Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Mepsan Yönetim Kurulu Üyesi Berkehan Bulgurcu Sektör Hakkında Değerlendirmelerde Bulundu!

Güncelleme :01.11.2020

Mepsan Yönetim Kurulu Üyesi Berkehan Bulgurcu, bugün Mepsan’ın hem Türkiye’de hem  de yurt dışına 81 ülkeye ihracat yapan, sadece akaryakıt pompaları değil istasyon teknolojileri üreten bir marka haline geldiğini söyledi. 

 1992 yılında Levent Bulgurcu tarafından Konya'da bir servis atölyesi olarak kurulan MEPSAN’ın her zaman geleceği düşünen, gelecek odaklı üretimlerine, AR-GE yatırımlarına devam eden bir şirket olduğunu söyleyen Mepsan Yönetim Kurulu Üyesi Berkehan Bulgurcu, sorularımızı cevaplandırarak sektör hakkında değerlendirmelerde bulundu:

Öncelikle kendinizden ve Mepsan’ın sektördeki yerinden kısaca bahseder misiniz?

  Merhabalar, ismim Berkehan Bulgurcu. Mepsan yönetim kurulu üyesi ve istasyon teknolojileri iş geliştirme sorumlusuyum. Mepsan 1992 senesinde Levent Bulgurcu tarafından Konya'da bir servis atölyesi olarak kurulmuştur.

Bugün Mepsan hem Türkiye’de hem  de yurt dışına 81 ülkeye ihracat yapan, sadece akaryakıt pompaları değil istasyon teknolojileri üreten bir marka haline gelmiştir. Bu teknolojiler içerisinde akaryakıt  pompası yanında otomasyon sistemleri, yazar kasa sistemleri, çevre teknolojileri, altyapı ürünleri, yer altı ve yer üstü tankları, ADR li akaryakıt tankerleri, solar paneller, otomat teknolojileri araç yıkama teknolojileri gibi komple çözümler üretmekteyiz. Bunların yanında alternatif enerji ekipmanları üretimleri de yapmaktayız. Örneğin CNG, LNG kompresör ve dispenserleri, elektrikli araçlara şarj cihazları, şarj üniteleri gibi alanında uzman olduğumuz bir çok teknolojik ürünümüz var.

 Hepimizin içerisinde bulunduğu zor bir süreçten geçiyoruz. Siz şirket olarak bu pandemi sürecinde nasıl bir politika izlediniz?

 Pandemi süreci için öncelikle bütün sağlık çalışanlarına teşekkür ederiz.

Bizler için birinci öncelik, üretime ara vermek zorunda kalmayıp, yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimizin ihtiyacı olan ürün ve hizmetlerden mahrum kalmamalarıydı , yine en az bunun kadar önemli olarak da, kesintisiz satış sonrası ürün ve hizmet desteğine devam edebilmekti. Çok şükür şimdilik bu konuda bir kriz yaşamadık. Zaten 2019’u yoğun olarak geleceğin Mepsan’ını kurgulamak üzere geçirmiş, 2020-2023 arasını kapsayan dört yıllık bir stratejik plan oluşturmaya gayret etmiştik. Hem bu çalışma sonucu alınmış kararlar, hem de pandemi süresince, yurtiçi ve yurtdışı tüm yol gösterici ve kaynaklardan aldığımız talimat, yönlendirme ve bilgileri sürekli karar süreçlerimize dahil etmenin ve Mepsan’ın ruhunda olan çeviklik sayesinde üretim, satış, Ar-Ge, SSH… tüm faaliyetlerimize ara vermeden devam ettik/ediyoruz. 

 Sizce bu sektörde Mepsan’ı farklı kılan nedir?

 MEPSAN her zaman geleceği düşünen, gelecek odaklı üretimlerine, AR-GE yatırımlarına devam eden bir şirket oldu. Bugün de sadece istasyonlara akaryakıt pompası üreten bir firma değil istasyonlara teknoloji getiren, istasyon süreçlerini kolaylaşan üretimler yapmaya ürünler çıkarmaya odaklanan bir firmayız. Mepsan 1992 senesinde servis atölyesi olarak kurulduğu zamanlarda Türkiye de ithal akaryakıt pompaları çok yüksek fiyatlara satılmaktaydı. Bugün tamamen Türk mühendisleri ile yerli üretim yaparak bu paraların yurtdışına çıkmasını önlüyor ve Türkiyede hem kaliteyi arttırıyor hem de rekabetçi ve avantajlı fiyatlar sunuyoruz. Bu nedenle Mepsan bu sektörde Türkiye için bir katma değer yaratıyor diyebiliriz.

MEPSAN’ın yeni dönemde yapmaya hazırlandığı yatırımlar nelerdir, bize biraz bunlardan bahseder misiniz?

