Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Yeni Toprak Kirliliği Yönetmeliği Kapsamında Yapılacak Bildirimlere Dikkat…

Güncelleme :14.09.2015

Akaryakıt ve LPG sektörünün çok yakından takip ettiği Yeni Toprak Kirliliği Yönetmeliği Kapsamında Yapılacak Bildiriminde Yeni Tarih 8 Kasım 2015…
 

Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair yönetmelik yayınlandığı tarih olan 8 Haziran 2010’dan sonra nihayet 8 Haziran 2015’te yürürlüğe girdi.
Bu yeni yönetmelik ile sektörde kapsam dahilindeki akaryakıt – lpg dağıtım şirketleri, istasyonlar, nakliye yapan firmalar, ara depolama yapanlar, üretim tesislerinin bildirim yükümlülüğü mevcuttur.
Yönetmelik Ek-3 te yer alan “Faaliyet Ön Bilgi Formu” hem online.cevre.gov.tr sistemi üzerinden alınan şifre ile “Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi” üzerinden yapılacak hem de elden doldurularak form ile İl Çevre Müdürlük’ lerine teslim edilecektir. Yeni faaliyete başlamış tesisler de 1 ay içerisinde bildirim yapmakla yükümlüdürler.
Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen işletmeler 2872 sayılı Çevre Kanunu 20. Madde g bendi gereği doğru bilgi ve belge bildirim zorunluluğu gereği 11.619 TL idari para cezası verilmesi riski ile karşı karşıya kalacaktır.
 Yönetmelikte mevcut faal tesisler için yasal süre 8 Eylül 205 itibariyle sona ermiştir.
Bildirim süresi geçmiş olmasına rağmen ilgili tesislerin yasal zorunluluk olması sebebiyle beyanlarını yapmaları gerekmektedir ve sistem girişe kapatılmamıştır. Bununla birlikte bildirim süresinin uzatımı ile ilgili yeni tarih 8 KASIM 2015 olarak düzenlenmiştir. İlgili link Bakanlığın sitesinde aşağıdaki linkte belirtilmektedir.
http://www.csb.gov.tr/gm/cygm/index.php?Sayfa=duyurudetay&Id=47378
Mepsan ve İtalyan Petroltecnica ortak girişimi MPT Çevre Çözümleri bu yönetmelik kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeterlilik sahibi kuruluş olarak akaryakıt ve lpg sektörü ile bunu dışında yer alan  ulusal ve uluslarası birçok tesiste bu faaliyeti yürütmektedir. OMV Petrol Ofisi A.Ş. , Total Oil Türkiye, Naturelgaz, Aygaz, Arçelik, MOIL, MILANGAZ, ALPET, TP  gibi sektöründeki öncü ve lider şirketlerin bu konudaki tedarikçisi ve çözüm ortağı olarak faaliyetlerini yürütmektedir. Bunun dışında OPET, BP, SHELL, GO, TERMO, KADOIL, SUNPET gibi birçok bayi istasyonunda da bu faaliyet gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilmeye devam etmektedir.
Tesisler hem ziyaret edilerek yerinde görülmekte, riskler belirlenmekte ve aynı zamanda alınabilecek önlemler de rapor halinde firmalara deneyimli MPT  ekibi tarafından sunulmaktadır.
Ayrıca MPT, Çağrı Merkezi 0 850 724 0678 ve 0 216 540 36 90 telefonlarından yönetmelik ile ilgili sorularınız hakkında  yardımcı olmaktadırlar.
                                                                                                                                                                                    İlker M. M.MENGİ
 

Bu haber 3839 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Schneider Electric, Geleceğin Şebekeleri için Geliştirdiği Yeni Nesil Teknolojileri Tanıttı... 28.01.2022
SEDAŞ’ın Kadın Enerjisi “Next” projesinde başvurular devam ediyor... 28.01.2022
Karsan, Otonom e-ATAK ile Kuzey Avrupa’ya Giriş Yaptı! ... 28.01.2022
SENTRUM projesi Küçükköy'de yeşil çözümler ve enerji verimli yatırımları teşvik ediyor... 28.01.2022
Otonom sürüş: Bosch ve Volkswagen’in yan kuruluşu Cariad, kapsamlı ortaklık konusunda anlaştı... 28.01.2022
Akaryakıt Bayileri, Kriz Haline Gelen Marj Sorununu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'la görüştü ... 28.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.