Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Kadoil, sektördeki başarılı yükselişini gerçekleştirdiği yatırımlarla sürdürüyor

Güncelleme :09.04.2019

2018’de istasyon sayımızı ve pazar payımızı arttırırken aynı zamanda tüketici nezdinde de Kadoil’i tercih edilen markalar arasında üst sıralara taşımaya başardık.
 

Türkiye genelindeki 550’yi aşan bayi sayısı ile akaryakıt ve LPG sektöründeki müşterilerine ayrıcalıklı hizmetlerini sunmaya devam etiklerini belirten Kadoil Yönetim Kurulu Üyesi  Nergiz Kadooğlu Çiftçi,  çalışmaları ile ilgili  sorularımızı cevaplandırdı:

Kadoil’in piyasadaki konumundan ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

2006 yılında akaryakıt dağıtım faaliyetlerine başlayan Kadoil, yüzde yüz yerli sermayesi ile sektörde başarılı yükselişini gerçekleştirdiği yatırımlarla sürdürmektedir.  Bugün itibarıyla 550’yi aşan bayi sayımız ile akaryakıt ve LPG sektöründe ülke çapında müşterilerimize ayrıcalıklı hizmet vermekteyiz.  Türkiye çapında günde ortalama 50 bin müşteriye istasyonlarımız aracılığı ile ürün ve hizmetlerimizi ulaştırıyoruz.  Kadoil, kısa zaman içerisinde Kadooğlu Holding’in gücünü de arkasına alarak ilk 9 akaryakıt dağıtım firması arasına girmiştir. Sektörde yer alan yaklaşık 100akaryakıt dağıtım şirketi arasından 12 yıl gibi kısa bir sürede güvenilir markaların arasına girmeyi başardık.  Başarılarımızın arkasında tabi ki ailemizin 40 yıllık ticari geçmişi, tecrübesi, itibarı, ve çok değerli bayilerimizin desteği bulunuyor.

40 yıl önce ticarete atılan ailemin sektör seçme kararı her zaman ülkemizin ihtiyaç ve konjektörü doğrultusunda belirlenip, şekillenmiştir. Kadooğlu ailesinin, ileriye dönük vizyonuyla akaryakıttan gıdaya, gayrimenkulden enerjiye, dış ticaretten Türkiye’nin en büyük tesislerine kadar gerçekleştirdiği, çok büyük yatırımlarla sürekli büyümeye ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor.
2016 yılında LPG oto gaz lisansını aldık, bu sektörde de Kadogaz markası ile en hızlı büyüyen markalar arasında yerimizi aldık. Petrol ürünlerinin uluslararası ticaret ve ülke içinde dağıtım amacı ile 2008 yılında inşa ettiğimiz Akdeniz Dolum Tesisleri, Mersin’de 70 bin metrekarelik alan üzerinde 141 bin metreküplük depolama kapasitesine sahiptir. Ayrıca Türkiye’nin en büyük deniz platformuna sahip olan tesisimiz, kıyıya 5 km uzaklıkta,12 metre draftta, 80.000 DWT kapasitesi ile aynı anda 2 gemiye hizmet verebilmektedir. Tesis için yapmış olduğumuz önemli yatırımlarla uluslararası standartlara uygun ürün kalitesi ve fiyat bileşeni ile hizmet vererek bu tesisler ile aynı zamanda uluslararası petrol ticaretine, yakıt ikmallerine, bölgenin ihtiyaçları ile birlikte diğer iş alanlarına cevap verebilecek hizmetleri sunuyoruz. Tesis kapasitesinin 30.000 m³’ünü bölgesel ve yurtiçi taleplerin karşılanması, 111.000 m³’ünü de uluslararası petrol pazarına açılmak ve yabancı petrol firmalarına Türkiye’de yeni iş imkânları yaratmak amacı ile A tipi antrepo olarak kullanıyoruz.
Baş döndürücü bir hızla gelişen teknoloji ve değişen sektör ihtiyaçlarının öngördüğü bütün hizmet alanlarında kendini yenileyen Kadoil’de, şirket filolarına yönelik son teknoloji ile geliştirilmiş Taşıt Tanıma Sistemi Kadomatik’i bayi ve tüketicilerimizin hizmetine geçen yıl sunduk.  Öte yandan, müşterilerimizin beklentilerini çok yakından takip ederek onlara yüksek teknoloji ve performans sunarak layık olmak istiyoruz. Bu bakış açısı ile tasarrufta yüksek performans sağlayan yeni nesil katkılı ürünümüz EcoMax Eurodiesel’i de tüketicilerimizle buluşturduk. Madeni yağ markamız Kadoil Oil Master ile de madeni yağ sektöründe müşterilerimize hizmet veriyoruz. Kadoil Oil Master ile madeni yağ sektöründe hızlı bir büyüme gerçekleştirdik. Kadoil Oil Master, tüm istasyonlarımızda müşterilerimizle buluşuyor. Öte yandan, Kadoil AdBlue ürünümüz ve donanımlı araç yıkama hizmetlerimizle de tüketicilerimize kaliteli hizmet sunuyoruz. Bu alanda satış başarısı gerçekleştirmiş bayi ve çalışanlarımızla yurt dışı seyahat organizasyonlarımız sektörde takdir topluyor.  