Farklı aşamalardaki pek çok yatırımı paralel olarak yürütüyor, biran önce müşterilerimizin ve Türkiye Ekonomisinin hizmetine sokmayı amaçlıyoruz. İzmir Serbest Bölge’deki fabrika inşaatımız sona erdi. Burada yeni bir Ar-Ge Birimi oluşturmakla ilgili çalışmalarımız da belli bir aşamaya geldi Öte yandan İzmir yatırımımızın Mepsan ve MLB Group’u asıl taçlandıracağı konu çok önemli bir dispenser parçasının üretimi olacak. 2021’de bu üründe, patenti ile dizaynı ile dünya çapında ve çok iddialı şekilde pazara gireceğiz. Ayrıca Ege Serbest Bölgedeki yerimiz bir lojistik üst olarakda hizmet verecek. 

Bilecik Osmaneli’nde de bir fabrika yatırımına başladık. Bu merkezi, diğer grup fabrikaları ile üst düzey entegrasyon içinde, çok fonksiyonlu bir montaj üssü olarak planlıyoruz. O nedenle bildiğiniz gibi 2019 fuarında Avenda Otomat Grubumuzun tanıtımını yapmıştık. Sıcak Soğuk İçecek, Hızlı Tüketim Ürünleri hatta evcil hayvanlar için mama otomatına kadar geniş bir ürün yelpazasi burada üretilecek.  Yıkama Teknolojileri İş Birimimizin Eleventech markası ile satışa sunduğu araç yıkama ürün gamı tamamen bu fabrikamızda üretilecek. Başta MLB Group fabrikaları olmak üzere üretim sektörünün tamamının hizmetine sunmak istediğimiz robot kollar ve AGV araçlar da yine bu fabrikamızda üretmeyi planladığımız ürünler arasında. Üretime başlamak için 2021 ortasını hedefliyoruz.

 Gelecek için MEPSAN’ın planları neler? 

 Daha önce de belirttiğim gibi, 2019’da başlayan kapsamlı bir çalışma ile Mepsan’ı ve aslında içinde bulunduğu MLB Group’u geleceğe nasıl taşıyacağımızı detaylı bir şekilde çalıştık. 100 kişiye yakın ARGE ekibiyle, kendi modern tesisleri ile dışarıya bağımlı kalmadan bütün üretim sürecini gerçekleştirebilmemiz, yaygın servis ağımız, süregelen müşteri ilişkilerimiz, uygun fiyatlı entegre çözümlerimiz ve ihtiyaçlara hızlı reaksiyon verme becerimiz bu güne kadar bizi destekleyen en kıymetli yetkinliklerimizdi. 

 Artık grubumuzu, şirketlerimizin ayrı ayrı tüzel kişilikleri ile değil, Stratejik İş Birimleri altında bir bütün olarak yönetmek üzere bir organizasyonel yapılanma oluşturduk. Bu sayede, ürün ve hizmetlerimizde yoğunlaşmanın ve derinliğin artacağını, çok daha çevik yapıya geçeceğimizi hesap ettik. Bunların pozitif etkisini de müşteri memnuniyetinde görmeyi umut ediyoruz.

 Bir IK Yönetim Sistemi için de kolları sıvadık. Yine bu kapsamda “MLB Group Yönetici Adayı” ve “Genç Mühendis” programlarını başlattık. 

 Pek çok stratejik yatırıma da start verdik. Sürekli gelişim ve kalite odaklı aldığımız bu karar ve aksiyonların, çalışanlarımızın tutkusu, azmi ve inancı ile birleşerek bizlere gelecekte dünyada söz sahibi bir Türk markası olma imkanını sunacağına tüm kalbimizle inanıyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Şunları söylemek istiyorum. Biz gerçekten bir Türk markası olarak dünyaya ihracat yapan bu sektörde öncü bir markayız. Bunu da geliştirerek devam ettirmek istiyoruz. Tamamen Türk mühendisleriyle yurt içindeki ve yurt dışındaki yeni yapılacak yatırımlarımızı tamamladıktan sonra tüm tesislerimiz de AR-GE çalışmalarımız sonucu elde ettiğimiz bütün teknolojik ürünleri dünyadaki istasyon ağı hizmetine sunmayı planlıyoruz. Türkiye içinde ihracat yapmanın ne kadar önemli olduğunun anlaşıldığı bu dönemde Mepsan’ın önemli bir marka olduğunu düşünüyorum. Bizlerde genç nesil olarak yeni kurduğumuz ekip ile bu yolda hızla devam etmeyi ve bu bayrağı alıp daha ileriye taşımayı hedefliyoruz.

Bu haber 6225 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Novak: OPEC+ petrol üretim kararı için her ay toplanacak... 05.12.2020
ÇELİKTAŞ MADENCİLİK güvenli akaryakıt ikmal sistemlerinde TURPAK kalitesi ile yoluna devam ediyor…... 04.12.2020
Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde lityum karbonat üretimi başlıyor... 04.12.2020
Enerya, Aydın'da 100 bin aboneye ulaştı... 04.12.2020
Isparta’da Shell Lavanta Petrol Açıldı... 04.12.2020

 


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.