Haber Ekonomi


Haberler > LPG Başlıkları

Avrupa Komisyonu, emisyon temizliğine ilişkin antitröst kurallarını ihlal ettikleri için otomobil üreticilerine 875 milyon avro para cezası verdi

Güncelleme :08.07.2021

 5 üreticiden oluşan kartel, yeteneklerine rağmen yeni dizel otomobillerde zararlı emisyonları azaltmaktan kaçınmak için işbirliği yaptı

Avrupa Komisyonu, otomobil üreticilerine Daimler, BMW ve Volkswagen, Audi ve Porsche dahil olmak üzere Volkswagen grubuna, yeni dizel binek otomobillerde nitrojen oksit temizliğinde teknik geliştirme konusundaki gizli anlaşmaları nedeniyle AB antitröst kurallarını ihlal ettikleri için 875 milyon € para cezası verdi. Perşembe günü komisyondan yapılan açıklamada.

"Beş otomobil üreticisi Daimler, BMW, Volkswagen, Audi ve Porsche, zararlı emisyonları AB emisyon standartlarında yasal olarak gerekli olanın ötesinde azaltan teknolojiye sahipti. Ancak bu teknolojinin tam potansiyelini yasaların gerektirdiğinden daha iyi temizleme konusunda rekabet etmekten kaçındılar. "Komisyon Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager'ın rekabet politikasından sorumlu olduğu ifade edildi.

Daimler kartelin varlığını komisyona açıkladığı için para cezasına çarptırılmadılar, ancak tüm taraflar katılımlarını kabul etti ve davayı çözmeyi kabul etti.

Vestager, Perşembe günü verilen kararın meşru teknik işbirliğinin nasıl yanlış gittiğiyle ilgili olduğunu söyledi.

"..Şirketlerin gizli anlaşma yapmasına müsamaha göstermeyiz. AB Antitröst kurallarına göre yasa dışıdır. Avrupa'nın iddialı Yeşil Anlaşma hedeflerimizi karşılaması için araba kirliliğini yönetme konusunda rekabet ve yenilik şarttır. Ve bu karar almakta tereddüt etmeyeceğimizi gösteriyor. Bu hedefi tehlikeye atan her türlü kartel davranışına karşı eylem” dedi.

Açıklamaya göre, otomobil üreticileri, ilgili teknolojinin mevcut olmasına rağmen, temizlik konusunda yasaların gerektirdiğinden daha iyi rekabetten kaçınmak için beş yıllık bir süre boyunca düzenli teknik toplantılar düzenlediler.

Bu toplantılar sırasında, egzoz gazı akışına üre enjeksiyonu yoluyla dizel binek otomobillerden kaynaklanan zararlı nitrojen oksit emisyonlarını ortadan kaldıran seçici katalitik indirgeme teknolojisinin geliştirilmesini tartıştılar.

 Volkswagen, kartelin varlığını kanıtlamaya yardımcı olduğu için indirim aldı

Komisyon, cezaları 2006 yönergelerine göre belirledi.

Buna göre, Daimler tam dokunulmazlık kazandı ve böylece toplam 727 milyon € para cezasından kurtuldu.

Volkswagen grubu, komisyonun kartelin varlığını kanıtlamasına yardımcı olduğu için 2006 Pişmanlık Bildirimi kapsamında 502,3 milyon € ile cezanın düşürülmesinden yararlanırken, BMW 372,8 milyon € para cezasına çarptırıldı.

"Bugünün kartel soruşturması, rekabet yasalarının pazarlarımızı verimli, adil ve yenilikçi tutarak Yeşil Anlaşma'ya nasıl katkıda bulunabileceğinin bir örneğidir. Yenilik, Avrupa'nın iddialı Yeşil Anlaşma hedeflerine ulaşmasının anahtarıdır ve canlı rekabet, bu tür yeniliklerin anahtarıdır. gelişmek için" ifadesi okundu.

Bu haber 2079 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
ATESAN Tora Denizli Bölge Servisini Tanıyalım... 30.11.2021
Enerjisa Enerji EBRD ile 110 milyon dolar karşılığı Türk Lirası Kredi Anlaşması imzaladı... 30.11.2021
Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali için finansman anlaşması imzalandı... 30.11.2021
IVECO T WAY Alman tasarım ödülünü kazandı... 30.11.2021
I-Save özellikli yeni Volvo FH, %10'a varan yakıt tasarrufuyla daha verimli... 30.11.2021
MAN OptiView, ‘2022 European Transport Award for Sustainability’ ödülünü kazandı... 30.11.2021
TANAP'tan, doğal gaz boru hattı geçen yerlere sosyal proje desteği... 30.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.