Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Big Oil'in kanıtlanmış rezervleri 15 yıldan daha kısa sürede tükenecek

Güncelleme :06.05.2021

 Enerji danışmanlığı şirketi Rystad, büyük petrol şirketlerinin enerji geçiş planlarının finansmanını tehdit etmek için keşif oranlarını düşürüyor

Çarşamba günü yayınlanan bir Rystad Energy analizine göre, büyük petrol şirketlerinin kanıtlanmış petrol ve gaz rezervleri endişe verici bir hızla tükeniyor ve yeni keşiflerden kaynaklanan kaynak kapasitesi üretilen hacimlerin yerini alamadığından 15 yıldan daha kısa bir sürede tükenme riskiyle karşı karşıya. .

Rystad, "Büyük Petrol" olarak adlandırılan dünyanın en büyük petrol üreticilerinden oluşan grubun, geçen yıl stok seviyelerinin% 15'ini kaybettiğini ve kalan rezervlerin, grup daha fazla ticari keşifte bulunmazsa 15 yıldan daha kısa bir süre içinde tükeneceğini söyledi. .

Keşif yatırımları küçüldükçe ve başarı oranları düştüğü için görev giderek daha zor hale geliyor.

Azalan kanıtlanmış rezervler, ExxonMobil, BP, Shell, Chevron, Total ve Eni'yi içeren Big Oil için önümüzdeki yıllarda istikrarlı üretim seviyelerini korumak için ciddi zorluklar yaratabilir. ve grubun enerji geçiş planlarının finansmanı için büyük bir tehdit oluşturmaktadır.

Rystad, Big Oil'in kanıtlanmış rezervlerinin büyük değer düşüklüğü maliyetlerinin bir sonucu olarak 2020'de 13 milyar varil petrol eşdeğeri (boe) düştüğünü ve bu yılki araştırmanın iyi başlamadığını söyledi.

Yüksek dereceli beklentiler üretmek için mücadele ederken ve aktif yaban kedileri yalnızca mütevazı büyüklükte keşifler sağladığından, endüstrinin küresel ilk çeyrek hacminin yedi yılın en düşük seviyesi olan 1,2 milyar boe olduğunu söyledi.

Analize göre, Covid-19 salgını sonucunda ham petrol talebinde ve fiyatlarında meydana gelen düşüş, sermaye disiplinine daha fazla vurgu ile birleştiğinde, yatırım kesintileri ile sonuçlandı ve bu da birçok büyük operatörün karşılaştığı zorlukları daha da kötüleştirebilir. kanıtlanmış rezervlerini artırmaya çalışıyorlar.

Petrol ve gaz satışı, giderek daha fazla enerji geçişine odaklanan Avrupalı büyük şirketlerin iş modellerine hakim olmaya devam edecek.

"Big Oil'in gelecekte gelir elde etme yeteneği, şirketlerin satmak için ellerinde bulunan petrol ve gaz hacmine bağlı olmaya devam edecek. Rezervler üretim seviyelerini sürdürecek kadar yüksek değilse, şirketler pahalı enerjiyi finanse etmekte zorlanacaklar. Rystad Energy'deki upstream araştırma başkan yardımcısı Parul Chopra, analizde "geçiş projeleri, temiz enerji planlarının yavaşlamasına neden oluyor" dedi.

ExxonMobil'in kanıtlanmış rezervleri 2020'de 7 milyar boe veya 2019 seviyelerine göre% 30 azaldı ve analiz, bunu Kanada petrol kumları ve ABD şist gazı mülklerindeki azalmaya bağladığını ortaya koydu.

Analize göre "Ayrıca, ExxonMobil'in kanıtlanmış gaz rezervleri geçen yıl çoğunlukla ABD'de 9 trilyon kübik feet düştü. Revizyonlar, ExxonMobil'in 2009'da XTO'dan satın aldığı gaz varlıkları ile bağlantılıydı".

Bu arada Shell'in geçtiğimiz yıl kanıtlanmış rezervlerinin% 20 düşüşle 9 milyar boe'ye düştüğünü belirten Rystad, Avustralya projelerinde 600 milyon boe revizyonunun öncülüğünde gaz rezervlerinin indirimlerin üçte ikisini oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Chevron, Noble Energy'yi satın alarak envanterine yaklaşık 2 milyar boe kanıtlanmış rezerv eklemesine rağmen, bozulmalar nedeniyle rezerv kayıplarına da maruz kaldı.

Benzer şekilde BP, temel olarak mevcut varlıkların satışı ve büyük yeni keşiflerin olmaması nedeniyle kanıtlanmış toplam rezervinin 2019'daki 19 milyar boe'den 2020'de 18 milyar boe'ye düştüğünü gördü. Ancak Total ve Eni, geçtiğimiz on yılda kanıtlanmış rezervlerdeki azalmalardan kaçınmayı başardı.

