Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

IKBY, petrol ithalatının arttırılmasını istedi

Güncelleme :16.07.2014

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Sözcüsü Safin Dizayi, Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin Ankara ziyaretinde Türkiye’den daha çok petrol ithal etmelerini istediklerini söyledi.

Irak’ta Kürdistan bölgesinden yayın yapan Rudaw Haber Kanalı’na konuşan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Sözcüsü Safin Dizayi, Barzani’nin Ankara ziyaretinde Türkiye’den daha çok petrol ithal etmelerini istediklerini söyledi.

Halihazırda günlük 120 bin varil olan Türkiye’ye petrol ihracatını yıl sonuna kadar günlük 400 bin varile çıkarmak istediklerini belirten Dizayi, “Türkiye’den daha fazla petrol ithal etmesini istedik” dedi.

Dizayi ayrıca, Barzani liderliğindeki Kürt heyetin Ankara’ya yaptığı ziyaret sayesinde Kürt Yönetimi memurlarının ay sonunda belki maaşlarını alabileceğini söyledi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak’tan sevk edilen ve Ceyhan’da depolanan petrolün 2,6 milyon varile kadar çıktığını, günlük 120 bin varil civarında bir sevkiyat gerçekleştiğini ifade etmişti.

Yıldız o tarih itibariyle 97 milyon dolarlık Kürt petrolünün satıldığını ve bu miktarın 93 milyon dolarının Halkbank’taki hesaba yatırıldığını söyledi.

Yıldız, Barzani’nin Halkbank’ta biriken petrol parasından Kuzey Irak kısmına düşen miktarın tahsili için Türkiye’ye geldiği iddiasını ise yalanladı.

Bağdat-Erbil arasında petrol gerilimi

Kuzey Irak’tan çıkarılan petrol yasal statü olarak Irak petrolü sayılıyor. Irak Anayasası’na göre Kürtlerin Irak içindeki nüfus oranı göz önünde bulundurularak Irak topraklarında çıkarılan petrol gelirlerinin ancak yüzde 17’si Kürt Yönetimi’ne veriliyor.

Fakat Erbil-Bağdat arasında Kürt petrolünün Bağdat’ın onayı olmaksızın dışarıya satılması ile ilgili ortaya çıkan gerginlikten sonra Maliki Hükümeti, Irak petrollerinden Kürtlere verilmesi gereken yüzde 17’lik payı kesti. Kuzey Irak’tan çıkarılıp Türkiye üzerinden satılan petrolün Halkbank’ta toplanan parasının dağılım oranı konusunda Türkiye ile Kürt Yönetimi arasında nasıl bir protokolün izleneceği ise net değil.

Bu haber 2630 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Borusan EnBW Enerji’ye Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 80 milyon ABD doları tutarında çevreci ve kapsayıcı kredi... 19.01.2022
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Ford Otosan’ın Gölcük Fabrikası’nı ziyaret etti ... 19.01.2022
DKV CARD Rusya’daki otoyol ödemelerinde de kullanılıyor... 19.01.2022
TEMSA parlak günlerine geri döndü 2021’i %122 büyümeyle tamamladı... 19.01.2022
Elektrikli Ve Hibrit Otomobillere İlgi Artıyor... 19.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.