Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Total, API üyeliğini yenilemeyeceğini açıkladı

Güncelleme :21.01.2021

Total, API'ninkilerle "kısmen uyumlu" görüş ayrılıklarını öne sürerek, geçen hafta API üyeliğini yenilemeyeceğini duyurdu

Dev petrol şirketleri arasında küresel enerji piyasaları yenilenebilir enerjiye doğru gelişirken mevcut enerji talebinden pazar payını maksimize etme mücadelesinin ortasında Total, ABD petrol ve gaz endüstrisi birliği olan Amerikan Petrol Enstitüsü'nden (API) ayrılmak için şaşırtıcı bir hareket duyurdu. iklim pozisyonları.

Total'in kararı, şirketin 14 Ocak'ta Güney Amerika'da Surinam açıklarında yeni bir petrol kuyusu keşfettiğini duyurmasından sadece bir gün sonra geldi. Bu, "Net Sıfıra Ulaşmak" emisyon hedefiyle çelişen ve Total'in API'nin sadece "olduğunu savundu. ile "kısmen hizalı".

API'nin taşımacılıkta karbondan arındırmaya ilişkin metan emisyonlarına ilişkin ABD yönetmeliğinin geri alınmasına yönelik desteği de Total ile uyumlu değildir.

API'nin Big Oil tarafından "tüm Amerikalıların ulaşım tercihlerinde eşit muamele görmesini sağlamak için" başlattığı Transport Fairness Alliance'a katılımı, ancak bazıları elektrikli araçların kullanımını artırma ve Amerikalı sürücülerin tüketimini azaltma politikalarını baltaladığını iddia edebilir. Benzin, Total ile iyi oturmuyor. API ve Toplam, karbon fiyatlandırma ilkesine ilişkin farklı konumlara da sahiptir.

2021 için API üyeliğini yenilememe kararı Total'in ilk kararı değildi.

Grup, geçtiğimiz Temmuz ayında Calgary merkezli Kanada Petrol Üreticileri Birliği'nden ayrıldı ve Alberta'da 7 milyar dolarlık petrol kumu varlıkları yazarak, örgütün kamuya açık pozisyonları ile Total'in iklim hedeflerinde ifade edilenler arasındaki "yanlış hizalamayı" gerekçe gösterdi.

Price Futures Group'un enerji piyasası analisti Phil Flynn, bu hareketin "yeni kurulan Biden Yönetimi'nin gözüne girmek için siyasi olduğunu" söyledi.

Şirket, API'nin "Amerika Birleşik Devletleri'nin Paris Anlaşması'na katılmasına karşı çıkan adaylara son seçimler sırasında verdiği destek" olan API ile bir görüş ayrılığı daha ekledi.

Flynn, Biden petrole karşı savaş sinyalleri verirken şirketin siyasi bir kılıf aradığını savunarak "Toplam iyilik kazanmak için iyi oynuyor" dedi.

"Biden enerji şirketlerine ödeme yapmak istiyor ve Total de nişan alıyor" dedi.

Avrupa firmaları iklim politikalarını desteklemede daha açık sözlü

Columbia Üniversitesi Küresel Enerji Politikası Merkezi'nde yardımcı kıdemli araştırma görevlisi olan Antoine Halff, Total'in API'yi terk etme kararının, Avrupa ve ABD'nin büyük petrol şirketleri arasındaki ve petrol şirketleri ile ticaret kuruluşları arasındaki ikili ayrılığın bir yansıması olduğunu söyledi.

"O&G [petrol ve gaz] sektöründeki şirketlerin iklim değişikliği konusundaki kamusal duruşlarına bakarsanız, Avrupalı firmaların sağlam bir iklim politikasını desteklerken genellikle ABD'deki muadillerine göre çok daha açık sözlü olduklarını göreceksiniz." Uluslararası Enerji Ajansı'nda eski bir petrol analiz başkanı olan Halff, dedi.

ABD petrol şirketleri ExxonMobil, Chevron ve Occidental Petroleum'un, iklim değişikliğine karşı sektörün tepkisine liderlik etmeyi amaçlayan CEO liderliğindeki 10 şirkete, Eylül 2014'te Petrol ve Gaz İklimi Girişimi'ni kuran 10 şirkete katılması dört yıl sürdü. Avrupalı büyüklerdi, dedi.

Ticaret kuruluşlarının günün ileriye dönük daha ilerici sorunları konusunda her zaman üyelerinin gerisinde kalma eğiliminde olduklarını savundu.