 Kadoil açısından 2018 yılını nasıl değerlendirirsiniz?

Genel bir değerlendirme yaptığımızda, son 2 yılın gerek ülkemiz gerekse sektörümüz için zor geçtiğini söyleyebilirim. Dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler ülkeleri ve özellikle akaryakıt gibi her gelişmeden etkilenen bir sektörü çok daha hızlı bir dönüşle şekillenmektedir. Bununla beraber biz 2018 yılını hedeflerimizin üzerinde kapattık.
2018’de istasyon sayımızı ve pazar payımızı arttırırken aynı zamanda tüketici nezdinde de Kadoil’i tercih edilen markalar arasında üst sıralara taşımaya başardık. Tüketicilerimizin hayatını kolaylaştırmak için akaryakıt sektöründeki tüm gelişmeleri takip ederek müşteri ve bayilerimize katkı sağlayacak teknolojik proje ve ürünler geliştirdik. Önemli başarıları geride bıraktığımız bir yılın ödüllerini almanın mutluluğunu yaşıyoruz

2019 yılında hedef ve beklentileriniz neler?


2019 yılının 1. ve 2. çeyreğinde yeni istasyonlar açarak yurt genelinde tüketicilerimizle her noktada buluşacağımız stratejik alanlarda istasyon sayımızı arttırma hedefindeyiz. 2019’da da yeni istasyon yatırımlarımızı sürdürürken müşterilerimize tercih sebebi olacak hizmetler sunmaya devam edeceğiz.
Kadoil olarak 2019 için geçmiş yıllarda yakalamış olduğumuz başarılara dayalı hedefler koyduk, bu hedefler doğrultusunda; akaryakıt ve LPG dağıtımından, taşıt tanıma sistemlerine, İkmal yatırımlarından, istasyon eğitimlerinden, pazarlama ve iletişim süreçlerine kadar bir çok büyük proje ve yatırımlar var. Hız kesmeden büyümeyi ilke edinen bakış açımız ve taşıdığımız sağlam değerlerle yolumuzu belirledik, profesyonel ekibimizle hayata geçiriyoruz.  
2019’da temel hedefimiz Kadoil ve Kadogaz’ı hem sektörde hem de tüketici algısında daha da büyütmek. Bunun dışında taşıt tanıma sistemimiz olan Kadomatik yine 2017’de aktif hale getirdiğimiz katkılı ürünümüz Ecomax Eurodiesel ve madeni yağ markamız Kadoil Oil Master’ı ülke genelindeki tüm bayi ve müşterilerimiz ile buluşturmak istiyoruz. Bu sayede sektörde daha üst sıralara yerleşeceğimizi hem endüstriye hem toptana hem de nakliyecilere hitap edebileceğimizi, bayilerimizin elini sahada ve piyasada biraz daha güçlendirebileceğimizi düşünüyoruz. Bütün bunların ışığında nihai hedefimiz marka bilinirliğimizi her geçen dönem arttırıp, marka imajımızı güçlendirmek olacaktır.
Bu doğrultuda ülke genelinde 16 ikmal noktasından dağıtım vermekteyiz. Yapmış olduğumuz ticari anlaşmalar sayesinde bayilerimiz ile birlikte güçleniyor ve büyüyoruz.


Yakıt temini noktasında nasıl bir faaliyet gösteriyorsunuz? İthal ağırlıklı mı yoksa yurt içi temini ağırlıklı mı çalışıyorsunuz?

