Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

SABANCI: Yüzde 5 Büyüme Süpriz Olmaz

Güncelleme :29.02.2012

 Dünya ekonomisinde baharın gelişi beklentisinin kuvvetli olduğunu dile getiren Güler Sabancı, "Önemli bir engelle karşılaşmazsak, benim şahsi görüşüm Türkiye'nin büyümesinin 2012'de yüzde 5'i yakalaması açıkça sürpriz olmaz" dedi.

İSTANBUL- Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, şahsi görüşünün, önemli bir engelle karşılaşılmazsa Türkiye'nin büyümede 2012'de yüzde 5'i yakalamasının sürpriz olmayacağını bildirdi.

Sabancı, Holdingin Yıllık Paylaşım Toplantısında yaptığı konuşmada, 2012 yılının ilk aylarında tüm dünyada iyimserlik rüzgarlarının estiğini, en son alınan duyumlara göre, IMF'nin de dünyada 2012 büyüme rakamlarını yakında yukarı doğru revize edeceğinin beklendiğini belirtti.

Dünya ekonomisinde "baharın gelişi" beklentisinin kuvvetli olduğunu dile getiren Sabancı, dünyada geçen yıl yaşanan gelişmelere dikkati çekerek, bütün bunların Türkiye'yi etkilediğini, ancak buna rağmen ülkenin 2011 yılında yüzde 8'in üstünde bir büyüme gerçekleştirdiğini, bunun bir başarı hikayesi olduğunu söyledi.

Arap uyanışının ekonomik etkilerinin 2012'de 2011'den daha fazla olmasını da beklemediklerinin altını çizen Sabancı, "Bütün bu olumlu gelişmeleri üst üste koyunca, önemli bir engelle karşılaşmazsak, benim şahsi görüşüm Türkiye'nin büyümesinin 2012 yılında 5'i yakalaması açıkça sürpriz olmaz" dedi.

"Tasarruf, ekonomik olarak birinci ulusal önceliğimiz olmalı"

Güler Sabancı, Türkiye ekonomisinin kırılganlık göstermeye açık yönlerinin de bulunduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin net sermaye ithal eden ve dolayısıyla cari açık veren bir ülke olması doğaldır. Ancak, hedefimiz, bu açığın makul düzeyde tutulması olmalıdır. Bir yandan cari açığı azaltıcı düzenlemeler yaparken, öte yandan bunun için daha fazla tasarrufu teşvik etmeliyiz. Bireyler, şirketler ve hükümet olarak hepimiz daha fazla tasarruf etmeliyiz. Bu, önümüzdeki yıllarda ekonomik olarak birinci ulusal önceliğimiz haline gelmelidir. Ülkemizin yakaladığı bu kalkınma performansını devam ettirmesi, dünyadaki kaynaklardan gereken payı ve yatırımı alması, sürdürülebilir ve istikrarlı büyümesi için atması gereken çok önemli adımlar da vardır.

Bunların en önemlisi yeni bir anayasadır. Yeni anayasa, Türkiye'nin gelişmesini sürdürülebilir kılmasının şartıdır. Yeni anayasayla ilgili, katılımcı bir süreçle ve çoğulculuğu kabul ederek çalışıldığını görmek bizi mutlu ediyor. Bu yıl, bu çalışmaların meyvesini vermesini diliyoruz."

"Hukukun üstünlüğü herkes için çok önemli güvence"

Türkiye'nin ciddi bir hukuk reformuna da ihtiyacı olduğunu vurgulayan Sabancı, "Hukukun üstünlüğü kadın-erkek, yaşlı-genç, zengin-fakir, engelli-engelsiz, azınlık çoğunluk, yerli yatırımcı-yabancı yatırımcı, atanmış-seçilmiş herkes için çok önemli bir güvencedir. Bunun sağlanması da yine ülkenin en öncelikli işlerinden biridir" yorumunu yaptı.

2012'de iş dünyasının güvence açısından önemli beklentilerinden birinin de gri alanları azaltan, kayıt dışı ile mücadeleyi sürdürülebilir kılacak vergi reformu olduğuna dikkati çeken Sabancı, "Buna ek olarak, yeni Türk Ticaret Kanunu'nun belirtilen zamanda yürürlüğe girmesini dört gözle bekliyoruz. Bu, iç ve dış yatırımcı için güven ortamının devamı açısından çok önemlidir" diye konuştu.

