Haber Ekonomi


Haberler > Lojistik Başlıkları

Lojistik sektörü, teknoloji startupları ile dijitalleşiyor

Güncelleme :19.01.2021

2025’de 8 trilyon dolara koşan lojistik sektörü, lojistik teknolojisi startupları ile şekilleniyor

Lojistik sektörü, dijital devrimin en yoğun yaşandığı sektörler arasında başı çekiyor. Lojistik, beklenenden daha hızlı dijitalleşiyor ve dönüşüyor. 2025’te 8 trilyon dolara koşan global lojistik sektörü, lojistik teknolojisi startupları ile şekillendiriliyor. 

ABD’li lojistik teknolojisi şirketleri Coyote, Convoy, Project44, Next Trucking, CloudTrucks, Flexport, Fourkites, Uber Freight, Çinli Manbang, Hintli Delhivery, Blackbuck ve Rivigo, Brezilyalı CargoX unicorn eşiğini geçen ve hızla büyümeye devam dijital platformlar olarak öne çıkıyor. Örneğin, Çinli Manbang 2019’un son çeyreğinde aldığı 1.9 milyar dolarlık yeni yatırımla 12 milyar dolar değerlemeyi geçti. Avrupa’da ise Uber Freight Europe ve Fransız Everoad’u 2019 içinde sürpriz bir şekilde bünyesine katan ve hızla büyüyen Alman merkezli lojistik teknolojisi şirketi Sennder dikkatleri çekiyor. 

Türkiye dahil 5 ülkede faaliyet gösteren ve hızla büyüyen Türk lojistik teknolojisi startup’ı Tırport ve Avrupa’daki rakipleri Sennder, OnTruck, Forto, Shippeo ve InstaFreight birlikte pazarı büyütmeye devam ediyor. Dünyada Tırport’un aralarında bulunduğu lojistik teknolojisi startupları, lojistikteki yeni normalin yeni adresi olmaya aday görünüyor.  

 Tırport, Avrupa’daki sayılı lojistik teknolojilerinden birisi oldu 

 Türkiye’nin en büyük lojistik dijital platformu haline gelen Tırport’un arttırılmış zeka ile desteklenen dijital çözümleriyle dünyanın dikkatlerini üzerine çektiğini anlatan Tırport Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akın Arslan, şunları söyledi: 

“Tırport, sahip olduğu dijital varlıkları ve ulaştığı iş hacmiyle Avrupa’daki sayılı lojistik teknolojilerinden birisi haline geldi. Sahip olduğu teknolojiler ile Tırport, bir yandan lojistik firmalarına yürüttükleri operasyonları uçtan uca tüm dijital platformlardan (iOS/Android/iPAD/Web) dashboardlarla yönetme gücü verirken, diğer yandan yük sahipleri ile güvenilir kamyoncuları gerçek-zamanlı ve konum-tabanlı olarak “Tırport YükCEPte” uygulamasında bir araya getiriyor. Nitekim, her zaman olduğu gibi yeni teknolojileri en hızlı şekilde adapte ederek yaygınlaştıran ve işgücünü bu teknolojiye uyum sağlayacak şekilde geliştirebilenler sektörde rekabet avantajına sahip olmaktadır. Covid-19’un, lojistik alanındaki güncel inovasyon, uçtan uca operasyon yönetimi, gerçek zamanlı ve konum tabanlı nakliye raporlaması vb dönüşümlerin daha hızlı gerçekleşmesini sağladığını ve sektördeki dijitalleşme çalışmalarını birkaç yıl ileri taşıdığını söyleyebiliriz” dedi.  

 5 yıl içinde lojistik teknolojileri 100 milyar dolar doğrudan yatırım çekecek 

 Bilgi çağında inovasyonun kaynağı olan startupların yoğun mercek altında olduğunun altını çizen  Tırport Başkanı  Dr. Akın Arslan, şunları kaydetti: 

“2019-2020 yıllarındaki gelişmelere göz attığımızda, DHL, J.H.Robinson, Maersk, UPS, FedEx gibi birçok klasik lojistik ve kargo şirketinin, lojistik teknolojilerine milyarlarca dolarlık dev yatırımlar yaptığı gözleniyor. Birçoğu bu maksatla bünyesinde risk sermayesi şirketleri kurmuş durumdadır. Hatta, WalMart, Ikea gibi önde gelen global perakendeciler ile Shell, BP, Saudi Aramco gibi enerji devleri de bu ligde “startup avcısı” olarak göze çarpıyor. Bu şirketler kurdukları girişim sermayesi (venture capital VC) fonlarıyla, konvansiyonel işlerinin geleceğine değer yaratacak, yaptıkları işi yarınlara taşıyacak teknoloji şirketlerine yatırım yapmayı sürdürüyor. Lojistik firmaları önümüzdeki 5 yıl içinde büyük dönüşümlere sahne olacaktır. 5 yıl içinde sadece lojistik teknolojilerinin 100 milyar doların üzerinde doğrudan yatırımı kendisine çekmesi bekleniyor. Lojistik teknolojileri dünyada 7 alanda kendini gösterecektir. Bunlar, mobilite, görünürlük ve dijital filo yönetimi, gömülü lojistik teknolojileri, robotik, depo otomasyonları, tedarik zinciri ve akıllı teslimat teknolojileri ile veri analitiği ve otonom sürüş teknolojileri olacaktır” diye konuştu.  

Bu haber 1680 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılıkla ilgili ‘Silici -2’ operasyonu düzenlendi... 26.02.2021
Aydem Enerji, 11 grup şirketiyle Great Place to Work® Sertifikası kazandı... 26.02.2021
Türk Konseyi Enerji Bakanları, enerji alanında iş birliğini artırma kararı aldı... 25.02.2021
ELDER 13. Sektör Toplantısı Online Gerçekleştirildi ... 25.02.2021
Sepaş Enerji, elektrik kesme işlemine dair yeni düzenlemeyle ilgili Müşterilerini bilgilendirdi... 25.02.2021
Yenilenebilir Enerji İle Gelecek Daha Parlak... 25.02.2021
Zorlu Energy Solutions (ZES) yeni nesil teknolojileri hayata geçirmek amacıyla yaratılmış Zorlu Enerji markasıdır... 25.02.2021
Elektrik dağıtımı alanında 66,7 milyar liralık yatırım yapılacak... 25.02.2021
Aralık ayında Türkiye'nin gaz ithalatı % 15,6 arttı... 25.02.2021
Brisa ve TEMA Vakfı’ndan Dijital Orman... 25.02.2021
Türkiye rüzgar enerjisi kapasitesini artırdı... 25.02.2021
Elektrik üretiminin geleceği yeşil enerjide ... 25.02.2021
Petrol ithalatı aralıkta yüzde 22,3 azaldı... 25.02.2021
Petrol fiyatlarındaki son yükseliş tahminlerinin gerçekliği tartışılıyor... 25.02.2021
Elektrikli Otomobillerin Hem Üretimi Hem Satışı Desteklenmeli ... 25.02.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.