Haber Ekonomi


Haberler > LPG Başlıkları

Çukurova Isı’dan Endüstriyel Tesislerde Isıtmadan Tasarruf Ettirecek İpuçları

Güncelleme :12.08.2021

 Radyant ısıtma pazarının lider markası Çukurova Isı, endüstriyel tesisleri daha ekonomik ısıtmanın püf noktalarını açıkladı. 

 Dünyada tüketilen enerjinin yüzde 30’u sanayide, sanayide tüketilen enerjinin ise yüzde 80’i ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılıyor. Enerji tasarrufu açısından önemli bir ekonomik potansiyele sahip olan endüstriyel tesislerin doğru ve ekonomik ısıtılması için keşif ve projelendirme hizmetinin alanında uzman mühendisler tarafından verilmesi işletmede yüzde 60’lara varan oranlarda tasarruf sağlıyor.

Endüstriyel tesislerde enerji verimliliğini maksimize etmeyi amaçlayan radyant ısıtma teknolojileri ve projelendirme konusunda sunduğu mühendislik hizmetleriyle sektörünün lider markası olan Çukurova Isı, endüstriyel tesislerde doğru ısıtma sistemi seçimi için bilinmesi gereken püf noktaları açıkladı. 

Isıtma giderlerini minimumda tutmayı hedefleyen endüstriyel tesis yatırımcılarının mevcuttaki klasik ısıtma sistemlerini, daha tasarruflu olan radyant ısıtma sistemleri ile yenileyerek, ısıtma giderlerinden tasarruf sağlayabileceklerini ifade eden Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman ÜNLÜ, sözlerine şöyle devam etti: “Isıtmada doğru sistem seçimi hem ilk yatırımda hem de işletmede kazandırıyor. Tasarruflu olan sistemler kısa sürede kendini amorti ederek, işletmelerin enerji giderlerinden yüzde 60’lara varan oranlarda tasarruf etmelerini sağlıyor. 

Biz Çukurova Isı olarak 30 yıllık tarihimiz boyunca 10 bine yakın endüstriyel tesise keşiften projelendirmeye, ürün tedarikinden satış sonrası hizmetlere kadar oldukça kapsamlı hizmetler sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. 

Tesislerin mimari yapısı

Sistem seçimi yaparken daima tesislerin mimari yapısını, yerleşim planını ve müşterilerimizin beklentilerini göz önünde bulunduruyoruz. Örneğin yüksekliği 6 metre ve üzeri olan tesislerde “borulu radyant ısıtma sistemleri”ni tercih ederek, müşterimizin işletmede kazanmasını hedefliyoruz. Veya fabrika içerisinde lokal ısıtma isteniyorsa “seramik plakalı radyant ısıtıcı”ları tercih ediyoruz. Yüksekliği 6 metreden az olan tesislerde ise yatırım maliyetlerini düşürmek ve çalışma alanlarında yüksek konfor sunmak için “sıcak hava üreticileri” kullanılmasını öneriyoruz. Kısacası tesis için doğru sistemi seçip; uygun fiyat, süre ve kalitede tedarik ederek, koşulsuz müşteri memnuniyeti sunmayı hedefliyoruz.

Binanın izolasyon durumu

Sistem seçimi yaparken yanlış kapasite kurulumunun önüne geçmek için binanın izolasyon durumunu da göz önünde bulunduruyoruz.

Hava değişimi  

Hesaplamalarda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise “hava değişimi”. Bazı fabrikaların kapıları sevkiyat için çok sık açılıp kapanırken, bazılarında ise neredeyse hiç açılmıyor. Hava değişimi yüksek olan yerlerde bu değerin göz önünde bulundurulmaması durumunda tesis ısınmıyor.

Tesiste üretilen ürünlerin cinsi

Sistem seçimi yaparken tesiste üretilen ürünler de etkili oluyor. Örneğin ağır sanayi sınıfında yer alan tesislerde ki tonlarca çelik, soğuk havalarda dış ortamdan üretim alanına alındığında iç ortamdaki sıcak havayı emiyor ve iç ortam havasını bir anda soğutabiliyor. Bu nedenle kapasite belirlerken bu gibi durumları da hesaplamalarımıza dahil ediyoruz” dedi.

 Radyant ısıtıcıların ve hava üreticilerinin uygulamalarının kısa sürede yapıldığını belirten ÜNLÜ, 10.000 metrekare bir tesiste 1 hafta veya 10 gün içerisinde sistemi kurabildiklerini ifade etti. 

 

Bu haber 1391 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
DFDS Akdeniz İş Birimi, Mersin-Trieste hattındaki 3. gemisini hizmete sunarken, lojistik sektörünün ve iş dünyasının liderleriyle buluştu ... 19.10.2021
Aydem Perakende ve Gediz Perakende Tasarruf Sağlayan Enerji İzleme Ürünlerini Tanıttı! ... 19.10.2021
Enerjisa Enerji, 800 milyon liralık tahvil ihracın Ak Yatırım aracılığıyla başarı ile gerçekleştirdi... 19.10.2021
Koç Topluluğu Geleneksel ‘Anadolu Buluşmaları’nın 29’uncusunu düzenledi... 18.10.2021
Turpak Seç Konusundaki Duyarlılığını 4 Ekim Vontier Emniyet Günüyle Bir Kez Daha Gösterdi... 18.10.2021
Otomotivde talep artışı çip sorununa takıldı... 18.10.2021
Çoruh EDAŞ uyarıyor: “Elektrik Hattına Müdahale Etmeyin”... 18.10.2021
Avrupa, enerji krizinden çıkışı "nükleer"de arıyor... 18.10.2021
Motorin fiyatı 23 kuruş arttı ... 18.10.2021
Gazprom, 1 Ocak-15 Ekim döneminde 152,2 milyar metreküp doğal gaz ihraç etti... 18.10.2021
Doğal gaz, enerji ve LPG sektörleri yeşil dönüşümü konuştu... 18.10.2021
TPAO 6 ayrı paftada petrol arama ruhsatı almak için başvuru yaptı... 18.10.2021
30.Ege Rallisi'ni Çukurova-Bostancı Ekibi Kazandı... 18.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.