"2011'de hedeflerimizi gerçekleştirdik"

Sabancı Topluluğu olarak 2011 yılında hedefleri gerçekleştirdiklerini, 2011 yılının Topluluk açısından yeniden ciddi büyüme ve değer yaratma yılı olduğunu belirten Güler Sabancı, karlılığı artırarak istikrarlı ve sürdürülebilir büyümeye devam ettiklerini bildirdi.

2012 planlarının da yine aynı paralelde olduğunun altını çizen Sabancı, "Hatta ben arkadaşlarımın bazı planlarını biraz muhafazakar bile buluyorum" dedi.

Carrefour'da mevcut durum değişecek

 Gıda perakendede büyümeyi hedeflediklerini belirten Zafer Kurtul, "Zaman içinde organik, inorganik büyüme fırsatlarını değerlendirmek isteriz" dedi.

      Holdingin Yıllık Paylaşım Toplantısında soruları yanıtlayan Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Zafer Kurtul, "Carrefour'daki hisselerinizi tamamen satıp çıkmanız mı söz konusu olacak?" sorusuna ise "Carrefour'daki mevcut durumu sürdürmek istemiyoruz. Bu mevcut durumu değiştirmek istiyoruz. Bu tabii, Carrefour ile bir görüşme sürecimiz söz konusu olacak. Ama bu sonunda nasıl bir şekle döner, onu zaman içinde göreceğiz. Tabii ki biz gıda perakendede büyümeyi hedefliyoruz. Dolayısıyla burada da zaman içinde organik, inorganik büyüme fırsatlarını değerlendirmek isteriz" cevabını verdi.

Avivasa, Enerjisa ve Diasa, 2015'e kadar halka arz edilecek

Grubun çimento sektöründe katma değer ve sinerji yaratacak, kendilerini bölgesel lider hedefine taşıyacak yurt içi ve yurt dışı satın alma alternatiflerini değerlendirdiğini belirten Kurtul, 5 yıllık dönem için Sabancı Çimento Grubu olarak 200 milyon dolarlık yatırım hedeflerinin bulunduğunu, geçen yıl 72 milyon dolar tutarında yatırım gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Kurtul, grubun şu anda halka açık 12 şirketi bulunduğunu anımsatarak, halka açık şirket sayısını artırmak istediklerini, 2012 yılında Teknosa'nın, 2013 yılında Avivasa'nın, 2014 yılında Enerjisa'nın ve 2015 yılında da Diasa'nın halka arzını gerçekleştireceklerini bildirdi.

Enerji ihaleleri

Bir gazetecinin, "Enerjisa'nın ortağı Verbund'un yatırım yapmak istememesi nedeniyle Ayedaş'ı almaktan vazgeçtiğini biliyoruz. Sizin de 'başka bir dağıtım bölgesini almak istiyoruz' diye açıklamalarınız vardı. Bu kapsamda stratejiniz değişti mi, hala bir dağıtım bölgesini almak istiyor musunuz?" sorusuna kurtul, "Enerji dağıtımında yine bir ihale süreci olursa o zamanın şartlarına göre biz yine ortağımızla bu konuyu değerlendireceğiz" dedi.

 

Bu haber 2997 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Schneider Electric, Geleceğin Şebekeleri için Geliştirdiği Yeni Nesil Teknolojileri Tanıttı... 28.01.2022
SEDAŞ’ın Kadın Enerjisi “Next” projesinde başvurular devam ediyor... 28.01.2022
Karsan, Otonom e-ATAK ile Kuzey Avrupa’ya Giriş Yaptı! ... 28.01.2022
SENTRUM projesi Küçükköy'de yeşil çözümler ve enerji verimli yatırımları teşvik ediyor... 28.01.2022
Otonom sürüş: Bosch ve Volkswagen’in yan kuruluşu Cariad, kapsamlı ortaklık konusunda anlaştı... 28.01.2022
Akaryakıt Bayileri, Kriz Haline Gelen Marj Sorununu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'la görüştü ... 28.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.