Haber Ekonomi


Haberler > Elektrik Başlıkları

Doğu'nun enerjisi harekete geçiyor

Güncelleme :19.08.2013

 ARAS Elektrik Dağıtım A.Ş (ARAS EDAŞ) ve Aras Perakende Satış A.Ş’nin (ARAS EPSAŞ)  “Hisse Devir Teslim Töreni ve Aras Bölgesi Kurumsal Vizyon ve Sürdürülebilir Hedefler Toplantısı” Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in katılımı ile bugün Erzurum’da gerçekleştirildi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın düzenlediği ihale sonucu; Erzurum merkezli Ağrı, Ardahan, Bayburt, Erzincan, Kars ve Iğdır illerini kapsayan ARAS EDAŞ ve ARAS EPŞAS, Kiler Grubu ve Çalık Elektrik Dağıtım Yatırımları A.Ş. (ÇEDAŞ) ortaklığındaki Doğu Aras Enerji Yatırımları AŞ tarafından devralındı.  

Erzurum’da düzenlenen ve Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ın ev sahipliği yaptığı “Hisse Devir Sözleşmesi İmza Töreni ve ARAS Bölgesi Kurumsal Vizyon ve Sürdürülebilir Hedefler Toplantısı”na Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Sayın Ahmet Aksu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu 2. Başkanı Sayın Mustafa Yılmaz katıldı. 

Şirketin Genel Müdürü Sayın Abdülkadir Köker şirketin kurumsal vizyonunu anlatan bir sunum yaptı. 

Törende bir konuşma yapan Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Nahit Kiler, “Bu tür bir etkinliği Erzurum’da düzenlememiz için bizlere yol gösterici olan Sayın Bakanlarımıza ve değerli bürokratlarına huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. 

Kiler, ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde kaliteli ve nitelikli bir şekilde elektrik dağıtım hizmeti vermenin sadece bu bölge için değil tüm ülkenin elektrik dağıtım şebekesi için büyük bir katma değer yaratacağını vurguladı.

Nahit Kiler şöyle konuştu: 

“Bundan sonra her şeyden önce bu bölgenin enerji yatırımının yükünü artık bizler üstlenmiş bulunuyoruz. Dolayısıyla devletin gelirini daha çok eğitime, sağlığa, altyapıya yönlendirmesine imkan sağlıyoruz. Daha da önemlisi bu bölgenin insanının, bürokratının siyasetçisinin en önemli şikayet konusu olan hizmet kalitesi sorununa da neşter vurmuş oluyoruz. Yıllardır bu bölgelerde zaman zaman sisteme aşırı yüklenmeler nedeniyle, istikrarlı biçimde elektrik dağıtımının olmaması nedeniyle hayatın ne kadar zorlaştığını ve bundan buradaki hemşehrilerimizin ne kadar şikâyetçi olduğunu hepimiz çok yakından biliyor ve yaşıyoruz. Artık bu sorunları çözmek üzere özel sektör işletmeciliği sürecini başlatıyoruz.” 

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ise “Hükümetimiz elektrik dağıtımı gibi tüm halkımız için önem taşıyan bir hizmeti çok doğru bir kararla özel sektöre devrederek bizlere güvendiğini göstermiştir.  Bizler de büyük bir sorumluluk üstlendiğimizin bilinci içinde durmaksızın çalışacağımızın bilinmesini isteriz” dedi.

Ahmet Çalık, elektrik dağıtımında ulusal ve uluslararası alanda önemli bir deneyim elde ettiklerine dikkat çekti. Yeşilırmak bölgesi ve Kosova’daki deneyim ve başarılarını Kiler Holding ile birlikte artık Aras elektrik dağıtım bölgesinde de hayata geçirmek üzere yola çıktıklarını belirten Çalık şunları söyledi:

“Aras EDAŞ olarak ülkemize, bölgemize ve tüm müşterilerimize daha fazla değer üretmeye odaklanmış, toplumsal değerlere saygılı, çevre bilinci yüksek, kurumsal sosyal sorumluluğun gerektirdiği biçimde çalışan bir şirket olmayı amaçlıyoruz. Bu süreçte tüm abonelerimizin desteği, sabrı, görüş ve eleştirileri bizlere yol gösterici olacaktır.” 

Konuşmaların ardından davetli bakanların ve bürokratların katılımları ile Aras Elektrik Dağıtım AŞ ile Aras Elektrik Perakende Satış AŞ`nin yüzde 100 oranındaki hissesinin, 128 milyon 500 bin dolar bedelle Doğu Aras Enerji Yatırımları AŞ`ye devrine ilişkin imzalar atıldı. Ardından sembolik çekle hatıra fotoğrafı çekildi.

 

Bu haber 3667 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Ford Otosan’ın Gölcük Fabrikası’nı ziyaret etti ... 19.01.2022
DKV CARD Rusya’daki otoyol ödemelerinde de kullanılıyor... 19.01.2022
TEMSA parlak günlerine geri döndü 2021’i %122 büyümeyle tamamladı... 19.01.2022
Borusan EnBW Enerji’ye Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 80 milyon ABD doları tutarında çevreci ve kapsayıcı kredi... 19.01.2022
Ekvator Enerji'den hidroelektrik santrali yatırımı... 18.01.2022
Aydem Enerji’nin İSG ve Çevre Grup Direktörlüğü’ne Hatice Çinar Atandı... 18.01.2022
Michelin Ay’a Gitmeye Hazırlanıyor... 18.01.2022
Toyota Tokyo Auto Salon’da Motorsporları Ruhunu Yollara Taşıdı... 18.01.2022
Continental kış lastikleri bir ilke imza atarak Kars’ta snowboard’a meydan okudu!... 18.01.2022
CLECAT, Denizyolu Lojistiği Tedarik Zincirinde Adil Rekabet ve Eşit Şartlar İçin Çağrıda Bulunuyor... 18.01.2022
Renault Trucks, Buyruk Otomotiv İle Türkiye’nin Kesişim Noktası Konya’da ... 18.01.2022
Gizli enerji maliyetlerini Hager ile keşfedin ... 18.01.2022
“Lassa ile Yine Bekleriz”, ikinci sezonuyla izleyicisi ile buluşuyor... 18.01.2022
Mercedes-Benz Türk’ün uzun dönem staj programı PEP için başvurular başladı... 18.01.2022
Almanya Başbakanı: Kuzey Akım-2 projesi durdurulabilir... 18.01.2022
Asis, Yetkili Servisleri İle Yeni Döneme Hazır... 18.01.2022
Türkiye'den 83 ülkeye 1,3 milyar dolarlık 'otobüs-minibüs-midibüs' ihracatı yapıldı... 18.01.2022
OPEC'in petrol üretimi geçen ay arttı... 18.01.2022
Enerjisa ‘Küsmesin Yıldızlar’ Tiyatro Oyunu ile Sömestr Tatilinde Öğrencilerle Buluşuyor ... 18.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.