Analiz, kanıtlanmış rezerv azaltımlarının ortasında - bozulmalar ve yeni keşiflerin olmaması nedeniyle - kanıtlanmış rezervlerin üretime oranı üzerinde olumsuz bir etki gördüklerini vurguladı.

"2015 ile 2020 arasındaki dönem için bu oranın gelişimini değerlendirirken, ExxonMobil, Chevron ve Shell en yüksek düşüşü gösteriyor" dedi.

Analiz, ExxonMobil'in kanıtlanmış rezerv-üretim oranının son yirmi yılda 13 yılın altına düşmediğini gösterdi, ancak 2020'de ilan edilen 15 milyar boe rezerv hacmi, önceki yıla kıyasla 11 yıldan biraz daha uzun bir süre içinde tükeneceği anlamına geliyor. Bunların 16 yıldan fazla süreceği beklentisi.

Shell'in rezerv-üretim oranı ise 2020 yılında 7,4 yıla geriledi. Şirket, petrol üretiminin 2019'da zirve yaptığını ve 2030'a kadar üretimde% 1 ila% 2'lik bir düşüş beklediğini zaten belirtmişti.

Yeni keşfedilen hacimler - bir şirketin keşif performansının bir ölçüsü - petrol ana firmalarının rezerv tabanlarını korumak ve mevcut müşterilere tedarik sağlamak için karşılaştıkları göz korkutucu zorluğu gösteriyor.

Rystad, geçtiğimiz beş yıl içinde, altı büyük şirketin üretimlerinin yalnızca% 45'ini yeni keşiflerden elde edilen rezervlerle değiştirdiğini söyledi.

Enerji danışmanlığı, ExxonMobil'in emsallerinden daha iyi olduğunu ve Guyana'daki offshore Stabroek Block'ta keşfedilen 9 milyar boe hacim sayesinde üretilen rezervlerin% 70'inden fazlasını eklediğini söyledi.

"Total ayrıca geçen yıl Guyana-Surinam havzasında önemli bir keşif başarısı elde ederken, Eni Afrika'daki başarı sayesinde iyi iş çıkardı. Öte yandan Chevron ve Shell yeni keşfedilen hacimleri kaydetmekte zorlandı. Chevron yalnızca% 15'in yerini almayı başardı. 2016'dan 2020'ye kadar üretilen hacimlerin% 27'sini Shell değiştirirken, "Rystad verileri gösterdi.

Bu haber 1165 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
DKV CARD Rusya’daki otoyol ödemelerinde de kullanılıyor... 19.01.2022
TEMSA parlak günlerine geri döndü 2021’i %122 büyümeyle tamamladı... 19.01.2022
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Ford Otosan’ın Gölcük Fabrikası’nı ziyaret etti ... 19.01.2022
Continental kış lastikleri bir ilke imza atarak Kars’ta snowboard’a meydan okudu!... 18.01.2022
Aydem Enerji’nin İSG ve Çevre Grup Direktörlüğü’ne Hatice Çinar Atandı... 18.01.2022
Toyota Tokyo Auto Salon’da Motorsporları Ruhunu Yollara Taşıdı... 18.01.2022
CLECAT, Denizyolu Lojistiği Tedarik Zincirinde Adil Rekabet ve Eşit Şartlar İçin Çağrıda Bulunuyor... 18.01.2022
Renault Trucks, Buyruk Otomotiv İle Türkiye’nin Kesişim Noktası Konya’da ... 18.01.2022
Gizli enerji maliyetlerini Hager ile keşfedin ... 18.01.2022
Enerjisa ‘Küsmesin Yıldızlar’ Tiyatro Oyunu ile Sömestr Tatilinde Öğrencilerle Buluşuyor ... 18.01.2022
Ekvator Enerji'den hidroelektrik santrali yatırımı... 18.01.2022
Mercedes-Benz Türk’ün uzun dönem staj programı PEP için başvurular başladı... 18.01.2022
Almanya Başbakanı: Kuzey Akım-2 projesi durdurulabilir... 18.01.2022
OPEC'in petrol üretimi geçen ay arttı... 18.01.2022
Asis, Yetkili Servisleri İle Yeni Döneme Hazır... 18.01.2022
Michelin Ay’a Gitmeye Hazırlanıyor... 18.01.2022
Türkiye'den 83 ülkeye 1,3 milyar dolarlık 'otobüs-minibüs-midibüs' ihracatı yapıldı... 18.01.2022
“Lassa ile Yine Bekleriz”, ikinci sezonuyla izleyicisi ile buluşuyor... 18.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.