Haber Ekonomi


Haberler > Yenilenebilir Başlıkları

Atalı Enerji Grup 205 milyon liralık enerji yatırımı planladığını açıkladı

Güncelleme :04.08.2021

 Atalı Enerji Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Atalı, Türkiye’de yenilebilir enerji kaynakları için harekete geçtiklerini açıkladı. 

Atalı Enerji Grup, Türkiye’nin farklı bölge ve illerinde yapılacak yenilenebilir enerji kaynakları projeleri için bütçesinden pay ayırdı. Buna göre, İstanbul başta olmak üzere Ankara, Bursa, Kayseri ve Gaziantep’e yapılacak yatırımlar için planlamaya geçildi.

Türkiye’nin tam bir yenilenebilir enerji kaynakları deposu olmasına rağmen yatırım eksiklikleri olduğunu ve farklı alanlarda yüksek bütçeli yatırımlar için harekete geçtiklerini ifade eden Atalı Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ali Atalı, "Şirket olarak bir yol haritası belirledik. Buna göre İstanbul’da seçilen 13 ilçeye elektrikli araçlara yönelik şarj istasyonları için 45 Milyon TL bütçe ayrılırken, Bursa’ya yapılacak Güneş Enerjisi Santrali için (GES) 60 Milyon TL ayırmayı planlıyoruz. Bununla da kalmayıp Ankara’nın 7 ilçesine elektrikli araçlar için şarj istasyonları kurmak için de 30 Milyon TL bütçe belirledik. Ayrıca Kayseri ve Gaziantep’e kurulacak GES (Güneş Enerjisi Santrali) için toplam 70 Milyon TL bütçe ayırdık" diye konuştu.

"ŞARJ İSTASYONLARININ EKSİKLİĞİ ELEKTRİKLİ ARAÇ GELİŞİMİNİN ÖNÜNE GEÇİYOR"

Elektrikli şarj istasyonlarının eksikliğinin, elektrikli araçların gelişmesinin önünde bir engel olarak durduğunu belirten Ali Atalı, Türkiye’de az sayıda olan elektrikli iki araç başına bir şarj istasyonu düştüğünü, bunun da elektrikli araç almak isteyenleri düşündürdüğünü ifade etti.

Bu anlamda sektöre yatırım yapmanın aynı zamanda elektrikli araç sektörüne yatırım yapmak olduğunu da vurgulayan iş insanı Atalı, İstanbul’da kendilerinin belirlediği 13 ilçeye ve yine Ankara’da da 7 ilçeye elektrikli şarj istasyonu kurmayı planladıklarını belirtti. Bu istasyonların yaygınlaşması halinde insanların içten yanmalı araçlar yerine elektrikli araçlara yöneleceğini, bunun da petrol ithalatını azaltacağını belirten Atalı, zaman içinde “Her mahalleye bir şarj istasyonu” projelerini de hayata geçireceklerinin müjdesini verdi.

"GES ÜLKE EKONOMİSİNE DOĞRUDAN KATKI SAĞLIYOR"

İş insanı Atalı üzerinde durdukları bir diğer konunun GES (Güneş Enerjisi Santrali) olduğunu ve bu alandaki yatırımlarına da hız verdiklerini belirtirken; şu an için planlarında Bursa, Kayseri ve Gaziantep’e GES kurulumunun olduğunu ve bunlar için de ciddi bütçeler ayırdıklarını ifade etti. Güneş Enerji Santrallerinin ülke ekonomisine doğrudan katkı sağladığını belirten Atalı, Türkiye gibi yenilenebilir enerji kaynakları bakımından zengin bir ülkenin bu kaynakları kullanması durumunda enerji bağımlılığından kurtulup enerji ihraç eden ülkeler arasına girebileceğini vurguladı.

Bu haber 577 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
DFDS Akdeniz İş Birimi, Mersin-Trieste hattındaki 3. gemisini hizmete sunarken, lojistik sektörünün ve iş dünyasının liderleriyle buluştu ... 19.10.2021
Aydem Perakende ve Gediz Perakende Tasarruf Sağlayan Enerji İzleme Ürünlerini Tanıttı! ... 19.10.2021
Enerjisa Enerji, 800 milyon liralık tahvil ihracın Ak Yatırım aracılığıyla başarı ile gerçekleştirdi... 19.10.2021
Koç Topluluğu Geleneksel ‘Anadolu Buluşmaları’nın 29’uncusunu düzenledi... 18.10.2021
Turpak Seç Konusundaki Duyarlılığını 4 Ekim Vontier Emniyet Günüyle Bir Kez Daha Gösterdi... 18.10.2021
Otomotivde talep artışı çip sorununa takıldı... 18.10.2021
Çoruh EDAŞ uyarıyor: “Elektrik Hattına Müdahale Etmeyin”... 18.10.2021
Avrupa, enerji krizinden çıkışı "nükleer"de arıyor... 18.10.2021
Motorin fiyatı 23 kuruş arttı ... 18.10.2021
Gazprom, 1 Ocak-15 Ekim döneminde 152,2 milyar metreküp doğal gaz ihraç etti... 18.10.2021
Doğal gaz, enerji ve LPG sektörleri yeşil dönüşümü konuştu... 18.10.2021
TPAO 6 ayrı paftada petrol arama ruhsatı almak için başvuru yaptı... 18.10.2021
30.Ege Rallisi'ni Çukurova-Bostancı Ekibi Kazandı... 18.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.