Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Londra´da düzenlenecek Shell Eco-marathon yarışmasında Öğrenciler, enerji verimliliği rekorunu kırmaya çalışacak

Güncelleme :25.06.2019

 Shell'in, inovasyon ve sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamındaki en önemli projelerinden olan Shell Eco-marathon Avrupa heyecanına sayılı günler kaldı. Avrupalı binlerce öğrenci kendi tasarladıkları araçlarla `en az enerjiyle en uzun mesafeyi´ kat edebilmek için mücadele edecek. Londra´da 1-5 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek `Make the Future Live - Geleceği Canlandır´ etkinliği kapsamındaki yarışmada Türkiye´den 11 takım yarışacak.

SHELL Eco-marathon´da Avrupa´da, başta Avrupa ülkelerinden olmak üzere 25 ülkeden 161 ekip, mühendislik ve tasarım yeteneklerini iki ana kategoride sergileyecek. 1985´ten beri düzenlenen Mileage Challenge yarışmasında en az enerjiyi kullanarak en uzun yolu kat edebilen aracın tasarımcıları ödülün sahibi olacak. Geçtiğimiz yıl, Fransız ekip Microjoule-La Joliverie 2,324 kilometreyi yalnızca bir litre yakıtla kat etmeyi başarmıştı.

Make the Future Live - Geleceği Canlandır Küresel Genel Müdürü Norman Koch etkinlikle ilgili şunları söyledi: "Shell Eco-maraton´un en önemli amacı bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında kariyer hedefleri olan öğrencilere ilham olmaktır. Bu program, öğrencilere enerji verimliliğiyle ilgili teorileri test etme ve inovatif yeteneklerini sergileme imkânı verecek. Her yıl yeni sonuçlar elde ettiğimiz yarışmada bu sene takımların hangi inovatif fikirleri ortaya koyacağını merakla bekliyorum."

Türkiye´den 11 takım katılıyor

Shell Eco-marathon Avrupa yarışmasında Türkiye´yi bu yıl Adana, Bursa, Eskişehir, İstanbul, Kayseri, Ankara ve Trabzon´daki 10 üniversite ve 1 liseden toplam 11 takım temsil edecek. Etkinlik aynı zamanda, enerji verimliliğinin, sürücünün stratejisi, yeteneği ve hızıyla birleşeceği, Amerika, Asya ve Avrupa kıtalarından gelen "şehir konsepti" ekiplerinin yarışacağı Dünya Sürücüler Şampiyonası´na (Drivers´ World Championship) da ev sahipliği yapacak.

Ahmet Erdem: Gençlerimizle gurur duyuyoruz

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem de gençlerin mühendislik ve tasarım yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlayan Shell Eco-marathon yarışması ile ilgili şu bilgileri verdi: "Shell, artan enerji talebine çözüm sunmak için yenilenebilir enerji gibi alternatif enerji kaynaklarına yatırım yapıyor ve aynı zamanda enerjinin verimli kullanılması için projeler geliştiriyor. Bilgi ve birikimimizi gençlerimizin mühendislik ve tasarım yetenekleriyle birleştirmekten, onların küresel platformda ülkemizi temsil ettiğini görmekten büyük gurur duyuyoruz. Türkiye olarak küresel yarışmaya 14. kez katılıyoruz ve son 4 yıldır Eco-marathon yarışmasını Türkiye´de TİM ve OİB (Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği) iş birliği ile gerçekleştiriyoruz. Shell Eco-marathon´da öğrencilerimiz tasarım ve mühendislik becerilerini geliştirmenin yanı sıra, finans kaynağı bulma, takım çalışması, iletişim yönetimi, proje yönetimi gibi birçok farklı konuda gelişim imkânı buluyor."

Bu haber 2405 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Doğalgaz Depolama Tesisleri Bu Günler İçin Var... 21.01.2022
Zorlu Elektrik Perakende Satış Şirketi’nden Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek... 21.01.2022
BOTAŞ’tan sanayi tarifesine ay ortasında gizli zam... 21.01.2022
İran Enerji Haber Ajansı Shana: İran’dan Türkiye’ye gaz akışı yeniden başladı... 21.01.2022
Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı... 21.01.2022
"Yılın En İtibarlıları" ödüllerine kavuştu... 21.01.2022
Schneider Electric ve BP düşük karbonlu enerji çözümleri konusunda iş birliği yapıyor... 21.01.2022
Almanya doğal gaz stoklarını artırmayı hedefliyor... 21.01.2022
Fransız Enerji Şirketi "TotalEnergies" Myanmar'dan çekiliyor... 21.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.