Haber Ekonomi
 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik

Güncelleme :10.07.2019

Petrol piyasasında rafinerici, iletim, depolama, işleme, dağıtıcı ve ihrakiye teslimi lisans başvurusunda bulunacakların şirketleri için...
 

Petrol piyasasında rafinerici, iletim, depolama, işleme, dağıtıcı ve ihrakiye teslimi lisans başvurusunda bulunacakların şirketleri için istenilen asgari ödenmiş sermaye miktarları yeniden düzenlendi.


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), "Petrol Piyasası Lisans Yönetmelinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.


Buna göre, rafinerici, iletim, depolama, işleme, dağıtıcı ve ihrakiye teslimi lisansları için, başvuru sahibi tüzel kişinin, ilgili kanun hükümleri doğrultusunda anonim şirket ya da limited şirket olması ve asgari ödenmiş sermayesinin rafinerici lisansı için 150 milyon lira, iletim lisansı için 2 milyon lira, depolama lisansı için 3 milyon lira, işleme lisansı için 1 milyon 500 bin lira, dağıtıcı lisansı için 20 milyon lira ve ihrakiye teslimi lisansı için 6 milyon lira olması gerekecek.


Değişiklikle, "ulusal marker" tanımı da, akaryakıta, rafineri çıkışında, gümrük girişinde, sanayide yan ürün olarak veya diğer şekillerde üretilen veya tasfiye edilmiş kaçak akaryakıttan teknik düzenlemelere uygun olan akaryakıta veya benzin türlerine harmanlanacak etanole, ticari faaliyete konu edilmeden önce eklenecek ve akaryakıtın özelliklerini bozmayacak niteliğe haiz kimyasal ürünü olarak yeniden düzenlendi.


Madeni yağ lisansı başvurularında, atık madeni yağdan baz yağ üretimi faaliyetinde bulunulacak olması durumunda üretim yetkinlik puanı en az yüzde 55, diğer madeni yağ lisansı başvurularında ise üretim yetkinlik puanı en az yüzde 50 olan başvuruya konu tesise ait kapasite raporunun EPDK'ye ibraz edilmesi gerekecek.


Dağıtıcı ve ihrakiye teslimi lisansı sahiplerinin ise kurulca belirlenecek yeterli teknik ve ekonomik güce sahip olması, taşıma lisansı başvurularında en az bir taşıma aracının mülkiyetine sahip olunması veya finansal kiralama yoluyla edinilmesi veya taşıma aracına ilişkin olarak ilgililerle yapılmış kira veya hizmet sözleşmesinin bulunması zorunlu olacak.


Lisans sona erdirme işlemi kurul tarafından veya bu yetkinin devredilmesi durumunda Başkanlık veya Petrol Piyasası Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek.

Bu haber 1541 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Avrupa Birliği Zorlu Enerji projelerini desteklemeyi sürdürüyor... 12.11.2019
Yenilenebilir Enerji Kapasitesini 5 Yılda %50 Artması Bekleniyor ... 12.11.2019
‘Trafik Dedektifleri’ Jandarma ile büyümeye devam ediyor ... 12.11.2019
Ford Otosan, ticari araç ailesinin en yeni üyeleri ve ITOY ödüllü F-MAX ile SANTEK Fuarı’ndaydı... 11.11.2019
İran'da 53 milyar varil petrol rezervi keşfedildi... 11.11.2019
Karsan, Industria Italiana Autobus için ihraç ettiği araçlarda Continental’in ContiPressureCheck teknolojisini kullanıyor... 11.11.2019
Pirelli, Beşinci P Zero World Amiral Mağazasını Melbourne’da açarak küresel kapsamını büyütüyor ... 11.11.2019
TTS Lojistik, Intermodal’de Tırsan Dedi... 11.11.2019
ZF Aftermarket, ZF Oto Sanayi Günleri’nde Ustalarla Buluştu... 11.11.2019
TANAP'tan Türkiye'ye gelen gaz 3 milyar metreküpü geçti... 11.11.2019
Mercedes-Benz Türk, 25 adetlik Mercedes-Benz Actros teslimatı gerçekleştirdi ... 11.11.2019


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.