"API, Akaryakıt ve Petrokimya Üreticileri Birliği (AFPM), Western States Petroleum Association (WSPA) veya Western Energy Alliance (WEA) gibi ABD ticaret kuruluşlarının, son yıllarda bazı hareketlere rağmen, kaldığını söylemek doğru olur. İklim politikası konusunda en büyük ve en önde gelen üyelerinden çok daha muhafazakar. "

Halff, Total'in API'den ayrılmasının, büyük bir Avrupa petrol ve gaz şirketinin iklim politikası nedeniyle ABD'deki bir ticaret organizasyonundan ayrılmasıyla ilgili en son durum olduğunu söyledi.

Trendin Nisan 2019'da Shell'in AFPM'den ayrılmasıyla başladığını, ardından 30 ticaret birliğinin iklim pozisyonlarının altı aylık derinlemesine incelemesinin ardından o yıl Kasım'da Total ve Mart 2020'de BP'nin geldiğini söyledi.

Aynı inceleme, BP'nin WSPA ve WEA'dan çıkmasına ve API'yi iklim konusunda "kısmen uyumlu kabul edilen derneklerden" biri olarak bildirimde bulunmasına yol açtı.

"Özellikle," dedi Halff, BP API'nin BP'nin desteklediği "metanın doğrudan düzenlenmesine karşı çıktığını" aktardı.

Total'in iklim ve enerji geçişindeki güçlü liderliği göz önüne alındığında, Total'in API'den çıkmasının bir sürpriz olmadığını ekledi; ve API'nin daha muhafazakar konumlandırılması.

Halff, "Avrupalı şirketlerin 2019'da ABD ticaret birliklerinden ayrılmaya başladığını belirtmekte fayda var, ancak son duyuru, iklim konusundaki konumu Trump'ın tersi olarak tanımlanabilecek Joe Biden'in seçimini takip ediyor." Dedi.

Halff, API gibi ticaret kuruluşlarının bir bütün olarak endüstri için güvenlik ve yakıt standartları belirlemede önemli ve olumlu rolünü kabul etti; bu, petrol ve gaz endüstrisinin tüm yönlerini kapsayan API için özellikle doğru olabileceğini söyledi - yukarı akış, orta ve akış aşağı.

Ancak, "endüstri iklim değişikliğinin varoluşsal tehdidi ve petrol ve gaz talebinin zirvesi ile karşı karşıya kaldıkça, bu kuruluşların koşulların gerektirdiği kadar hızlı gelişmekte zorlandıklarını" da belirtti.

"Üyeleri ne kadar geniş olursa, sosyal-politik, ekonomik, teknolojik ve rekabet ortamlarındaki hızlı değişimler karşısında uyum sağlamaları birçok yönden o kadar zor olur." Dedi.

Halff, Total'in API'nin çekirdek bir üyesi olmadığını ve ayrılmasının etkisinin kendi başına nispeten zararsız olabileceğini söyledi. Bununla birlikte, ticaret örgütleri için, Avrupalı üyeler arasındaki eğilimin "bir uyandırma çağrısı ve ABD üyelerinin davayı takip etmeleri için uyum hızını artırmak için bir dürtü görevi görmesi gerektiği" konusunda uyardı.

Bu haber 2071 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılıkla ilgili ‘Silici -2’ operasyonu düzenlendi... 26.02.2021
Aydem Enerji, 11 grup şirketiyle Great Place to Work® Sertifikası kazandı... 26.02.2021
Türk Konseyi Enerji Bakanları, enerji alanında iş birliğini artırma kararı aldı... 25.02.2021
ELDER 13. Sektör Toplantısı Online Gerçekleştirildi ... 25.02.2021
Sepaş Enerji, elektrik kesme işlemine dair yeni düzenlemeyle ilgili Müşterilerini bilgilendirdi... 25.02.2021
Yenilenebilir Enerji İle Gelecek Daha Parlak... 25.02.2021
Zorlu Energy Solutions (ZES) yeni nesil teknolojileri hayata geçirmek amacıyla yaratılmış Zorlu Enerji markasıdır... 25.02.2021
Elektrik dağıtımı alanında 66,7 milyar liralık yatırım yapılacak... 25.02.2021
Aralık ayında Türkiye'nin gaz ithalatı % 15,6 arttı... 25.02.2021
Brisa ve TEMA Vakfı’ndan Dijital Orman... 25.02.2021
Türkiye rüzgar enerjisi kapasitesini artırdı... 25.02.2021
Elektrik üretiminin geleceği yeşil enerjide ... 25.02.2021
Petrol ithalatı aralıkta yüzde 22,3 azaldı... 25.02.2021
Petrol fiyatlarındaki son yükseliş tahminlerinin gerçekliği tartışılıyor... 25.02.2021
Elektrikli Otomobillerin Hem Üretimi Hem Satışı Desteklenmeli ... 25.02.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.