Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44


Haberler > Yenilenebilir Başlıkları

Türkiye’nin Enerjide Dokunulmamış Hazinesi: Biyokütle

Güncelleme :21.02.2020

Yerel yönetimlerin, atıklarının birer enerji kaynağı olduğunun bilincinde olması ve bu alana yatırım yapması gerekiyor
 

Türkiye'nin 2019 sonu itibarıyla ulaştığı 91,267 Megavat (MW) kurulu güç içinde, biyokütle kaynaklı enerjinin payı 801 MW düzeyinde. Toplam kurulu güç içinde sadece %0,9’luk bir orana karşılık gelen biyokütle enerjisi, Türkiye’nin yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarında adeta “dokunulmamış hazine” görüntüsü veriyor.


Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever,
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yenilenen Biyokütle Enerjisi Potansiyeli Atlası’nın (BEPA) bu durumu tüm çıplaklığı ile ortaya koyduğunu söyledi.
BEPA’ya göre Türkiye’nin hayvan ve bitki atıkları, evsel atıklar ve orman atıklarından kaynaklanan elektrik üretim potansiyelinin yılda 14.6 Milyon Ton Eşdeğer Petrol’e (TEP) karşılık geldiğini belirten Vatansever, Türkiye’nin birincil enerji arzının ise 2020 yılı itibarıyla 150 Milyon TEP seviyesinde olduğunu vurguladı.

“YEREL YÖNETİMLERİN FARKINDALIĞI ŞART”


Biyokütlenin tamamıyla yerli ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak daha fazla farkındalığa ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Hüseyin Vatansever, enerji potansiyelinin ise bugünkü değerinin en az 10 katı olduğunu sözlerine ekledi.
Vatansever, şu değerlendirmeyi yaptı:


“Yerel yönetimlerimiz başta olmak üzere, tüm paydaşların biyokütle enerjisinde yatırım eksikliği nedeniyle kullanmadığımız büyük potansiyele dikkat etmesi şart. Türkiye’de irili ufaklı 199 biyokütle kaynaklı elektrik üretim tesisi bulunuyor. Tüm evsel ve hayvansal atıklarımızın, müthiş birer enerji kaynağı olduğunu bilmemiz gerekiyor. Yerel yönetimlerin, evsel atıkları kaynağında ayrıştırdıktan sonra geri dönüştürdüğü bir sistemi kurması, biyokütledeki potansiyeli süratle artırmamız için yaşamsal önemde. Bu potansiyel ayrıca, enerji hatlarından uzak bölgelerde gelişen ve kendi enerjisini üreten yerleşim alanları, büyük hayvan çiftliklerinin kurulması için de çok önemli fayda sağlayacak. Bomboş duran tarım alanlarının kullanılması ve hayvancılığın gelişmesi açısından büyük faydalar sağlayacak.”

AĞIRLIK HAYVANSAL VE EVSEL ATIKLARDA…


Türkiye’deki biyokütle potansiyelinin il ve ilçe bazında tespitini yapan BEPA’ya göre Türkiye’de yaklaşık 423 milyon adet büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan bulunuyor. Bu hayvanların yıllık 194 milyon ton atığından üretilebilecek enerji miktarı ise 4.4 Milyon TEP’e ulaşıyor.


Türkiye’deki 81 ilde ortaya çıkan belediyesel atık miktarı ise yıllık yaklaşık 32 Milyon Ton seviyesinde. Bu atıklardan üretilebilecek enerji potansiyeli ise yılda 3.3 Milyon TEP... Orman atıkları ve bitkisel atıklar da dikkate alındığında, Türkiye’nin biyokütleden bugünkü kurulu kapasitesinin en az 10 kat daha fazla enerji üretebilmesi mümkün…

Bu haber 2591 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Petkim, tıbbi malzeme ve ambalaj hammaddelerinin üretimine ağırlık veriyor... 01.04.2020
Shell´den Sağlık Bakanlığı´na 5 milyon TL değerinde akaryakıt desteği... 31.03.2020
BP Türkiye’den İstanbul’daki Sağlık Bakanlığı ambulanslarına akaryakıt desteği... 31.03.2020
İnterpet 2020 bayi eğitimini yaptı... 31.03.2020
PETDER üyeleri “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyasına destek verdi... 31.03.2020
IVECO’dan Kalde Klima’ya 10 adet Daily... 31.03.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.