Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Limit Aşım Günü; Başka Bir Dünya Varmışçasına Tüketiyoruz

Güncelleme :29.07.2021

Her yıl Dünya Limit Aşım Günü’nü hesaplayan WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Genel Müdürü Aslı Pasinli, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye’nin Küresel Limit Aşım Günü, rekor bir sıçrama ile 14 gün öne gelerek, yılın ilk altı ayına kaymış durumda. Bu durum dünyamızın ekolojik çöküşünde bizlerin de rolü olduğunu gözler önüne seren ciddi bir gösterge.

Bugün 29 Temmuz, yani yılın 3. çeyreğinin ilk günleri ancak bugün 2022 yılında kullanılması gereken doğal kaynakları 29 Temmuz 2021’de kullanmaya başladık.  Peki 2021’de Türkiye’nin limit aşım günü tarihi neydi biliyor musunuz? 16 Haziran 2021 yani neredeyse Dünya Limit Aşım gününden 1,5 ay daha önce kaynaklarımızı tükettik.   Bu tarih, doğanın bize 2021 boyunca kullanmamız için sunduğu kaynakları, daha 6’ıncı ayda tüketmiş olduğumuz ve kalan 6 ayda 2022’nin kaynaklarından borç alacağımız anlamına geliyor.

Bu korkunç seneryoya göre bir gün çocuklarımız uyanacak ve ihtiyaçları olan tüm doğal kaynakları bizler çoktan tüketmiş olacağız. Tüketirken doğanın üretim ve tolerans kapasitesini göz ardı ediyoruz. Bu yılın başında yaşadığımız müsilaj sorunu, su kıtlığı riski olan ülkeler arasında yer almamız, enerji ihtiyacının büyük bir kısmını dış kaynaklardan sağlıyor olmamız vb. tüm bu konular bizlerin bugün bilinçsizce tüketimimizden, ihtiyacımızı iyi analiz edemememizden kaynaklanıyor.

Her yıl Dünya Limit Aşım Günü’nü hesaplayan WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Genel Müdürü Aslı Pasinli, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye’nin Küresel Limit Aşım Günü, rekor bir sıçrama ile 14 gün öne gelerek, yılın ilk altı ayına kaymış durumda. Bu durum dünyamızın ekolojik çöküşünde bizlerin de rolü olduğunu gözler önüne seren ciddi bir gösterge.

İnsanlık bugün gezegenimiz üzerindeki ekosistemlerin yenileyebileceğinden %74 daha fazla kaynak kullanıyor. Tüketim hızımız Küresel Limit Aşımı’nın hesaplanmaya başlandığı 1970’lerden bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış durumda. Doğal kaynakları bu hızla tüketmeye devam edersek birkaç yıl içinde gezegene borçlandığımız zaman aylarla değil, yıllarla ölçülmeye başlanacak.

Peki bizler ne yapabiliriz?

Çevre sorunlarının genelde çok karışık, devletlerin çözmesi gereken sorunlar olarak algılanıyor. Kuşkusuz devlet yönetimlerine de iş düşmekte ancak bireysel olarak bizler ne yapabiliriz bugün bundan bahsedelim;

- Öncelikle bir şey satın almadan önce alacağınız ürüne olan ihtiyacınız üzerinde birden fazla kez düşünmek.

- Kullandığınız ve satın aldığınız ürünlerin yaşam döngüsü analizlerini incelemek.(Örneğin; bir jean pantolon için 10.850 litre su kullanılmaktadır.)

- Gıda israfını önlemek için buzdolabında veya kilerde gerekiyorsa ürünlerin kaplarına tarih atarak önce aldığınızı şeyleri ilk kullanarak stok yapılan malzemeler varsa hepsini zamanında tüketmek. Böylece hem gıdanın eşit bölünmesini hem de çöpe gidecek atık miktarı azaltılmış oluruz.

- Elektrikli ev aletlerinde enerji tasarruflu cihazları tercih etmek ve cihazları ekonomi modunda kullanarak minimum enerji kullanmak.

- Son olarak hediye seçiminizi doğayla dost ürünlerden yana kullanmak. Ya da sevdiklerinizin özel günlerinde onlar adına fidan dikerek sera gazının azaltımına destekte bulunmak.

Ve yine aynı cümleyi kurmak istiyorum; doğayı konuştuklarımızla kurtaramayız, harekete geçmeliyiz.

 

Bu haber 2178 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Danimarkalı rüzgar enerjisi şirketi, Türkiye'de büyümeye olumlu bakıyor... 22.10.2021
KKTC Benzinciler Birliği: K-PET ve AL-PET akaryakıt satışını durdurdu... 22.10.2021
Türkiye Petrolleri ve Koalay.com İş Birliği ile Artık Sigorta İşlemleri TP Mobil Üzerinden Yapılabiliyor... 22.10.2021
Zorlu Enerji, Karadağ’da Elektirikli Araç Şarj İstasyonu Ağı Kuruyor ... 22.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.