Haber Ekonomi


Haberler > Elektrik Başlıkları

Nükleer Zirvede Dev Anlaşma

Güncelleme :19.03.2015

Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen II. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi'nin ilk gününde Mavinci ve HT-TTM ile Alman GRS şirketi arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Anlaşma şirketler arasında iş ortaklığının önünü açarken, tarafların karşılıklı bilgi ve personel değişimi yapması amaçlanıyor.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın desteğinde, Nükleer Mühendisler Derneği ve Ticari Eşleştirme Derneği tarafından düzenlenen II. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi' nin ilk gününde Mavinci ve Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi (HT-TTM) ile Almanya’nın ve Dünya’nın Nükleer Güvenlik konularında lider kuruluşu Gesellschaft für Anlagen-und Reaktorsicherheit (GRS) arasında işbirliği anlaşması imzalandı.
Zirveye ev sahipliği yapan Grand Cevahir Otel'de düzenlenen anlaşma törenine II. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi Başkanı Doç. Dr. Şule Ergün, HT - TTM Genel Müdürü İlhan Akçal, Mavinci Genel Müdürü Salih Çetin ve GRS şirketi Genel Müdürü Hans Steinhauer katıldı.
Türkiye’de nükleer güvenlik, araştırma, lisanslama, eğitim ve Acil Durum Hazırlıkları gibi konularda iş ortaklığını kapsayan anlaşmaya göre tarafların bu kapsamda karşılıklı bilgi ve personel değişimi yapmaları bekleniyor.
Anlaşmaya göre, GRS şirketinin nükleer alanda sahip olduğu üstün Alman teknolojisini ve kaynak kodlarını Mavinci’ye aktararak Teknoloji Transferi yapacak. Mavinci şirketi ise HT-TTM ile bu kapsamda Ar-Ge ve proje çalışmalarına imza atarak milli teknolojiye katkı açısından da önemli sorumluluklar üstlenecek. Öte yandan Mavinci sahip olduğu KBRN teknolojileri kapsamında GRS firmasına destek olacak ve firmalar bu alanlarda ortak proje çalışmalarını yürütecek.
Yabancı firmalarla yerli firmaların işbirliği anlaşmaları konusunda büyük görevler üstlenen II. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi yarın sona erecek.

 

Bu haber 3700 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Akaryakıt İstasyonlarında Bodrum Kat SEÇ Riskleri ve Önlemleri... 19.01.2022
Elektrikli Ve Hibrit Otomobillere İlgi Artıyor... 19.01.2022
Borusan EnBW Enerji’ye Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 80 milyon ABD doları tutarında çevreci ve kapsayıcı kredi... 19.01.2022
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Ford Otosan’ın Gölcük Fabrikası’nı ziyaret etti ... 19.01.2022
DKV CARD Rusya’daki otoyol ödemelerinde de kullanılıyor... 19.01.2022
TEMSA parlak günlerine geri döndü 2021’i %122 büyümeyle tamamladı... 19.01.2022
IEA, küresel petrol talebindeki artış öngörüsünü yukarı yönlü revize etti... 19.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.