Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

RWE CEO’su Jaeger: Kısa vadeli kontrat doğalgaz fiyatını düşürür

Güncelleme :21.11.2013

 Doğalgaz piyasasının liberalleşmesi konusunda iyimser olduğunu ve gaz piyasasının enerjiyi izlediğini düşündüğünü belirten Jaeger, somut tekliflerle liberalleşme sürecini destekleyeceklerini ifade etti. 

RWE Turkey Holding CEO’su Ralph Jaeger, Türkiye’de doğalgaz piyasasında liberalizasyon için uzun vadeli sözleşmelerin kaldırılması gerektiğini söyledi. Almanya’da bunun uygulandığını ve başarılı sonuç verdiğini belirten Jaeger, Türkiye’nin yatırım yapılabilir bir ülke olduğunu vurguladı.

RWE Turkey Holding CEO’luğu görevini Temmuz 2013 itibariyle üstlenen Dr. Ralph Jaeger, İstanbul’da düzenlenen gazetecilerle tanışma toplantısında doğalgaz fiyatlarıyla ilgili olarak likit bir piyasa oluşması gerektiğini belirtti. Jaeger şu değerlendirmede bulundu:

“Doğalgazda uzun vadeli sözleşmeler yapılmamalı. Almanya’da 3-5 sene önce uzun vadeli sözleşmeler kaldırıldı. Perakendecilerle olan uzun vadeli sözleşmeler de kaldırıldı. Bunun çok yararı oldu, fiyatlar düştü. Bu model burada da uygulanırsa Türkiye’nin yararına olur. Arz sınırlamalarına gitmek doğru değil.”

Yeni yatırımlar için ‘bekle gör’

Elektrikteki yatırımlarının şu anda sadece Denizli’deki 770 MW kurulu güce sahip doğalgaz çevrim santraliyle sınırlı olduğunu ifade eden Jaeger, “bekle-gör” politikası izlediklerini ifade etti. Jaeger, “Şu anda başka yatırım planımız yok. Büyük yatırımlar yaparken önümüzdeki 3-5 seneyi çok net görmeniz lazım” dedi. Bununla birlikte Türkiye’de ortamın yatırım için uygun olduğunu vurgulayan Jaeger, kendi firmalarının deneyiminden örnek vererek Denizli’deki yerel yönetimde önemli destek gördüklerini anlattı.

Elektrikte toptan satışa odaklanacak

Doğalgaz piyasasının liberalleşmesi konusunda iyimser olduğunu ve gaz piyasasının enerjiyi izlediğini düşündüğünü belirten Jaeger, somut tekliflerle liberalleşme sürecini destekleyeceklerini ifade etti. Türkiye’de elektriğin toptan satışında finansal sermaye ayağında sınırlamalar olduğunu ve kendilerinin toptan satışa odaklanacaklarını anlatan Jaeger, şöyle konuştu:

“Enerji Borsası kurulması doğru bir adım. En nihayetinde enerji bir emtiadır. Elektrik ile doğalgazın farkı; doğalgazı depolayabiliyorsunuz ama elektriği depolamak çok zor. Bizim için önemli olan EPİAŞ’ın işliyor olması. Arz ve talebin şeffaflığı gerekiyor. Finans piyasasında mesela günlük spot fiyatlar, reel fiyatlar vardır ve bunlar arz ve talebe göre belirlenir. Bizim için bunlara ulaşabilmek önemli. Sistemin standartları olması gerekiyor. Fiziksel ve finansal ticaret aynı anda yapılmalı. Fiyat sinyalleri yanlış veya zorlama olursa ekonomiyi de olumsuz etkiler. Almanya deneyimimizden de çıkarttığımız sonuç bu. Borsayı kurarken fiziksel ve finansal piyasaların birleşmesi gerek. Sadece finansal olursa piyasayı yanlış etkiler.”

‘Linyitte karbon sorunu var’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın verdiği beyanatta linyite odaklanan ihale istediklerini söylediğini hatırlatan Jaeger, “Linyit avantajlı ama karbonla uğraşmanız lazım.Karbondioksit düzenlemelerine taraf olduğunuzda linyit yatırımlarının geri dönüşü zor olacaktır” görüşünü dile getirdi.

Bu haber 3405 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Doğalgaz Depolama Tesisleri Bu Günler İçin Var... 21.01.2022
Zorlu Elektrik Perakende Satış Şirketi’nden Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek... 21.01.2022
BOTAŞ’tan sanayi tarifesine ay ortasında gizli zam... 21.01.2022
İran Enerji Haber Ajansı Shana: İran’dan Türkiye’ye gaz akışı yeniden başladı... 21.01.2022
Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı... 21.01.2022
"Yılın En İtibarlıları" ödüllerine kavuştu... 21.01.2022
Schneider Electric ve BP düşük karbonlu enerji çözümleri konusunda iş birliği yapıyor... 21.01.2022
Almanya doğal gaz stoklarını artırmayı hedefliyor... 21.01.2022
Fransız Enerji Şirketi "TotalEnergies" Myanmar'dan çekiliyor... 21.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.