Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Shell & Turcas’ın ‘Yeşil Düşün, Yeşil Hareket Et’ projesi ödüllendirildi

Güncelleme :15.04.2019

Shell & Turcas, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen ve bu yılki teması ‘karbon ticareti ve ülkemizin iklim değişimiyle mücadelesi’ olan 6. İstanbul Karbon Zirvesi’nde Yeşil Düşün, Yeşil Hareket Et projesi ile ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülü aldı.
 

SÜRDÜRÜLEBİLİR Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi’nde enerji verimliliğine odaklanan ve iklim değişikliğiyle mücadeleyi destekleyen kuruluşlara ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülleri verildi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin yeşil yerleşkesinde düzenlenen törende Shell & Turcas, akaryakıt istasyonlarında yer alan konvansiyonel aydınlatmaların LED dönüşüm çalışması olan ‘Yeşil Düşün, Yeşil Hareket Et’ projesiyle ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülüne layık görüldü. Shell & Turcas adına ödülü Perakende Satışlar Yatırımlar Direktörü Semih Genç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci’den aldı.

Ödül töreninde yaptığı konuşmada sanayide düşük karbonlu büyümenin mümkün olduğunu belirten İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, bu alandaki çalışmaların desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Karaosmanoğlu, SÜT-D olarak sera gazı salımlarını azaltarak, karbon yönetimini başarıyla gerçekleştiren kurumları teşvik etmek üzere Düşük Karbon Kahramanı Ödülü sunduklarını ve ödüllere bu yıl rekor başvuru aldıklarını ifade etti. Prof. Dr. Karaosmanoğlu, başvuruların bu kadar yoğun olmasının yeşil ekonominin ülkemizde gün geçtikçe daha da önem kazandığının bir göstergesi olduğunu da vurguladı. Yarışmaya başvuran projeler, SÜT-D’nin sürdürülebilir yaşam kültürü kazandırılması ve yaygın karbon yönetimi bilinci oluşturma hedefine göre değerlendiriliyor.

Shell & Turcas Perakende Satışlar Yatırımlar Direktörü Semih Genç,
ödülle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Projemiz kapsamında düşük karbon yolculuğunda, kendi istasyon ağımızdaki elektrik tüketimini azaltmak adına kanopi ve dev amblemlerdeki mevcut geleneksel aydınlatmaları, düşük elektrik tüketimini destekleyen LED aydınlatmalar ile değiştirdik. Böylece Shell & Turcas olarak, istasyon ağımızda LED ile Kanopi Aydınlatması (LUCI) projesini hayata geçirmiş olduk. Proje dahilinde 160 istasyonumuzda 2650 aydınlatma, net bir ışık kaynağı sağlayan LED aydınlatmalar ile değiştirildi ve 339 adet dev amblemlerdeki floresan aydınlatmalar LED aydınlatmalar ile yenilendi. Proje kapsamında kanopi altı ve dev amblemlerde yapılan değişiklik sonucu toplam karbon salımı 1,200 ton azaldı, 2.601,5 MWh enerji tasarrufu sağlandı. Aydınlatmalarda 100.000 saat kullanım ömrüne sahip LED kullanımına geçiş ile istasyonlarımızı geceleri ziyaret eden müşteri oranı da yüzde 8 oranında arttı.”

Bu haber 1037 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Tırsan, 2018 yılı ilk 1000 ihracatçı listesi’nde 45 basamak yükselerek 45. sıraya yükseldi... 19.06.2019
EMEA Finance’dan Akfen Yenilenebilir Enerji'ye 2 Büyük Ödül ... 19.06.2019
SOCAR Türkiye’nin doğalgaz şirketini Gunter Seymus yönetecek... 19.06.2019
MEPSAN’dan Yepyeni Akıllı Yıkama Teknolojisi Terminali, BLUEWASH!... 19.06.2019
Akaryakıtta tüketici alışkanlıkları değişti, depoyu fulleyenlerin sayısı azaldı ... 18.06.2019
Krone, Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 4. İhracatçısı Oldu... 18.06.2019
Türkiye Petrolleri Akaryakıt Tankı ihalesini TRACO kazandı... 18.06.2019
Shell’den 1 milyon TL değerinde hediye yakıt kampanyası... 18.06.2019
Dünya LPG Birliği (WLPGA) Bölgesel Zirvesi Başlıyor!... 18.06.2019
Zorlu Enerji’nin Yeşil Kredisi “En İyi Yeşil Kredi” Ödülünü Aldı... 18.06.2019
Aksa bayrağı Afrika’da dalgalanmaya devam ediyor... 18.06.2019

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.