Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Şirket 2050'ye kadar karbon nötr hale gelecek

Güncelleme :23.06.2020

2030 itibariyle bir milyon ton plastik toplanacak, yeniden kullanılacak ya da geri dönüştürülecek. 2035'e gelindiğinde ambalaj uygulamalarına yönelik Dow ürünlerinin %100'ü yeniden kullanılabilir veya geri dönüştürülebilir olacak. 2019 Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayımlayan Şirket, hesap verebilir ve şeffaf olma konusundaki kararlılığını da ortaya koydu.

İklimi Korumak: Dow, 2030 yılına kadar, yıllık net karbon emisyonunu 5 milyon ton, yani 2020'deki düzeyine göre %15 azaltacak. Ayrıca Dow, Paris Anlaşması ile uyumlu biçimde 2050 yılına kadar karbon nötr olmayı hedefliyor. Şirket, daha az kaynak kullanarak üretim yapmasını ve müşterilerin karbon ayakizini azaltmasını sağlayan teknolojileri uygulamaya ve geliştirmeye kararlı. Atığı Engellemek: 2030'a kadar Dow, doğrudan tedbirler ve iş birlikleri kanalıyla 1 milyon ton plastiğin toplanmasını, yeniden kullanımını veya geri dönüşümünü sağlayarak “atığı engelleme” çabalarına katkıda bulunacak. Şirket, küresel geri dönüşümü önemli ölçüde artırmak amacıyla kritik teknolojilere ve altyapıya yatırım yapıyor ve iş birlikleri gerçekleştiriyor. Döngüyü tamamlamak: 2035'e gelindiğinde Dow, ambalaj uygulamalarına yönelik ürettiği ürünlerin %100'ünün yeniden kullanılabilir veya geri dönüştürülebilir olmasını sağlayarak “döngüyü tamamlamaya” yardımcı olacak. Dow, ambalaj uygulamalarına yönelik yeniden kullanılabilir veya geri dönüştürülebilir çözümler tasarlama ve sunmaya kararlı.

Dow (NYSE: DOW) bir açıklama yayınlayarak, dünyadaki en yenilikçi, müşteri odaklı, kapsayıcı ve sürdürülebilir malzeme bilimi şirketi olma yolunda, gerek iklim değişikliğine gerek plastik atıklara karşı yeni ve iddialı hedeflerini duyurdu. Şirket aynı zamanda üst üste 17. yıldır Sürdürülebilirlik Raporu'nu (2019) yayımlayarak, 2025 Sürdürülebilirlik Hedefleri'ne yönelik olarak kaydettiği ilerlemeyi ve sonuçları açıkladı.

Dow yönetim kurulu başkanı ve genel müdürü Jim Fitterling şunları kaydetti: “Bu açıklamamız, 30 yıldan uzun bir süre önce başlayan sürdürülebilirlik yolculuğumuzdaki yeni aşamayı temsil ediyor. İklim değişikliği ve plastik atıklar, dünyanın karşılaştığı en büyük teknik, sosyal ve ekonomik meseleler arasında; ikisiyle de mücadelede, bizim ürün ve teknolojimiz kritik bir öneme sahip. Dow olarak biz, bu küresel zorlukların aşılmasına liderlik etme gibi bir sorumluluk ve fırsata sahibiz. Sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmak mümkün, ancak bunun koşulu, bu meselelerle direkt olarak yüzleşerek, hesap verebilir olarak ve iş birliği yaparak hem iklim değişikliği hem de plastik atıklar konusunu doğrudan ele alan, bilim ve teknoloji tabanlı yeni çözümler geliştirmek.”

Dow’ın, 2025 Sürdürülebilirlik Hedefleri ile uyumlu ve bunlar üzerinde yükselen yeni sürdürülebilirlik amaçları arasında şunlar yer alıyor:

Sürdürülebilirlik amaçlarına ulaşmak için halen dünya çapında bir dizi tedbiri hayata geçiren Dow, Arjantin, Brezilya, Teksas ve Kentucky'deki üretim tesislerine yönelik yenilenebilir enerji anlaşmaları imzaladığını duyurdu. Böylece yenilenebilir kaynaklardan 338 megawatt daha enerji temin edecek olan Şirket, emisyonlarını 225.000 ton CO2 eşdeğeri daha azaltmayı öngörüyor. Şirket bu gidişle, 2025 yılına kadar 750 MW'lık yenilenebilir enerji kapasitesi sağlama hedefini de aşacakmış gibi görünüyor.

