Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

YASED 37. Genel Kurulu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci´nin katılımıyla gerçekleştirildi

Güncelleme :30.06.2018

 YASED: "Bugün ülkemizin uluslararası doğrudan yatırımları artıracak politikalara öncelik vermesi her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır"

 YASED Uluslararası Yatırımcılar Derneği´nin 37´inci Olağan Genel Kurulu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci´nin katılımıyla bugün İstanbul´da gerçekleştirildi. Bakan Zeybekci, Genel Kurul´un açılışında yaptığı konuşmada, " Gazi Mustafa Kemal Atatürk ' ün işaret ettiği muasır medeniyet hedefine 2023 yılında, Türkiye´ye güvenen yatırımcıların desteğiyle ulaşacağız. Pazar günü yapılan seçimlerle geçiş yaptığımız yeni sistem bu hedefimize ulaşmaya bizi bir adım daha yakınlaştıracaktır " dedi.

 YASED Başkanı Ahmet Erdem ise "Yeniden Cumhurbaşkanımız seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ı ve 27. Dönem Milletvekili olarak seçilen tüm adayları kutluyoruz, yeni dönemin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyoruz.

Bu yeni dönemde, ülkemizin ihracat hacminin arttırılmasında, bölgesel bir yatırım merkezi olarak konumlandırılmasında ve sürdürülebilir ekonomik büyümesinde çok önemli bir katkıya sahip olan uluslararası doğrudan yatırımları artıracak politikaların öncelikli olması, ülkemiz için her zamankinden çok daha önemlidir. Bu anlamda, YASED olarak yatırım ve iş ortamımızın uluslararası doğrudan yatırım açısından cazibesi ve verimliliğinin arttırlmasına katkıda bulunmaya devam edeceğiz " dedi.

 YASED´in Olağan 37´inci Genel Kurulu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci´nin katılımıyla, bugün İstanbul´da gerçekleştirildi. Genel Kurul´un açılışında bir konuşma yapan Bakan Zeybekci, uluslararası doğrudan yatırımların Türkiye´nin kalkınmasına sağladığı katkıya dikkat çekti.

Bakan Nihat Zeybekci, şöyle devam etti: "Türkiye´nin ekonomik büyüme yolculuğu devam edecek. Türkiye son 6 çeyrekte ortalama yüzde 7, 5 büyümeye başardı. 21 aydır ihracatını ortalama yüzde 10 artırdı. Dünyada hiçbir ülke Türkiye´nin vaad ettiği büyümeyi vadetmiyor. 2018 - 2019 yıllarının büyümesi özel sektöre dayalıbüyüme olacak. Özel sektör yatırımlarında artan talep devam edecektir. Bize düşen görev sadece bu yoldaki sıkıntıları gidermek olacaktır. Pazar günü yapılan seçimlerle geçiş yaptığımız yeni sistem bu hedefimize bizi bir adım daha yakınlaştıracak. Bu yeni sistem Türkiye´de kurumsallaşmayı güçlendirecek. Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Kurulu ve Konseyleri kurulacak ve siz bu kurullara dahil olacaksınız. Cumhurbaşkanlığı sisteminde YASED ve iş dünyasının da karar alacağı organlar oluşturulacak. Cumhurbaşkanlığı sisteminde tüm yatırımcılarımızla tek tek konuşacağız. İhtiyaçlarını belirleyip, çözümler üretmeye devam edeceğiz. Türkiye´ye inanmaya devam. Türkiye´ye güvenenler hep kazanmıştır. Kazanmaya da devam edecektir."

 YASED Başkanı Ahmet Erdem ise 24 Haziran´da gerçekleşen seçimler sonrasında Türkiye´nin Cumhurbaşkanlığı sistemine fiilen geçiş yaptığını belirtti. Erdem, YASED olarak temennimiz, Türkiye´nin refah içinde yarınlara ulaşmasıdır. Ülkemizin bugün en önemli önceliği ekonomik alanda alınacak tedbirlerin ve atılacak adımların hızla hayata geçirilmesidir. Beklentimiz, ülkemizin global ekonomiye entegrasyonunu sağlayacak, kalkınma sürecini devam ettirecek, sürdürülebilir yatırım akışını ve her alanda küresel rekabet gücümüzü artıracak ekonomik ve makro reformların hızla hayata geçirilmesidir." dedi.

Erdem sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye ekonomisinin büyümeye devam edebilmesi için yatırım ortamının iyileştirilmesi çalışmalarına hız kesmeden devam edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bunun yolu da uluslararası yatırımların önünü açmaktan geçmektedir. Bu nedenle ülkemizin ihracat hacminin arttırılmasında, bölgesel bir yatırım merkezi olarak konumlandırılmasında ve sürdürülebilir ekonomik büyümesinde çok önemli bir katkıya sahip olan uluslararası doğrudan yatırımları artıracak politikalara öncelik verilmesi, ülkemiz için bugün her zamankinden çok daha önemlidir."

 YASED olarak Türkiye´nin geleceğine inanıyoruz

 Yatırım ortamının iyileştirilmesinin "süreklilik" gerektiren bir süreç olduğunu belirten Erdem, "Türkiye´nin bölgesel bir yatırım cazibe merkezi olması için uluslararası doğrudan yatırım hareketlerinin yönünü belirleyen dinamikleri, rakip ülkelerle sürekli karşılaştırarak değerlendirilmesi gerektiği inancındayız. Burada, hukuk güvenliği, öngörülebilirlik, rekabetçi vergi ve teşvik politikaları gibi konular ön plana çıkmaktadır. Yatırım ortamının iyileştirilmesi yönünde ülkemizi tüm rakip ülkelerden daha cazip kılacak adımlar atmalıyız. Bu adımlara 2018 yılının ikinci yarısında da ara vermeksizin kararlılıkla devam etmemiz büyük önem taşımaktadır" dedi.

Daha fazla yatırım, daha fazla istihdam hedefiyle çalışmaya devam ettiklerini de vurgulayan Erdem, şöyle dedi: "Türkiye´nin geleceğine inanıyoruz ve bu inancımızı uzun vadeli ve sürdürülebilir yatırım perspektifimizi koruyarak göstermeyi sürdüreceğiz."

Bu haber 2119 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Schneider Electric, Geleceğin Şebekeleri için Geliştirdiği Yeni Nesil Teknolojileri Tanıttı... 28.01.2022
SEDAŞ’ın Kadın Enerjisi “Next” projesinde başvurular devam ediyor... 28.01.2022
Karsan, Otonom e-ATAK ile Kuzey Avrupa’ya Giriş Yaptı! ... 28.01.2022
SENTRUM projesi Küçükköy'de yeşil çözümler ve enerji verimli yatırımları teşvik ediyor... 28.01.2022
Otonom sürüş: Bosch ve Volkswagen’in yan kuruluşu Cariad, kapsamlı ortaklık konusunda anlaştı... 28.01.2022
Akaryakıt Bayileri, Kriz Haline Gelen Marj Sorununu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'la görüştü ... 28.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.