Haber Ekonomi


Haberler > Elektrik Başlıkları

Sabancı Holding CEO’su Kurtul: “Enerjisa’yı halka açmayı planlıyoruz”

Güncelleme :04.03.2015

Halka açık olmayan şirketlerin halka açılması yönünde çalışma yapacaklarını belirten Kurtul, çalışmaların EnerjiSA’yı kapsayan kısmına yönelik, “Portföyümüzdeki halka açık olmayan en büyük şirket EnerjiSA, bununla ilgili bir halka açılma planımız var dedi.

 

Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Zafer Kurtul, “Portföyümüzdeki halka açık olmayan en büyük şirket EnerjiSA, bununla ilgili bir halka açılma planımız var, hem piyasa şartları hem de şirketin performansı nedeniyle, bu arz 2016’dan daha ileri bir tarih olacaktır” dedi.
Kurtul, Sabancı Holding’in 2014 yılı sonuçlarını açıkladığı ve 2015 yılı hedeflerini paylaştığı Yıllık Paylaşım Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Konuşmasında halka açık olmayan şirketlerin halka açılması yönünde çalışma yapacaklarını belirten Kurtul, çalışmaların EnerjiSA’yı kapsayan kısmına yönelik, “Portföyümüzdeki halka açık olmayan en büyük şirket EnerjiSA, bununla ilgili bir halka açılma planımız var. Halka açık şirketlerimizde de derinliği, likiditeyi nasıl artırırız diye çalışmalarımız var. TemSA için şu an bir planımız yok” ifadelerini kullandı.
Bu arzın, daha önce telaffuz edilen 2016 yılında olup olmayacağı yönündeki soruyu Kurtul, şu şekilde yanıtladı:
“Daha gecikecek gibi gözüküyor. Hem piyasa şartları hem de şirketin performansı nedeniyle 2016’dan daha ileri bir tarih olacaktır. 2016’daki yeni tarife dönemi şirket için çok önemli, üretim tarafında da fazla kapasite var ve elektrik fiyatları… Yeni tarife dönemine 2016 yılında geçeceğiz. Bir üretim tarafı bir de dağıtım ve perakende tarafı var. Dağıtım ve perakende regüle bir iş, orada yeni tarife dönemine geçilecek. Bu yeni tarifeyle, yeni yatırım miktarı belirlenecek, yeni operasyon gideri tutarı, kayıp-kaçak oranları belirlenecek. Bir de serbest rekabete açılması, limitin kalkması ve herkesin serbest müşteri haline gelmesi gibi konular olduğu zaman, yatırımcı açısından şirketin geleceği daha net gözükecek.”
Satın almalarda özellikle çimento konusunda fırsatları değerlendireceklerini söyleyen Kurtul, bununla ilgili netleşen bir tarih söyleyemeyeceğini dile getirdi. Zafer Kurtul, faize yönelik soruyu, “Kredi faizleri düşsün istiyorsak bir aracılık maliyetlerine bakmak lazım. Bir de tabii enflasyon önemli. Enflasyonda da farklı görüşler olabilir, bu çok normal ama tabii enflasyon artı işsizliği topladığımızda Türkiye yüksek seviyelerde, bunun düşürülmesi lazım” şeklinde yanıtladı.
Kurtul, şirkette yaşanan büyümenin kırılımına ilişkin “Enerjide çok önemli bir büyüme gerçekleşti. Enerjide ciro büyümesi yüzde 64, bunun da kaynağı özellikle bu iki tane satın alınan dağıtım bölgesi, İstanbul Anadolu Yakası (AYEDAŞ), Toroslar. Bunun yanında ikinci büyük gelişim banka dışı diye bakarsak çimento sektörü, ondan sonra sigorta ve perakende diye geliyor” açıklamasında bulundu.

Bu haber 2573 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Schneider Electric, Geleceğin Şebekeleri için Geliştirdiği Yeni Nesil Teknolojileri Tanıttı... 28.01.2022
SEDAŞ’ın Kadın Enerjisi “Next” projesinde başvurular devam ediyor... 28.01.2022
Karsan, Otonom e-ATAK ile Kuzey Avrupa’ya Giriş Yaptı! ... 28.01.2022
SENTRUM projesi Küçükköy'de yeşil çözümler ve enerji verimli yatırımları teşvik ediyor... 28.01.2022
Otonom sürüş: Bosch ve Volkswagen’in yan kuruluşu Cariad, kapsamlı ortaklık konusunda anlaştı... 28.01.2022
Akaryakıt Bayileri, Kriz Haline Gelen Marj Sorununu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'la görüştü ... 28.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.