Haber Ekonomi


Haberler > Lojistik Başlıkları

Savunma ve havacılık şirketleri yatırımcısını üzdü

Güncelleme :05.01.2021

Dünyanın önde gelen savunma ve havacılık şirketleri, geçen yıl hisse senedi piyasalarında yatırımcısına kaybettirdi.

Derlenilen verilere göre, dünyanın önde gelen 10  savunma ve havacılık şirketinin hisseleri, geçen yıl azalış kaydetti.

Analistler, 2020'nin, hisse senedi piyasalarında işlem gören savunma ve havacılık şirketleri için zor bir dönem olduğunu belirterek, yeni tip  koronavirüs (Kovid-19) salgınının talebi azaltmasının "sektörün 2020'de büyüyeceğine" dair umutları boşa çıkardığını, salgın nedeniyle hava yoluyla yapılan seyahatlerin azalması sonucu şirketlerin hisse fiyatlarının olumsuz etkilendiğini ifade etti.

Kovid-19'a ilişkin ikinci dalga endişelerinin pay piyasaları üzerinde satış baskısı oluşturması nedeniyle bu şirketlerin hisselerinin düşüş kaydettiğini aktaran analistler, kötü gelen bilançoların da savunma ve havacılık şirketlerinin hisse senedi piyasalarındaki performansını olumsuz etkileyen unsurlar arasında yer aldığını kaydetti.

Kovid-19'a ilişkin ikinci dalga endişeleriyle birlikte özellikle Avrupa'da artan vakalara karşı önlemlerin bölgesel olarak artırılması, savunma ve havacılık şirketlerinin performansını olumsuz etkiledi. Sıkı tedbirlerin ekonomik toparlanmanın yavaşlayabileceği endişelerini artırarak hisse senedi piyasalarını olumsuz etkilemesi, ülkelerin birbirlerine ticari yaptırım uygulayacağına dair haberler, salgının etkisi altında gelir kaybı yaşayan hava yolu şirketlerinin harcamalarını kısarak teslimat tarihlerini ertelemesi de savunma ve havacılık şirketlerinin hisse performansını etkileyen diğer faktörler olarak belirlendi.

Çin'in ABD merkezli bazı savunma ve havacılık şirketlerine yaptırım uygulayacağına dair haberler de yatırımcılarda bu şirketlerin hisselerine dair risk algının artmasına neden oldu.

En fazla kayıp İtalyan Leonardo'da

İtalyan Leonardo şirketinin hisseleri geçen yıl yüzde 43,4 değer kaybetti. İtalya'nın geçen yıl Avrupa'da Kovid-19'dan en çok etkilenen ülkelerden biri olması, Leonardo'nun hisse performansını etkileyen önemli nedenler arasında yer aldı.

Merkezi ABD'de bulunan Boeing'in hisseleri 2020'de yüzde 34,3 azalış kaydetti. Şirket, geçen yıl salgının etkisiyle çalışan sayısını yaklaşık yüzde 10 azaltacağını duyururken, Boeing Üst Yöneticisi (CEO) Dave Calhoun, ABD'de hava yolu taşımacılığında yolcu hacminin düşüş gösterdiğini, şirketin küresel ticari hava yolu taşımacılığı gelirinde de düşüş beklendiğini söylemişti. Tüm bu zorlukların şirketin nakit akışında kısa vadeli baskılara neden olduğuna işaret eden Calhoun, işletme maliyetlerini ve zorunlu olmayan harcamaları azalttıklarını, temettü ödemelerini askıya aldıklarını, hisse senedi geri alımlarını durduklarını aktarmıştı.

