Haber Ekonomi


Haberler > Elektrik Başlıkları

Altuğ Karataş: Elektrik ve Su Faturalarının Yarısı Boşa Gidiyor Olabilir

Güncelleme :15.01.2021

Vat Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş, NTV’de Enerji Verimliliği haftasına özel olarak yayınlanan “Yarınımız için Verimli Kullan” programında açıklama yaptı. 

Vat Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş, NTV’de Enerji Verimliliği haftası için özel olarak yayınlanan “Yarınımız için Verimli Kullan” programında açıklamalarda bulundu. “Yaşam kaynağımız su” diyen Karataş, verimlilikle ilgili şu detayları açıkladı. “Evlerde çok yüksek miktarda su tüketimi gerçekleştiriyoruz. Özellikle toplam tüketimin yüzde 60’ını tuvaletlerde, banyolarda ve mutfaklarda yapıyoruz. Bu noktada kullanıcılara özellikle musluklara takılan yüzde 50 daha az su tüketimimizi sağlayacak perlatör dediğimiz su azaltıcı ekipmanların kullanılmasını öneriyoruz. Örneğin duş başlığınızı tasarruf sağlayacak farklı bir başlıkla değiştirdiğiniz zaman normalde gerçekleştireceğiniz su tüketimini yüzde 50 oranında azaltılabilirsiniz.” dedi.

“HER TASARRUF ENERJİ VERİMLİLİĞİ DEĞİLDİR”

Gerçekleştirilen her enerji verimliliği çalışmasından sonra kullanıcıların tasarruf sağlanacağına dikkat çeken Karataş, her tasarrufun enerji verimliliği olmadığını belirtti. Bu konuyu ise bir örnekle şu şekilde açıkladı: “Kullanılan her iki aydınlatma armatüründen birini söndürmek tasarruftur. Ama oradaki ışık şiddetini daha az enerjiyle sağlıyorsanız bu enerji verimliliğidir. Bu noktada evlerimizde kullandığımız beyaz eşyalarda büyük önem arz ediyor. 15 yıllık beyaz eşyaları kullanmak yerine yüksek verimli beyaz eşyalar kullanarak buzdolaplarında yılda ortalama 400 TL, bulaşık ve çamaşır makinelerinde ise ortalama 200 TL tasarruf sağlayabilirsiniz. Özellikle yıkama seçeneklerinde 70 derece yerine 50 dereceyi tercih ettiğinizde bile elektrik faturalarında tasarruf yakalayabilirsiniz. Çünkü beyaz eşyalar elektriği en çok suyu ısıtmak için harcıyor.” dedi.

“YALITIM YOKSA FATURANIN YARISI BOŞA GİDİYOR”

Binalarda yalıtımın önemiyle ilgili de bilgiler veren Karataş, doğalgaz faturalarını düşürmeye yönelik önemli ipuçları paylaştı: “Binalarda yalıtım olmadığı zaman harcamış olduğunuz doğalgaz faturasının yarısı boşa gitmiş oluyor. Bir ev için harcamış olduğunuz 500 TL’lik faturayı yalıtım yaptığınız taktirde 250 TL’ye düşürme fırsatınız vardır. Evin ısıtılması konusunda yaptığımız yanlışlardan bir diğeri ise ısıtıcı ekipmanların önünü eşyalarla kapatmaktır. Peteklerin önünü açarak ısının tüm eve yayılmasını sağlayabiliriz. Ayrıca peteklerin arkasına ısı yalıtım malzemesi koyduğumuz zaman peteğin yaymış olduğu ısınını büyük bir kısmını evin içerisine vermesine yardımcı olabiliriz” dedi. 

Bu haber 1737 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Türk Konseyi Enerji Bakanları, enerji alanında iş birliğini artırma kararı aldı... 25.02.2021
Elektrik dağıtımı alanında 66,7 milyar liralık yatırım yapılacak... 25.02.2021
Elektrikli Otomobillerin Hem Üretimi Hem Satışı Desteklenmeli ... 25.02.2021
Zorlu Energy Solutions (ZES) yeni nesil teknolojileri hayata geçirmek amacıyla yaratılmış Zorlu Enerji markasıdır... 25.02.2021
Yenilenebilir Enerji İle Gelecek Daha Parlak... 25.02.2021
Sepaş Enerji, elektrik kesme işlemine dair yeni düzenlemeyle ilgili Müşterilerini bilgilendirdi... 25.02.2021
ELDER 13. Sektör Toplantısı Online Gerçekleştirildi ... 25.02.2021
Aralık ayında Türkiye'nin gaz ithalatı % 15,6 arttı... 25.02.2021

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.