Haber Ekonomi


Haberler > Otomotiv-Lastik Başlıkları

Bosch, elektrikli araçlarda “şarj adaptörü” kullanımını sona erdiriyor

Güncelleme :08.09.2021

 Kontrol kutusu olmadan esnek şarj imkânı sunan entegre teknolojili dünyanın ilk elektrikli araç şarj kablosu

 Hafif: Bosch kablosu, kablo içi herhangi bir kontrol kutusuna ihtiyaç duymaz ve üç kilogramın altındaki ağırlığı ile konvansiyonel şarj kablolarından yüzde 40 daha hafiftir.

Akıllı: Entegre kontrol ve güvenlik teknolojisi sayesinde şarj gücü ve sıcaklık güvenilir bir şekilde takip edilir.

Esnek: İster evde ister yolda, Tip 2 adaptörler ve ev tipi fişler sayesinde ikinci bir şarj kablosuna ihtiyaç kalmaz.

 Stuttgart ve Münih, Almanya- Elektrikli otomobillerin şarj edilmesi hiç bu kadar kolay olmamıştı: Bosch'un entegre kontrol ve güvenlik teknolojisine sahip yeni esnek akıllı şarj kablosu, 230 voltluk bir prizde şarj etme işlemi yapılırken kablo içi kontrol kutusu olarak da bilinen “şarj adaptörü” olmadan çalışabiliyor. Bu, IAA Mobility 2021'de ilk kez görücüye çıkan esnek akıllı şarj kablosunun ağırlığının üç kilogramdan az olduğu anlamına geliyor. Ortalamada bu değer, kontrol kutulu konvansiyonel şarj kablolarına göre ortalama yüzde 40 daha azdır. İleri teknolojiye sahip kablo, ağırlık tasarrufu sağlamanın yanı sıra bagajda yer kazandırır. Tip 2 adaptörler ve ev tipi fişler ile geldiğinden, evdeki prizde veya yoldaki şarj istasyonundan şarj etmek isteyen sürücüler, artık ikinci bir kabloya ihtiyaç duymaz. Aslında elektrikli otomobilleri şarj etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bosch Güç Aktarma Çözümleri Başkanı Dr. Uwe Gackstatter, “Bu evrensel şarj kablosuyla Bosch, elektromobiliteyi daha da müşteri dostu kılıyor. Elektrikli araçlar için yeni kabloyu standart ekipman haline getirmek istiyoruz” dedi. Bosch, 2022 yılının ortasında kablonun araç üreticilerine ve sürücülere satışına başlamayı hedefliyor.

 Her duruma uygun tek kablo: Evde ve yolda 22 kW'ye kadar şarj

Üç fazlı kablo, 22 kilowatt’a kadar mod 2 ve mod 3 alternatif akım ile şar şarj imkânı sağlar. Esnek akıllı şarj kablosuyla, evde şarj ederken bir elektrik panosuna gerek kalmaz. Müşteriler bunu istiyor. Avrupa'da elektrikli otomobil sürücülerinin yüzde 84'ü akşam veya gece evde aracı yeniden şarj ediyor (kaynak: newmotion Elektrikli Araç Sürücü Anketi 2020). Her prize entegre edilen teknoloji, şarj etme sürecini emniyetli ve güvenilir hale getiriyor. Kablonun ucundaki tip 2 konektör, şarj gücünü kontrol ve takip etmek için gerekli bileşenleri içerir. Diğer uçta adaptörlü ev tipi fiş, sıcaklık kontrolünü ve bir kaçak akım rölesi barındırır. Bu da 2,3 kilowatt'a kadar şarj gücüyle ev tipi bir prizde normal şarj sırasında bile aşırı yükleme veya aşırı ısınma olmamasını sağlar. Gerekirse emniyet teknolojisi durum kritik hale gelmeden önce kabloyu devre dışı bırakır.

 Minyatürleştirme teknik bilgisi: Bosch teknolojiyi üç kat küçültüyor

Bosch geliştiricileri, kontrol ve güvenlik teknolojisini kompakt kablo konektörlerine entegre edebilmek için, elektronik bileşenlerin boyutunu kontrol kutularında önceki uygulamalara oranla önemli ölçüde azalttı. Burada, şirket içerisinde sürekli geliştirilmekte olan minyatürleştirme uzmanlığından faydalanılıyor. Gackstatter, “Esnek akıllı şarj kablosu, Bosch'un günlük hayatı kolaylaştırırken elektromobilitenin daha geniş bir kabul kitlesine ulaşmasına yardımcı olmak için yenilikçi yüksek teknolojiyi nasıl kullandığının mükemmel bir örneğidir.” dedi. Dahası, yeni kablo çok kısa bir sürede geliştirildi: geliştirme ekibi yeni şarj kablosunu sadece 18 ay içinde piyasaya sunmayı başardı.

 İnovasyon lideri: Bosch, elektromobilite portföyünü genişletiyor

Esnek akıllı şarj kablosu, Bosch’un elektromobilite portföyünün yeni üyesidir. Şirket bu alanda bütüncül bir yaklaşım sergiliyor. İnovasyon lideri Bosch, eBike’lardan binek otomobillere ve iş makinelerine kadar tüm şirketlerden daha geniş bir elektrikli güç aktarma  mekanizması portföyüne sahip. Bu portföy, hem bataryalı-elektrikli hem de yakıt hücreli güç aktarma  mekanizmaları için çözümler sunuyor. Batarya performansını ve kullanım ömrünü iyileştirmek için şarj servislerini ve bulutta batarya yönetim servisini de içerir. Ayrıca Bosch, batarya üretimi için fabrika ekipmanı sağlama işine de girmiştir. 

Bu haber 1359 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Enerjisa Enerji, 800 milyon liralık tahvil ihracın Ak Yatırım aracılığıyla başarı ile gerçekleştirdi... 19.10.2021
DFDS Akdeniz İş Birimi, Mersin-Trieste hattındaki 3. gemisini hizmete sunarken, lojistik sektörünün ve iş dünyasının liderleriyle buluştu ... 19.10.2021
Aydem Perakende ve Gediz Perakende Tasarruf Sağlayan Enerji İzleme Ürünlerini Tanıttı! ... 19.10.2021
Avrupa, enerji krizinden çıkışı "nükleer"de arıyor... 18.10.2021
Turpak Seç Konusundaki Duyarlılığını 4 Ekim Vontier Emniyet Günüyle Bir Kez Daha Gösterdi... 18.10.2021
Otomotivde talep artışı çip sorununa takıldı... 18.10.2021
30.Ege Rallisi'ni Çukurova-Bostancı Ekibi Kazandı... 18.10.2021
Koç Topluluğu Geleneksel ‘Anadolu Buluşmaları’nın 29’uncusunu düzenledi... 18.10.2021
Motorin fiyatı 23 kuruş arttı ... 18.10.2021
Gazprom, 1 Ocak-15 Ekim döneminde 152,2 milyar metreküp doğal gaz ihraç etti... 18.10.2021
Doğal gaz, enerji ve LPG sektörleri yeşil dönüşümü konuştu... 18.10.2021
TPAO 6 ayrı paftada petrol arama ruhsatı almak için başvuru yaptı... 18.10.2021
Çoruh EDAŞ uyarıyor: “Elektrik Hattına Müdahale Etmeyin”... 18.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.