, %8’ini benzin ve %4,5’ini ise havacılık yakıtları oluşturuyor.

 

Bu haber 2464 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.