Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Güney Gaz Koridoru Türkiye’nin ekonomisine katkıda bulunacak”

Güncelleme :17.09.2013

 Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi’nin ABD Temsilcilik Ofisi Başkanı Rauf Mammadov, Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan Güney Gaz Koridoru’nun Türkiye ekonomisine katkıda bulunacağını söyledi.

New York’ta 25 Eylül’de gerçekleştirilecek olan Hazar Forumu öncesinde ABD’nin başkenti Washington’da bir araya gelen uzmanlar, Jamestown Vakfı tarafından düzenlenen etkinlikte Hazar Denizi’nden çıkartılan doğalgazı doğrudan Avrupa’ya ulaştırmayı hedefleyen Güney Gaz Koridoru projesini ele aldı. Etkinlikte konuşan Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi’nin ABD Temsilcilik Ofisi Başkanı Rauf Mammadov, “Bu proje Hazar Havzası’ndan Avrupa’ya direkt olarak giden ilk enerji hattı olacak” şeklinde konuştu.

Projenin Türkiye ve Avrupa ülkelerine sağlayacağı faydalardan bahseden Mammadov, “Türkiye’de doğrudan yatırım yaklaşık 8 milyar dolar olacak ve Türkiye’nin ekonomisine katkıda bulunacak. İtalya’da pek çok yapım işine olanak sağlayacak ve boru hattının kullanım ömrü boyunca kalıcı istihdam oluşturacak. Proje ayrıca İtalya’nın gaz ihtiyacının yüzde 10 veya 12’sini karşılayacak” dedi.

British Petroleum’un (BP) enerji tahmin raporuna göre dünyanın enerji ihtiyacının 2030 yılına kadar yüzde 40 civarında artacağını belirten BP Uluslararası İlişkiler Genel Müdürü Greg Saunders ise, “Bu, önümüzdeki 20 yıl içerisinde dünyanın enerji ihtiyacına başka bir Amerika ve başka bir Çin daha eklemekle eşdeğer olacak” diyerek, raporda 2030 yılında enerji ihtiyacının yüzde 80’inin fosil yakıtlar tarafından karşılanacağı ve doğalgazın önemli bir enerji kaynağı haline geleceği değerlendirmelerinin yer aldığını ifade etti. Saunders raporda, 2030 itibariyle Avrupa’nın doğalgaz ihtiyacının 3’te 2’sinin ithal edilerek karşılanması gerekeceği ve bunların çoğunun boru hatları tarafından sağlanacağı tahminin bulunduğunu da sözlerine ekledi. Saunders ayrıca, “Avrupa için stratejik çıkarlarını güvence altına almak ve Azerbaycan’dan Avrupa’ya gaz akışını bir an önce etkili bir biçimde sağlamak büyük önem teşkil ediyor. Güney Gaz Koridoru ise bunun pratik olarak gerçekleştirilmesi anlamına geliyor” diye konuştu.

ABD’nin eski Azerbaycan Büyükelçisi Matthew Bryza de, Güney Gaz Koridoru projesinin Azerbaycan üzerinde oluşturacağı olumlu etkiye dikkat çekerek, “Bakü de dahil olmak üzere bu konular üzerinde çalıştığım 14 ya da 15 yıl boyunca bana göre belirgin olan şey şu ki; Azerbaycan Güney Koridoru’na imkan veren ülke olacak. Güney Koridoru, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol hattıyla birlikte Azerbaycan’ın dışa bağımlılığını önemli derecede azaltacak” dedi.

Rumen siyasi analist Vladimir Socor, “Azerbaycan, herkesin başarısız olduğu yerde başarılı oldu ya da başarı yolunda ilerliyor” şeklinde konuştu. Socor, “Trans-Adriatik boru hattı için Trans Anadolu doğalgaz boru hattının kızı diyebilirsiniz ve İtalya’nın güneyinden Avrupa’nın kuzeyine kadar giden herhangi bir boru hattına da Trans Anadolu doğalgaz boru hattının torunu diyebilirsiniz. Çünkü Trans Anadolu boru hattı olmadan bunların hiçbiri gerçekleşemezdi. Azerbaycan’ın projesi diğer bütün hepsini mümkün kıldı. Bütün bunların hepsi Azerbaycan’ın stratejik planlaması ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in aldığı kararlar doğrultusunda gerçekleşti” ifadelerinde bulundu.

Güney Gaz Koridoru, doğalgaz ihtiyacı tamamıyla Rusya’ya bağımlı olan Avrupa ülkeleri için ihtiyaç duyulan bir seçenek olacak. Türkiye’den de geçecek olan boru hattı, geçtiği ülkelere yatırım ve istihdam sağlayacak. Avrupa’nın enerji tüketiminin yüzde 2’sini karşılayabilecek kapasitede olacak Güney Gaz Koridoru’nun 2019’un ilk çeyreğinde Avrupa’ya doğalgaz taşıması bekleniyor.

 

Bu haber 3142 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Doğalgaz Depolama Tesisleri Bu Günler İçin Var... 21.01.2022
Zorlu Elektrik Perakende Satış Şirketi’nden Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek... 21.01.2022
BOTAŞ’tan sanayi tarifesine ay ortasında gizli zam... 21.01.2022
İran Enerji Haber Ajansı Shana: İran’dan Türkiye’ye gaz akışı yeniden başladı... 21.01.2022
Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı... 21.01.2022
"Yılın En İtibarlıları" ödüllerine kavuştu... 21.01.2022
Schneider Electric ve BP düşük karbonlu enerji çözümleri konusunda iş birliği yapıyor... 21.01.2022
Almanya doğal gaz stoklarını artırmayı hedefliyor... 21.01.2022
Fransız Enerji Şirketi "TotalEnergies" Myanmar'dan çekiliyor... 21.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.