Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Enerji Bakanlığı: Bu kış doğalgaz kesintisi olmayacak

Güncelleme :20.09.2013

Mevsimsel değişikliklerin gaz talebine etkilerinin de düşük düzeyde kalacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle, Doğu ve Batı tüketim noktalarında herhangi bir doğalgaz kesintisi öngörülmüyor.

 Enerji Bakanlığı’na bağlı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Enerji-İklim Raporu’na göre, bu kış kasım-şubat döneminde doğalgaz talebi geçmiş yıllara göre daha düşük düzeyde olacak.

Mevsimsel değişikliklerin gaz talebine etkilerinin de düşük düzeyde kalacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle, Doğu ve Batı tüketim noktalarında herhangi bir doğalgaz kesintisi öngörülmüyor. Raporda, mevsimsel etkilerin doğalgaz talebine; eylül-ekim döneminde orta, kasım-ocak döneminde ise düşük düzeyde etkili olacağı bilgisine yer veriliyor. Şubatta ise mevsimsel değişikliklerin doğalgaz talebine etkilerinin çok düşük düzeyde kalacağı tahmin ediliyor.

Enerji İşleri Genel Müdürlüğü, kısa bir süre önce Enerji İklim Raporu hazırlamaya başladı. Raporda uluslararası uzun dönem iklim-enerji tahminlerinin en son güncellemeleri baz alınarak enerji üretim, tüketim ve ithalatına etki edecek mevsimsel faktörler değerlendiriliyor. Son raporda, uluslararası kuruluşlar tarafından yapılmış olan uzun dönem sıcaklık ve yağış tahminlerine paralel, Türkiye ve çevresinde elektrik ve doğalgaz talebi ile kuraklık ve kesinti riski analizi yapıldı. Raporda kış mevsimi için yer verilen tahminler şöyle: Önümüzdeki 6 aylık periyotta; Türkiye’de elektrik ve doğalgaz taleplerinin kasım-şubat ayları geçmiş yıllara oranla daha düşük olması beklenmektedir. Türkiye enerji sistemi açısından doğu ve batı doğalgaz kesintisi ve kuraklık riski ihtimalinin düşük olduğu değerlendirilmektedir.

 

Bu haber 3280 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Doğalgaz Depolama Tesisleri Bu Günler İçin Var... 21.01.2022
Zorlu Elektrik Perakende Satış Şirketi’nden Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek... 21.01.2022
BOTAŞ’tan sanayi tarifesine ay ortasında gizli zam... 21.01.2022
İran Enerji Haber Ajansı Shana: İran’dan Türkiye’ye gaz akışı yeniden başladı... 21.01.2022
Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı... 21.01.2022
"Yılın En İtibarlıları" ödüllerine kavuştu... 21.01.2022
Schneider Electric ve BP düşük karbonlu enerji çözümleri konusunda iş birliği yapıyor... 21.01.2022
Almanya doğal gaz stoklarını artırmayı hedefliyor... 21.01.2022
Fransız Enerji Şirketi "TotalEnergies" Myanmar'dan çekiliyor... 21.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.