Daha önce belirttiğim gibi kendi depomuz olan Mersin tesisimizden yapmış olduğumuz ithalatla birlikte Türkiye’nin 16 bölgesinde rafineriler ve diğer büyük dağıtım şirketleri ile yapmış olduğumuz dağıtıcılar arası ticaret sözleşmesi kapsamında akaryakıt teminini gerçekleştiriyoruz. Yurtiçi temini ağırlıklı olmakla birlikte ithalatta yaparak akaryakıt tedariki sağlıyoruz. 2018 yılı için temin gerçekleştirme oranlarımız %78 yurtiçi ve %22 ithalat temini şeklinde gerçekleşmiştir.

Bu alanda yeni yatırımlar yapmayı planlıyor musunuz?


Konu hakkında stratejik araştırmalarımız devam ediyor. Uygun koşulları sağlayan bir depo sahası bulunduğunda Marmara veya Karadeniz bir tesis inşaatına en kısa sürede başlayacağız. Planlarımız içerisinde ayrıca kiralama alternatiflerini de değerlendiriyoruz.
 

Finansal anlamda bayilerle nasıl bir iletişim içindesiniz?


Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Kadoil ailesine dahil olan bütün bayimiz bizim için çok kıymetli ve özeldir. Onların içinde bulunduğu durum ve koşullar her zaman şirket üst yönetiminin gündemindedir. Bu nedenle sektörün diğer oyuncularından farklı olarak bayilerimiz, saha çalışanlarımızdan genel merkez yöneticilerimize kadar herkesle 7/24 iletişimde olma şansına sahiptirler. Üst yönetim olarak bizlerde belirli periyotlarda profesyonel yönetim kadromuzla dönemsel toplantılar gerçekleştirip Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik şartları ve güncellenen sektör koşullarını göz önünde bulundurarak finansal stratejilerimizi revize ediyoruz. Bu stratejilerimizi oluştururken her zaman kazan kazan politikasıyla ilerliyoruz. Ayrıca mevsimsel değişikliklerden kaynaklı nakit akışının etkilenmesi nedeniyle her bayi özelinde esnek geri ödeme imkanları sunuyoruz. Kadooğlu Holding’in finansal gücü sayesinde risk alabiliyor, ihtiyacı olduğunda bayilerimizim yanında durabiliyoruz. Bu hem yönetim olarak bizim için hem de bayilerimiz açısından inanılmaz büyük bir şans.

   Son olarak neler söylemek istersiniz?

Kadoil, akaryakıttan gıdaya, enerjiden inşaata birçok farklı sektörde faaliyet gösteren milyonlarca insanın hayatına dokunan Kadooğlu Holding gücü ile yoluna devam eden 7 / 24 tüketici ve bayileri ile iletişimde olan başarılı bir markadır. Amacımız her geçen gün daha fazla insanın hayatına dokunup, onların hayatlarını daha güzel bir hale getirmek ve markamızı daha fazla insana ulaştırmanın mutluluğunu yaşamaktır. Biz 2019’da da aydınlık ve güzel bir gelecek için var gücümüzle çalışıyor olacağız, önümüzdeki yılın bayilerimize, iş ortaklarımıza, müşterilerimiz ve bizimle çalışan değer mesai arkadaşlarıma başarı ve sağlık getirmesini dilerim.

Bu haber 1092 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Castrol Ford Team Türkiye Avrupa Ralli Kupası´nın Türkiye ayağında zirveyi hedefliyor... 15.06.2019
Kadoil bayileri Kültür başkenti Lviv gezisinde... 15.06.2019
Hidrojenle çalışan otomobil I-TECH'te... 15.06.2019
Tırsan, Yeni Talson 7.45 Alüminyum Swap Body Aracını Transport Logıstıc Münih’te Sektörle Buluşturdu... 15.06.2019
Otopratik, Babaların Çocuklarına Güvenle Ulaşmasını Sağlıyor... 15.06.2019
Ekol, Transport Logıstıc Fuarı’nda ziyaretçilerden büyük ilgi gördü... 15.06.2019
Castrol, 4x4 Dünyası Offroad Fest’te ayakları yerden kesecek... 15.06.2019
TANAP’tan su altı yaşamına destek ... 15.06.2019
2020’de LPG araç sayısı %50 artabilir... 15.06.2019
Atık aküler Tekzen ile çevreye geri kazandırılıyor... 15.06.2019

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.