Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Yıldız: Irak Petrolü ile ilgili anlaşmaya aykırı bir durum yoktur

Güncelleme :27.05.2014

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Irak petrolü ile ilgili anlaşmaya aykırı bir durum olmadığını belirterek sürecin olumsuz yere gideceğini düşünmediğini söyledi.

 AK Parti Kayseri İl Başkanlığı Mayıs Ayı İl Danışma Meclisi toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak`taki petrol dağıtımıyla ilgili Irak merkezi hükümetinin tahkime gitme kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yıldız, anlaşmaya aykırı bir durum olmadığını vurgulayarak, “Ben bu sürecin olumsuz yere gideceği kanaatinde değilim” dedi.

Bakan Yıldız Irak petrolüyle ilgili gelişmeleri değerlendirirken, “Geçen ay Irak Merkezi hükümet petrol bakanının Türkiye ziyaretinde 100 bin varile kadar ihraç edebileceğini konuşmuştuk. Iraklı kardeşlerimizle oturur bir masanın başında enine boyuna tekrar konuşuruz. Ben bu sürecin olumsuz yere gideceği kanaatinde değilim. Petrol Irak`ın petrolü, gelir Irak`ın geliri. Halk bankasında toplanan paralar Kuzey Irak`ın açıkladığı gibi eşit ve adilane paylaşımda. Bunu belirleyen de Irak Anayasası. Yüzde 83`e 17`lik payla dağıtılacak. Bu manada Iraklı kardeşlerimizin kendi kararı doğrultusunda işlem yapılacak. Biz anlaşmalara aykırı, özellikle Kerkük- Yumurtalık ham petrol boru hattıyla alakalı bulunmayız. Anlaşmaya aykırı durum olmadı, olmayacağı kanısındayız.” dedi.

SENDİKALAR İŞLERİNİ YAPSINLAR

Maden ocaklarında küçük çocukların çalıştırıldığı iddialarıyla ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Bakan Yıldız, “Sendikaları ve görevlileri bu konuda bir kez daha göreve çağırıyorum. İşlerini yapsınlar” diye konuştu.

Bu haber 2838 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Sanayide doğal gaz ve elektrik kısıtlaması jeneratöre talebi yüzde 50 artırdı... 28.01.2022
Akaryakıt Bayileri, Kriz Haline Gelen Marj Sorununu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'la görüştü ... 28.01.2022
Schneider Electric, Geleceğin Şebekeleri için Geliştirdiği Yeni Nesil Teknolojileri Tanıttı... 28.01.2022
SEDAŞ’ın Kadın Enerjisi “Next” projesinde başvurular devam ediyor... 28.01.2022
Karsan, Otonom e-ATAK ile Kuzey Avrupa’ya Giriş Yaptı! ... 28.01.2022
SENTRUM projesi Küçükköy'de yeşil çözümler ve enerji verimli yatırımları teşvik ediyor... 28.01.2022
Otonom sürüş: Bosch ve Volkswagen’in yan kuruluşu Cariad, kapsamlı ortaklık konusunda anlaştı... 28.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.