Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Vergi Yüzsüzleri listesindeki akaryakıtçılar 4 milyar TL vergi kaçırdı

Güncelleme :03.10.2017

 Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program’da yer alan vergi mevzuatı ve oranı değişikliği hazırlıkları, akaryakıt sektörü aktörleri tarafından da yakından izleniyor.

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, Hükümet’in açıkladığı Orta Vadeli Program’da (OVP) yer alan yeni vergilerin, sendika olarak uzun zamandır dile getirdikleri “Akaryakıtta KDV’yi %18’den %1’e indirip, 17 puanlık farkı ÖTV’ye ekleyerek vergi gelirini arttıralım” önerisinin önemini ortaya koyduğunu söyledi.

Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program’da yer alan vergi mevzuatı ve oranı değişikliği hazırlıkları, akaryakıt sektörü aktörleri tarafından da yakından izleniyor. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Fesih Aktaş konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede OVP’de öngörülen değişikliklerin, sendika olarak daha önce gündeme getirdikleri akaryakıtta vergi kaçağını önlemeye yönelik önerinin haklılığını ortaya koyduğunu söyledi. Aktaş, “Gelir İdaresi Başkalığı tarafından bu ay açıklanan vergi yüzsüzleri listesini incelediğimizde, akaryakıt firmalarının kaçırdıkları verginin 3.5 – 4 milyar TL civarında olduğunu görüyoruz. Bu rakam, akaryakıttaki vergi kaçağıyla ilgili buzdağının sadece görünen kısmıdır. Bizim EPGİS olarak önerdiğimiz akaryakıttaki KDV’nin %18’den yüzde 1’e indirilip, 17 puanlık farkın ÖTV’ye eklenmesi önerisi benimsenirse, bütçeye çok önemli bir katkı sağlanmış olacaktır” dedi. Aktaş, ÖTV ve KDV değişiminin fiyatlara yansımayacağını, dolayısıyla halka olumsuz bir etkisinin olmayacağını da vurguladı.

“AKARYAKITIN YÜZSÜZLERİ SEKTÖRÜ VE ÜLKEYİ BALTALIYOR”

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Akaryakıtın yüzsüzleri, vergi ödemedikleri için, sektörde referans olarak kabul edilen TÜPRAŞ çıkış fiyatlarının bile altında fiyatlarla ürün satarak haksız kazanç elde ediyor. Vergisini ödeyen sektörün namuslu oyuncularının bu fiyatlarla baş etmesi imkansız. KDV’de yapılacak indirimin ÖTV’ye eklenmesi önerisi hayata geçirilirse, hem akaryakıtta adil bir rekabet yaşanacak, sektör rahat nefes alacak, hem de vergi kaybı ortaya çıkmayacak, yani Hazine de kazanacaktır.”

“ÖNÜNE GELENE AKARYAKIT LİSANSI VERİLMESİN

EPGİS, akaryakıtta vergi kaçağının önüne geçilebilmesi için, vergi önleminin yanı sıra, akaryakıt dağıtım firması kurma koşullarının zorlaştırılmasını da talep ediyor. Fesih Aktaş, bu konuyla ilgili olarak, “EPDK’nın, akaryakıt dağıtım firması kurmak için 10 milyon dolarlık teminat mektubu verme şartını getirmesi durumunda kötü niyetli firmalar temizlenecek ve sektörümüze sükûnet gelecektir” dedi.

Bu haber 2445 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Schneider Electric, Geleceğin Şebekeleri için Geliştirdiği Yeni Nesil Teknolojileri Tanıttı... 28.01.2022
SEDAŞ’ın Kadın Enerjisi “Next” projesinde başvurular devam ediyor... 28.01.2022
Karsan, Otonom e-ATAK ile Kuzey Avrupa’ya Giriş Yaptı! ... 28.01.2022
SENTRUM projesi Küçükköy'de yeşil çözümler ve enerji verimli yatırımları teşvik ediyor... 28.01.2022
Otonom sürüş: Bosch ve Volkswagen’in yan kuruluşu Cariad, kapsamlı ortaklık konusunda anlaştı... 28.01.2022
Akaryakıt Bayileri, Kriz Haline Gelen Marj Sorununu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'la görüştü ... 28.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.