Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Petrol-İş Sendikası Genel Başkan Süleyman Akyüz: “TPAO’nun yapısı güçlendirilmeli”

Güncelleme :26.12.2020

TPAO’nun daha da büyütülmesi gerektiğinin altını çizen Akyüz, “Petrol ve doğalgazda ülkemizin dışa bağımlılığının ortadan kaldırılması için kamu kuruluşumuz TPAO’nun kamusal niteliğinin ve yapısının güçlendirilmesi gerektiğinin bir kez daha altını çiziyoruz” dedi.

Petrol-İş Sendikası Genel Başkan Süleyman Akyüz, TPAO’nun kamusal niteliğinin ve yapısının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. TPAO’nun daha da büyütülmesi gerektiğinin altını çizen Akyüz, “Petrol ve doğalgazda ülkemizin dışa bağımlılığının ortadan kaldırılması için kamu kuruluşumuz TPAO’nun kamusal niteliğinin ve yapısının güçlendirilmesi gerektiğinin bir kez daha altını çiziyoruz” dedi.

 Ülkemizin milli petrol şirketi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO), kuruluş misyonuna uygun olarak yeni yatırımlara ve hamlelere öncülük etmesi, enerjide dışa bağımlılığının azaltılmasını sağlayacağını belirten Akyüz, “Bu çerçevede Batı Karadeniz’de Sakarya Gaz Sahasında Tuna-1 kuyusunda keşfi yapılan 320 milyar metreküp büyüklüğündeki doğalgaz rezervi önemli bir dönüm noktası olmuştur. TPAO’ya ait Fatih derin deniz sondaj gemisi ile gerçekleştirilen bu rezerv keşfi, Ağustos ayında duyurulmuş ve Ekim ayında ise rezerv büyüklüğü 405 milyar metreküp düzeyine revize edilmiştir. Keşfedilen doğalgazın TPAO öncülüğünde ve kendi olanaklarımızla çıkarılması noktasında çalışmalar hızla sürmektedir. Rezerv keşfinden önce yatırımı başlayan Zonguldak Filyos Limanı projesinin önemi ise bulunan doğalgaz kaynağı ile artmıştır. Limanın doğalgazın kıyıya çıkarılması için kullanılması planlanmaktadır. Karadenizi ülkemiz açısından bir enerji merkezi haline getirecek bu keşif ve projeler, ülkemiz ekonomisine büyük katkıda bulunacaktır. Milli kuruluşumuz TPAO bu doğrultuda, Fatih ve Kanuni sondaj gemileri ile yeni arama çalışmaları için Filyos Limanı’nda bir üs oluşturmuştur. Hem enerji lojistiğinde kavşak haline gelinmesi hem de yeni istihdam olanaklarının yaratılması için büyük değer taşıyan bu keşif ve projeleri önemsiyoruz. Bu çalışmaların merkezinde yer alan TPAO’nun enerjide bağımlılığımızı azaltacak faaliyetlerini destekliyor, bu kuruluştaki tüm yöneticilerimizin ve üyelerimizin gösterdiği olağanüstü gayretleri gururla takip ediyor ve tebrik ediyoruz” şeklinde açıklama yaptı. 

Bu haber 2040 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Borusan EnBW Enerji’ye Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 80 milyon ABD doları tutarında çevreci ve kapsayıcı kredi... 19.01.2022
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Ford Otosan’ın Gölcük Fabrikası’nı ziyaret etti ... 19.01.2022
DKV CARD Rusya’daki otoyol ödemelerinde de kullanılıyor... 19.01.2022
TEMSA parlak günlerine geri döndü 2021’i %122 büyümeyle tamamladı... 19.01.2022
Elektrikli Ve Hibrit Otomobillere İlgi Artıyor... 19.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.