Haber Ekonomi
 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Yenilenebilir Başlıkları

11. Kalkınma Planı’nın Yenilenebilir Enerji Ayağı Eksik

Güncelleme :11.07.2019

ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever: “Türk ekonomisi için yol haritası olması gereken 11. Kalkınma Planı’nda, yenilenebilir enerjiye önem verilmediğini üzüntüyle gözlemledik. Yenilenebilir enerji olmadan kalkınma olmaz” dedi
 

2019-2023 dönemini kapsayan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak TBMM’ye sunulan 11’inci Kalkınma Planı’nda, yenilenebilir enerjiye ilişkin hedef ve stratejiler sektörü tatmin etmedi.
Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, 219 sayfalık planda sadece birkaç cümlede “yenilenebilir enerji” vurgusunun yer aldığını belirterek, bu durumun kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.


11’inci Kalkınma Planı’nın Türk ekonomisinin dış kaynak ihtiyacının çok yüksek olduğu bir dönemde hazırlandığını hatırlatan Vatansever, “Enerji ithalatına olan bağımlılığımızı azaltacak ve kaynak çeşitliliğini sağlayacak tek enstrüman olan yenilenebilir enerjiye daha fazla ve daha net ifadelerle yer verilmesini beklerdik. Aynı şekilde tüm bürokratik mekanizmalar için bağlayıcı ve zorlayıcı unsurlar içermesini arzu etmiştik. Maalesef bu açıklığı göremedik” dedi.

“SOMUT İFADELER YOK”

Planın 20’inci sayfasında yer alan “Enerji arz güvenliğinin artırılması amacıyla yenilenebilir enerji üretiminin desteklenmesi” cümlesinin, zorlayıcı bir hüküm içermediğine ve somut bir hedef ortaya koymadığına dikkat çeken Hüseyin Vatansever, şu değerlendirmede bulundu:


“11’inci Kalkınma Planı’nda, rüzgâr ve güneş enerjisi için gerçekleştirilen biner megavatlık Yenilenebilir Kaynak Alanları (YEKA) ihalelerinin yapıldığı hatırlatılmış. ENSİA’nın kuruluş nedeni olan yenilenebilir enerji ekipmanlarının yerli üretimi hedefi ise 86’ıncı sayfada sadece bir dipnot olarak verilmiş.  Ar-Ge, teknoloji transferi, kamu alımları gibi hususları içerecek mekanizmalar ile yeni yatırım modellerinin hayata geçirileceği vurgulanmış. ENSİA olarak gerek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımıza gerekse Sanayi Bakanlığımıza yerli ekipman üretimi konusunda neler yapılması gerektiğini defalarca raporladık. Kamuoyumuzla görüşlerimizi açıklıkla paylaştık. Bizzat Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasını taşıyan, tüm devlet aygıtı için yol ve yön gösterici olan 11’inci Kalkınma Planı’nda ülkemizin en önemli sorunu olan ithalat bağımlılığını azaltacak yenilenebilir enerjiye daha kapsamlı yer verilmesini ve somut hedeflerle desteklenmesini beklerdik. Çünkü yenilenebilir enerji olmadan kalkınmamız mümkün olmayacak”

Bu haber 383 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
6 Başlıkta Doğu Akdeniz'de Sondaj Faaliyetleri... 21.07.2019
Shell Türkiye’nin ilk kadın motor yağı uzmanı... 19.07.2019
Unimog “Yılın Off-Road Aracı” Seçildi... 19.07.2019
EPDK’den katkılı akaryakıt düzenlemesi... 19.07.2019
Ekol Fortune 500’deki Yükselişini Sürdürüyor... 19.07.2019
Petkim Limanı’na dördüncü kez Yeşil Liman Sertifikası verildi... 19.07.2019


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.