Birçok Dow ürünü, üretim sırasında gerçekleşen karbon emisyonunun düşürülmesine yardımcı olur. Daha hafif ve yakıt tasarruflu otomobiller; enerji verimliliği yüksek binalar; ve daha uzun süre sağlıklı ve taze kalan yiyecekler, nüfusu 2050'ye kadar 2 milyar daha artacak olan dünyamız için kritik adımlardır.

Dow ayrıca esnek ve dayanıklı ambalaj uygulamaları için mekanik olarak geri dönüştürülmüş, karbon ve enerji ayak izini yüzde 20 ila 30 düşürme imkanı sunan yeni plastik reçine serisini tanıttı.

Dow’ın plastik atıklar konusundaki hedefleri, yatırım ve işbirliklerine, örneğin Alliance to End Plastic Waste ve Circulate Capital'daki taahhüt ve yatırımlarına, gerek atığın doğaya karışmasını engelleme gerekse de malzeme bilimi endüstrisinin döngüsel bir ekonomi haline gelmesini sağlama noktasında net amaçlar koyuyor. Dow'ın geri dönüşüm teknolojilerini geliştirmeye, müşterilerinin geri dönüştürülebilir ürünler tasarlamasını sağlamaya ve altyapı ve eğitim projelerini desteklemeye yönelik adımlarına dair başka örnekler için buraya tıklayabilirsiniz.

Dow başkan yardımcısı ve sürdürülebilirlik direktörü Mary Draves şunları ifade etti: “İklim değişikliğinin etkisini azaltmak ve plastik atıkları ortadan kaldırmak birbirine yakından bağlı toplumsal meseleler. Düşük karbon ekonomisi açısından vazgeçilmez teknolojiler üreten bir şirket olarak biz, düşük emisyonlu ve optimum verimli yeni üretim süreçleri geliştiriyor ve bunlara yatırım yapıyoruz. Atıkları artık sürdürülebilir malzemeler geliştirmeye devam etmemizi sağlayacak bir kaynak olarak görüyoruz.”

Dow ayrıca, küresel sera gazı emisyonlarını azaltmaya yardımcı olan düşük karbonlu ürün ve teknolojilerin gelişimini ve satışını teşvik etmek ve şirketlerin bu sera gazı azaltımlarından sorumlu olmasını sağlamak için sektördeki önde gelen akademisyenler, STK'lar, denetim uzmanları, teknoloji ortakları ve sektördeki diğer şirketlerle iş birliği yapacak. Dow, bu iş birlikleriyle ilgili bu yıl içinde daha fazla bilgi paylaşmayı planlıyor.

Dow’ın 2019 Sürdürülebilirlik Raporu'nda belirtildiği üzere, şirket 2025 Sürdürülebilirlik Hedefleri'ne yönelik olarak ciddi ilerleme kaydetmiş durumda. Örneğin, 2006'dan bu yana, Dow

Sera gazı emisyonlarını yüzde 15 azalttı,

İş planlamasına karbon ücretini dahil etti,

Yenilenebilir enerji kapasitesine yatırım yaptı: Kimyasal endüstrisinde temiz enerji kullanımında bir numara olan Dow, yenilenebilir enerji kullanımında ilk 25 küresel şirket arasında yer alıyor.

Bu haber 3671 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Brisa, Otopratik markalı yedek parça ürün gamını genişletti, yerli ve yeni ürünlerini pazara sundu... 19.09.2020
LPG’li araçların kapalı otoparklara girebilmesi için neler gerekli?... 19.09.2020
OPET, ‘Çalışan Mutluluğu’ Çalışmaları ile Uluslararası Ödülleri Topladı... 18.09.2020
WRC Türkiye Rallisi’nde Bc Vision Motorsport’un Enerjisi Aytemiz’den... 17.09.2020
2019 Yılının En Başarılı TIR Sürücüleri ve Tepe Yöneticileri Ödüllendirildi... 17.09.2020
“BP Enerji Görünümü 2020” Raporu dünya lansmanı gerçekleştirildi... 17.09.2020
SÜT-D Dünya Temizlik Günü Çağrısı: “Dijital Yaşamımızı Temizleyelim”... 17.09.2020
ZF Dönüşümü Hızlandırıyor, Kaynak Kullanımını Pazarın Yeni Durumuna Göre Ayarlayıp, Geleceğe Yatırım Yapıyor... 17.09.2020
Aygaz Dünyası’na Gümüş Ödül ... 17.09.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.