Airbus da yatırımcısına yüzde 31,2 kaybettirdi. Şirket hakkında çıkan yolsuzluk ve rüşvet skandalları, savunma grubunda küçülmeye gidilip işten çıkarmalar yapılacağına dair haberler, Katar Hava Yolları'nın Kovid-19'un yolcu sayısında büyük düşüşe yol açması sonucu filosundaki Airbus A380'lerin uçuşunu durdurması Airbus hisselerini olumsuz etkileyen başlıca nedenler arasında yer aldı. Analistler, Airbus'ın geçen yıl sıfır emisyon konsept uçağını duyurduğunu ancak Kovid-19'un etkileriyle beraber ABD'li hava yolları firması Delta'nın daha önce siparişini verdiği 40 uçağın teslimatını ertelemek için Airbus ile görüştüğüne dair haberlerin Airbus hisselerinde düşüşe neden olduğunu söyledi.

Merkezi ABD'de bulunan Raytheon Technologies, geçen yıl yatırımcısına yüzde 24,1 kaybettirdi. Raytheon Technologies, 2020'de ABD merkezli şirketler Raytheon Company ve United Technologies'in birleşmesiyle tek bir şirket haline gelmişti. Dow Jones endeksinin işletmesini yürüten S&P Dow Jones Indices şirketi, Raytheon Technologies hisselerinin 31 Ağustos itibarıyla Dow Jones endeksinde işlem görmeyeceğini duyurmuştu.

Geçen yıl Fransız Thales'in hisseleri yüzde 19, ABD'li şirket General Dynamics'in hisseleri yüzde 15,6, İngiliz şirket BAE Systems'in hisseleri yüzde 13,5, ABD merkezli şirketler Northrop Grumman'ın hisseleri yüzde 11,4, Lockheed Martin'in hisseleri yüzde 8,8 ve L3 Harris Technologies'in hisseleri yüzde 4,5 azalış kaydetti.

Analistler, F-35 uçaklarının işletimi ve bakımının ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) bütçesi için maliyetli olduğuna dair haberlerin Lockheed Martin'in hisse performansını olumsuz etkileyen unsurlar arasında olduğunu vurguladı.

Airbus ve Boeing, aralıkta yatırımcısına kazandırdı

Hisse senedi piyasalarında Airbus ve Boeing, geçen ay yatırımcısına kazandırdı. Airbus'ın hisseleri yüzde 2,3 ve Boeing'in hisseleri yüzde 1,6 arttı. Söz konusu dönemde Northrop Grumman'ın hisseleri de yüzde 0,8 artış kaydetti.

Geçen ay yatırımcısına Raytheon Technologies yüzde 0,3, General Dynamics yüzde 0,4, L3 Harris Technologies yüzde 1,5, Leonardo yüzde 2,5, Lockheed Martin yüzde 2,7, Thales yüzde 2,8 ve BAE Systems yüzde 3 kaybettirdi.

Bu haber 1538 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Doğuş Otomotiv kurumsal yönetim ödüllerinde geleneğini sürdürdü... 27.02.2021
Motul 7100 Serisi Motosiklet Kullanıcılarının Tercihi... 27.02.2021
Goodyear, 2020’de net satışlarını %6 oranında artırarak 3,2 milyar Türk lirası satış geliri elde etti ... 27.02.2021
DFDS, sürdürülebilirlik kapsamında çevresel ayak izini iklim nötr duruma getirmeyi hedefliyor... 27.02.2021
DAF, Belçika Silahlı Kuvvetleri'nden büyük bir sipariş aldı... 27.02.2021
HAVACILIK TEKNİK A.Ş (ATS TEAM) ve Irak’ta Havayolu Şirketlerinin ilişkileri... 27.02.2021
Tekfen Holding, 2020 yılı mali sonuçlarını açıkladı... 27.02.2021
Çukurova Isı, AR-GE’si ile Isıtma Pazarına Yön Veriyor!... 27.02.2021
Aksa Enerji, 2020 yılını 470 milyon TL net kâr ile tamamladı... 27.02.2021
Elektrik dağıtımında yatırımın lideri Enerjisa... 27.02.2021
Çin’in Ar-Ge harcamaları 372 milyar dolara ulaştı... 27.02.2021
Avrupa’nın En Büyük 7. Rüzgar Ülkesiyiz!... 27.02.2021
Emirates, Dubai-İstanbul Arasındaki Uçuşlarının Sayısını Artırıyor... 27.02.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.