Haber Ekonomi


Haberler > Elektrik Başlıkları

AKSA Jeneratör´de yeni dönem

Güncelleme :10.01.2020

 Jeneratör sektörünün lider markası Aksa Jeneratör, gelişen pazar trendlerine uygun olarak yönetimini yeniden yapılandırdı. İcra Kurulu merkezli yeni yapıda Satış ve Pazarlama Genel Müdürlüğüne Rıdvan Özer, Operasyon Genel Müdürlüğüne de Nazmi Atalay atandı.

Amerika´dan Asya´ya, Afrika´dan Okyanusya´ya kadar 170 ülkede faaliyet gösteren; Türkiye, Çin ve ABD´deki üretim tesisleriyle dünyanın beş büyük jeneratör üreticisinden biri olan Aksa Jeneratör, büyüme planları doğrultusunda global marka imajına katkı sağlama amacıyla yeni bir yönetim yapılanmasını hayata geçirdi. Bu yeni yapılanmayla; Satış ve Pazarlama Genel Müdürlüğüne Rıdvan Özer ve Global Üretim ve Servis organizasyonundan sorumlu Operasyon Genel Müdürlüğüne Nazmi Atalay atanırken, CFO olan Şevket Hakan Özgüler de doğrudan İcra Kurulu´na bağlandı. Yenilenen yapısıyla Aksa Jeneratör´ün tüm iş birimleri önümüzdeki dönemde global marka olma yolunda çalışmalarına hız kesmeden devam edecek.

Aksa Jeneratör´de Satış ve Pazarlama Genel Müdürlüğüne atanan Rıdvan Özer, Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği eğitimini tamamladı. Jeneratör sektöründe 1997 yılında Borusan Güç Sistemleri Caterpillar´da başladı. Sabancı Üniversitesi iş birliği ile yürütülen Borusan Akademi´de Liderlik Fakültesi, Satış Fakültesi eğitimlerini alan Özer, 6 SIGMA siyah kuşak sertifikasına da sahip. 15 yıl boyunca Borusan Güç Sistemleri Caterpillar´da çeşitli kademelerde görev alıp satış yöneticiliği sorumluluğu üstlendikten sonra enerji kiralama alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden olan Aggreko´nun Türkiye operasyonunu kurdu ve daha sonra toplamda 7 yıl Aggreko´da çeşitli ülkelerde genel müdürlük görevlerini yürüttü.

 Operasyon Genel Müdürlüğüne atanan Nazmi Atalay, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği´nden mezun olduktan sonra 1990 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadi Enstitüsü, İşletme İhtisas Programını tamamladı. Ardından çalışma hayatına başlayan Atalay, Aksa Jeneratör´de yurt içi ve yurt dışı lokasyonlarda ve genel merkezde satış mühendisi, bölge müdürü, genel müdür, yönetim kurulu üyeliği ve satış pazarlama başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2014 yılından bu yana Aksa Jeneratör CFO Mali İşler Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Şevket Hakan Özgüler, Saint-Michel Fransız Lisesi´nin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat bölümünü tamamladı. 13 yıllık bankacılık kariyerinden sonra Aksa Jeneratör´de çalışmaya başlayan Özgüler, bankacılık kariyeri esnasında Koç Üniversitesi Executive MBA programını tamamladı. Özgüler, reel sektörde 12 yıl boyunca yönetici pozisyonlarında görev aldı.

Global pazarda ilk 5 üretici firma arasındaki yerimizi sağlamlaştırıyoruz

Aksa Jeneratör´ün 2025 yılına kadar dünyada en büyük ilk üç üretici firmadan biri olma hedefiyle çalıştığını belirten Aksa Jeneratör Yönetim Kurulu Başkanı Necati Baykal, yeni yapılanmanın büyüme stratejileri kapsamında hayata geçirildiğini ifade etti. Baykal, büyüme planları hakkında şu bilgileri verdi: "Yönetim anlayışımız, globaldeki güçlü konumumuzu müşteri odaklı ve yenilikçi yaklaşımlara farklı pencerelerden bakabilme yeteneklerimizi güçlendirerek, istikrarlı bir şekilde büyümektir. Yeni yapılanmamızda daha vizyoner bir bakış açısı ile global pazarlarda daha aktif ve yenilikçi bir marka olmak yolunda hedeflerimize emin adımlarla ilerleyeceğiz. Özellikle Asya pasifik pazarları, Afrika ve Amerika kıtaları ve Hindistan gibi ülkelerde yeni yatırımlar ve ortaklıklar kurmaya devam ederek Global Jeneratör pazarında ilk 5 üretici firma arasındaki yerimizi sağlamlaştıracağız.

 

Yeni ve dinamik yönetim yapımızla önümüzdeki dönemde istikrarlı büyümeye devam edeceğiz." Turquality programına kabul edildiklerini de aktaran Baykal "Turquality damgasıyla dünya pazarlarındaki prestijimize katkı sağlayacak bir adım atacağız" dedi.

Dev projelere enerji sağladı

Aksa Jeneratör´ün Türkiye, Çin ve ABD´de üç üretim tesisi bulunuyor. Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika´da 19 ofis ve 4 temsilcilikle hizmet veren Aksa Jeneratör, 2019 yılında cirosunun yüzde 65´ini yurtdışı satışlardan sağladı. Türkiye´de IGA projesine 90 MW´lık jeneratör tedarikinin yanında uluslararası alanda Gana Kotoka Havalimanı, Aşkabat Olimpiyat Kompleksi gibi dev projelerde yer alan Aksa Jeneratör, son olarak Okyanusya´nın turizm cenneti Vanuatu Cumhuriyeti´yle 10 MW´lik enerji santrali projesine enerji desteği sağladı. Ar-Ge yatırımlarıyla farklı pazar ve sektörlerin ihtiyaçlarına yanıt veren yenilikçi ürünler gerçekleştiren Aksa Jeneratör, 8 saniyede sistemi devralan ilk jeneratörü üretti.

Bu haber 5342 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
3 yılda 250 istasyon, 3 bin istihdam hedefi... 26.01.2021
Ankara'nın hava kalitesi doğalgazın yaygınlaşmasıyla arttı ... 24.01.2021
Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu'na B20'de önemli görev... 24.01.2021
Elektrikte kurulu gücümüz 96 bin megavata ulaştı... 24.01.2021
Pandemi yılbaşı enerjisine yansıdı; Avrupa yakasında yüzde 14'lük düşüş... 24.01.2021
Sektörde tercih değişmedi, Otokar 12’nci kez otobüs pazarının lideri oldu... 24.01.2021
Maden sektörünün ihracatı 2020’de 4,3 milyar dolara ulaştı... 24.01.2021
ABB, Muğla'daki 630 MW kapasiteli termik santral için yüksek verimlilik çözümleri sunacak ... 24.01.2021
Toyota için 2020 Karnesi Türkiye ve Avrupa’da Başarılı ... 24.01.2021
Türkiye’de bu sene 51 milyar metreküp doğal gaz tüketimi bekleniyor... 24.01.2021
Pegasus Genel Müdürü Mehmet Nane, IATA Denetim Komitesi Başkanı oldu... 24.01.2021

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.