Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Enerji kaynaklarının çeşitliliği ve küresel rekabet yenilenebilir enerjiye talebi artırıyor

Güncelleme :13.04.2015

2014 yılında küresel çapta 300 milyar dolarlık yatırım yapılan yenilenebilir enerji sektörüne ilgi sürüyor. EY'nin 2015 yılına ilişkin Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi'ne (RECAI) göre, ülkelerde yenilenebilir enerjiye yönelik mevzuat değişiklikleri, endekste olumlu değişimlere neden oluyor
 

Dünyanın önde gelen denetim ve danışmanlık şirketi EY, 2015 yılına ilişkin Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi (RECAI) sonuçlarını açıkladı. Endeks sonuçlarına göre, enerji çeşitliliğine odaklanma, hükümetler ve yatırımcılar üzerinde artan rekabet baskısı, yenilenebilir enerjinin çekiciliğini artırırken yeni yatırım lokasyonlarını da öne çıkarıyor.
Endeks sıralamasında 2015'te ilk dörtte sırasıyla Çin, ABD, Almanya ve Japonya yer aldı. 2014 yılının listesinde 19. sırada yer alan Türkiye, bu yıl bir basamak yükselerek 18. sıraya çıktı.
Rapor, daha fazla yabancı yatırım çeken ve geleneksel yatırım lokasyonlarına alternatif yeni rekabet yaratan pazarların bariz örnekleri olarak Hindistan ve Sahra Altı Afrika ülkelerine dikkat çekiyor. Hindistan'da hükümetin yenilenebilir enerji konusundaki yüksek hedefleri ve yatırım iklimini geliştirmek amacıyla yatırım ve projelerde hızlanması ülkenin RECAI Endeksi'nde beşinci sıraya yükselmesini sağladı.
Enerji dönüşümü yasasında yaptığı ilerlemeyle 2030 yenilebilir enerji hedefini açıklaması Fransa'yı Endeks'te yedinci sıraya yükseltti.
Benzer şekilde, Polonya’da mevzuata eklenen detayların rekabetçi ihaleler için yasal çerçeveye netlik getirmesi ve İsveç Hükümeti’nin nükleer enerjiden %100 yenilenebilir enerjiye geçme konusundaki kararlılığı pazara olan ilginin kuvvetli olduğunu gösteriyor. Bu arada İngiltere'nin yaptığı farklı rejim anlaşmalarının yenilenebilir enerjiye yönelik yeni yatırımları canladırmaya yetip yetmeyeceği konusundaki belirsizlikler ülkeyi Endeks'te 8. sıraya düşürürken, güneş enerjisi tarifelerinin düşeceğine ilişkin haberler İtalya'nın 16. sıraya inmesine yol açtı.
Türkiye bir basamak yükseldi
Meksika, cesur enerji reformlarının yanı sıra ülkenin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşma yolunda ayrıntılı bir yol haritası ortaya koyması ve enerji dönüşümü yasasında ilerleme kaydetmesi üzerine sıralamadaki yükselişini sürdürdü.
Aynı zamanda, proje geliştiriciler için daha çok şeffaflık sağlayan hükümet ve yenilenebilir enerjiye yönelik artan desteğinin göstergesi olan yeni Şebekeye Satış Tarifesi (FIT) ve ihale sistemi sayesinde Mısır iki yıldan sonra ilk kez Endeks’e 39. sıradan yeniden katıldı.
Özel sektörün desteği, çekiciliği artırıyor
Hükümetlerin yanı sıra özel sektörün de rekabet yaratma ve yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımları sürüyor.
Özel sektörün daha aktif olması ve büyük ölçekli projelerdeki gelişmeler, aralarında Kenya, Cezayir, Şili ve Filipinler’in de olduğu bazı ülkelerin sıralamada yükselmesine yardımcı oldu.
Raporla ilgili değerlendirmelerde bulunan EY Türkiye Enerji Sektörü Lideri Ethem Kutucular, “Petrol fiyatlarındaki süregelen kırılganlık ve coğrafi zorluklar, enerji güvenliğini sağlamada enerji çeşitliliğinin önemini ortaya koyuyor. Yenilenebilir enerji, birçok ülke için önemini giderek artırıyor. Bu da çekicilik endeksimizde bazı pazarların tırmanışını sağlıyor” dedi.
Enerji geliştiricilerin ve yatırımcıların yüksek hızla büyüyen pazarlardan pay almak için yaratıcı ve rekabetçi olmaları gerektiğine dikkat çeken Kutucular şöyle devam etti: “Ülkeler tek kaynak yaklaşımından uzaklaşarak yenilenebilir enerjinin enerji stratejilerine nasıl ekleneceğini, daha doğrusu nasıl egemen olacağını araştırıyorlar. Daha gelişmiş pazarlardaki düşük faiz ortamı, yatırımcıları denizaşırı pazarlara ve yeni sektörlere yönelmeye zorluyor. Devletler yatırımcılara uzun vadeli politika ve düzenlemelerle tutarlılık sağladığı sürece, küresel yenilenebilir enerji endüstrisi bu akımdan asıl yararlanan taraf olmayı sürdürecektir.”

 

Bu haber 2535 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
DKV CARD Rusya’daki otoyol ödemelerinde de kullanılıyor... 19.01.2022
TEMSA parlak günlerine geri döndü 2021’i %122 büyümeyle tamamladı... 19.01.2022
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Ford Otosan’ın Gölcük Fabrikası’nı ziyaret etti ... 19.01.2022
Continental kış lastikleri bir ilke imza atarak Kars’ta snowboard’a meydan okudu!... 18.01.2022
Aydem Enerji’nin İSG ve Çevre Grup Direktörlüğü’ne Hatice Çinar Atandı... 18.01.2022
Toyota Tokyo Auto Salon’da Motorsporları Ruhunu Yollara Taşıdı... 18.01.2022
CLECAT, Denizyolu Lojistiği Tedarik Zincirinde Adil Rekabet ve Eşit Şartlar İçin Çağrıda Bulunuyor... 18.01.2022
Renault Trucks, Buyruk Otomotiv İle Türkiye’nin Kesişim Noktası Konya’da ... 18.01.2022
Gizli enerji maliyetlerini Hager ile keşfedin ... 18.01.2022
Enerjisa ‘Küsmesin Yıldızlar’ Tiyatro Oyunu ile Sömestr Tatilinde Öğrencilerle Buluşuyor ... 18.01.2022
Ekvator Enerji'den hidroelektrik santrali yatırımı... 18.01.2022
Mercedes-Benz Türk’ün uzun dönem staj programı PEP için başvurular başladı... 18.01.2022
Almanya Başbakanı: Kuzey Akım-2 projesi durdurulabilir... 18.01.2022
OPEC'in petrol üretimi geçen ay arttı... 18.01.2022
Asis, Yetkili Servisleri İle Yeni Döneme Hazır... 18.01.2022
Michelin Ay’a Gitmeye Hazırlanıyor... 18.01.2022
Türkiye'den 83 ülkeye 1,3 milyar dolarlık 'otobüs-minibüs-midibüs' ihracatı yapıldı... 18.01.2022
“Lassa ile Yine Bekleriz”, ikinci sezonuyla izleyicisi ile buluşuyor... 18.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.