Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

İGDAŞ Baca Gazı Zehirlenmelerine Karşı Uyarıyor

Güncelleme :02.11.2012

 Doğalgazın 26 yıldır İstanbul’a dağıtımını sağlayan İGDAŞ, abonelerini kışın yaklaştığı bu günlerde baca gazı zehirlenmelerine karşı uyardı. İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan, kışa girmeden bacaların mutlaka yetkili bir firmaya temizlettirilmesi gerektiğini söyledi. 

İGDAŞ, kullanıcılarını, muhtemel baca gazı zehirlenmelerine karşı alınacak önlemler hususunda bilgilendirerek; yakıcı cihazların daha yoğun çalıştığı kış aylarına girilmeden, baca kontrollerini ve bakımlarını yaptırmaları konusunda uyardı. Doğalgazın zehirlemeyen bir gaz olduğunu ancak yanması sonucunda ortaya çıkan karbon monoksit gazının zehirlenmelere yol açtığını vurgulayan İGDAŞ Genel Müdür’ü Bilal Aslan, “Kullanıcılarımız, bacalarının bakımını ve temizliğini periyodik olarak yaptırmalıdır. Bakımı ve temizliği yapılmayan bacalarda, baca çekişi azalır bu durum da; zehirleyici özelliğe sahip baca gazlarının yaşanılan ortama yayılmasına ve bu nedenle zehirlenmelere neden olabilir. Vatandaşlarımız hangi tür yakıt kullanırlarsa kullansınlar, bacalarını yılda en az bir kez, kışa girmeden önce mutlaka, İtfaiye’nin yetkilendirdiği Baca Temizleme Firmalarına temizlettirmelidir” dedi.

Güvenli doğalgaz kullanımı için baca temizliğinin ve doğalgaz yakıcı cihazlarının (kombi, şofben, kazan gibi) yıllık bakımlarının düzenli yaptırılması gerektiğini vurgulayan Aslan, “İGDAŞ aboneleri doğalgaz yakıcı cihazlarının bakımlarını da cihazların yetkili servislerine periyodik olarak yaptırmalıdırlar. Baca temizliği ve doğalgaz yakıcı cihazlarının bakımı hayati önem taşımaktadır. Bu konuda üzerinde önemle durulması gereken önemli bir nokta da baca gazı tehlikesine karşı önlem niteliği taşıyan baca gazı sensörlerinin kontrolüdür. Kullanıcılarımızı yaklaşan kış ayları öncesinde gerekli tedbirleri almaları hususunda uyarıyoruz” dedi.

 

Bu haber 3587 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Doğalgaz Depolama Tesisleri Bu Günler İçin Var... 21.01.2022
Zorlu Elektrik Perakende Satış Şirketi’nden Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek... 21.01.2022
BOTAŞ’tan sanayi tarifesine ay ortasında gizli zam... 21.01.2022
İran Enerji Haber Ajansı Shana: İran’dan Türkiye’ye gaz akışı yeniden başladı... 21.01.2022
Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı... 21.01.2022
"Yılın En İtibarlıları" ödüllerine kavuştu... 21.01.2022
Schneider Electric ve BP düşük karbonlu enerji çözümleri konusunda iş birliği yapıyor... 21.01.2022
Almanya doğal gaz stoklarını artırmayı hedefliyor... 21.01.2022
Fransız Enerji Şirketi "TotalEnergies" Myanmar'dan çekiliyor... 21.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.