Haber Ekonomi


Haberler > LPG Başlıkları

TAP, Arnavutluk ile 1. gaz çıkış noktası Fier'i teslim etmek için anlaşma imzaladı

Güncelleme :07.07.2021

 TAP'tan yapılan açıklamada, ülkedeki yangın gazı çıkış tesisinin Arnavut hükümeti tarafından işletileceği belirtildi.

TAP'tan yapılan açıklamada, Trans Adriatic Pipeline (TAP) AG, Arnavutluk Altyapı ve Enerji Bakanlığı ve Albgaz Ş.a. arasında Fier South doğalgaz tesisi için bir işbirliği ve devir anlaşması imzalandığı belirtildi.

TAP, milyonlarca Euro'luk bir yatırımla gaz çıkış noktasını tasarlayacak, tedarik edecek ve inşa edecek.

Tesis, TAP'ın Fier'deki kompresör istasyonunun dışında inşa edilecek ve genişletilebilir kapasiteye ve çift yönlü akış imkanına sahip olacak.

TAP AG, "Fier gazı çıkış noktası, TAP'ın yalnızca güvenilir bir İletim Sistemi Operatörü (TSO) olarak değil, aynı zamanda Avrupa'nın enerji geçişinde aktif bir ortak olarak Batı Balkanlar bölgesindeki rolünü pekiştiriyor." dedi.

Anlaşmaya göre, Fier South Tesisi'nin inşaatı bittiğinde, çıkış noktası Arnavut devletine devredilecek ve ardından Arnavut hükümeti tesisin tamamına sahip olacak, yönetecek ve işletecek.

"Yeni tesis, TAP ulaşım sistemi ile Arnavutluk'ta gelecekteki gaz altyapısı arasında bir bağlantı noktası sağlayacağı için Arnavutluk'un gazlaştırması için önemli bir kilometre taşıdır. Fier'deki yeni gaz çıkış noktası, Arnavutluk ve Batı Balkanlar için stratejik bir erişim noktası sağlayacaktır. Hazar bölgesindeki gaz rezervleri" ifadesi kullanıldı.

Güney Gaz Koridoru'nun Avrupa ayağı olan TAP, Hazar Denizi'nin Azerbaycan sektöründeki dev Şah Deniz sahasından Avrupa'ya doğalgaz taşıyor. 878 kilometre uzunluğundaki boru hattı, Kipoi'deki Türkiye-Yunanistan sınırında Trans Anadolu Boru Hattı'na (TANAP) bağlanıyor, Yunanistan ve Arnavutluk ile Adriyatik Denizi'ni geçerek güney İtalya'da karaya çıkıyor.

Aralık 2020'de TAP üzerinden gaz dağıtımlarına başlanmasının ardından boru hattı, 19 Mart'a kadar Yunanistan'ın Kipoi bağlantı noktası üzerinden Azerbaycan'dan Avrupa'ya toplam 1 milyar metreküp doğalgaz taşıdı.

Açıklamaya göre, TAP Güneydoğu Avrupa ülkelerine gaz tedarikini kolaylaştıracak. Bulgaristan, Yunanistan-Bulgaristan Gaz Interconnector boru hattının tamamlanmasının ardından toplam gaz talebinin %33'ünü TAP aracılığıyla karşılayacak. Boru hattının Yunanistan ve Arnavutluk'taki çıkışları ile birlikte İtalya'daki düşüş, Azerbaycan'dan daha geniş Avrupa pazarlarına daha fazla gaz teslimatı için fırsatlar sunuyor.

SOCAR, bp ve Snam'ın her biri TAP'ta %20, Fluxys'in %19, Enagas'ın %16 ve Expo'nun %5 hissesine sahiptir.

Bu haber 2067 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
ATESAN Tora Denizli Bölge Servisini Tanıyalım... 30.11.2021
Enerjisa Enerji EBRD ile 110 milyon dolar karşılığı Türk Lirası Kredi Anlaşması imzaladı... 30.11.2021
Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali için finansman anlaşması imzalandı... 30.11.2021
IVECO T WAY Alman tasarım ödülünü kazandı... 30.11.2021
I-Save özellikli yeni Volvo FH, %10'a varan yakıt tasarrufuyla daha verimli... 30.11.2021
MAN OptiView, ‘2022 European Transport Award for Sustainability’ ödülünü kazandı... 30.11.2021
TANAP'tan, doğal gaz boru hattı geçen yerlere sosyal proje desteği... 30.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.