Haber Ekonomi


Haberler > Yenilenebilir Başlıkları

Söktaş Tekstil güneş enerjisi ile yüzde 18 tasarruf sağlayacak

Güncelleme :15.09.2021

 Sektörde 50. yılını geride bırakan Söktaş Tekstil, Aydın Söke'deki fabrika binalarının çatılarına 1.5 MW kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali (GES) kuruyor. 140 bin metrekare açık alana kurulu tekstil üretim kampüsündeki çatılara kurulacak GES ile elektrik giderlerinde yıllık yüzde 18 oranında tasarruf sağlanacak.

Aralarında Stella McCartney, Hugo Boss, Paul& Shark, Massimo Dutti, Gucci ve Max Mara’nın bulunduğu lüks moda markalarına kumaş tasarlayan ve üreten Söktaş Tekstil, sürdürülebilirlik çalışmalarıyla da adından söz ettiriyor. Şirket son olarak üretim kampüsündeki binaların çatılarına 890 bin dolarlık yatırım ile GES kuracağını açıkladı. 

Gelir paylaşımı modeliyle hayata geçecek olan santral yatırımı, ilk 10 yıl yatırımı yapacak şirket tarafından işletilecek. Bu süreçte üretilecek elektrik üzerinden gelir paylaşımı yoluyla Söktaş Tekstil’in elektrik giderlerinden tasarruf sağlanırken, 10 yılın sonunda santral tamamen Söktaş’a devredilecek. Bu yatırım ile yıllık 2 milyon 750 bin Kwh tasarruf sağlanması hedefleniyor.

“Hedefimiz en yüksek düzeyde tasarruf sağlamak”

Sürdürülebilirlik adına yapılan faaliyetlerde çevresel ve sosyal konuların yanı sıra şirketleri de sürdürülebilir kılmanın önemine değinen Söktaş Tekstil CEO’su Muzaffer Turgut Kayhan, “1986 yılında ilk atık su arıtma tesisini kurarak başlattığımız Çevre Yönetim Sistemleri politikası ile hedefimiz kullanılan tüm enerji kaynaklarından maksimum düzeyde tasarruf sağlamak. Bu bağlamda ulaşmak istediğimiz hedeflere tedarik ve üretim zincirimizdeki tüm paydaşlarımız ile birlikte ulaşabileceğimizin farkındayız. Söktaş Tekstil olarak şimdiye kadar yaptığımız ve bundan sonra yapacağımız projelerde doğru analizler yaparak, çevresel etkilerin azaltılmasını sağlarken aynı zamanda maliyetlerin azaltılmasını da hedefliyoruz. Sahip olduğumuz yönetim sistemleri kapsamında kaynak kullanımını düşürme ve atık oluşumunu azaltma çalışmalarımız devam ederken oluşan atıklarımızı öncelikli olarak kendi içimizde değerlendirme daha sonrasında da geri kazanmanın yollarını arıyoruz. Bunun yanı sıra Birleşmiş Milletlerin yayınlamış olduğu sürdürülebilir kalkınma hedeflerini de benimsiyoruz” şeklinde konuştu.

“2021 yılını su yılı ilan ettik”

Yıllık 10 milyon metre üretim kapasitesiyle lüks gömleklik kumaş sektöründe ilk sıralarda yer alan Söktaş Tekstil, bünyesindeki Efeler Çiftliği markasıyla süt hayvancılığı iş kolunda da yatırımlarını sürdürüyor. 766 dekar alan üzerine yayılmış modern tesisleri ile Efeler Çiftliği, ülkemizin en büyük üç çiftliğinden biri olarak büyükbaş süt hayvancılığında sektörün önemli oyuncularından. Tekstil ve hayvancılık sektörünün sürdürülebilirlik çalışmaları ile organik bir bağı olduğunu söyleyen Kayhan, şirket olarak bu konuda oldukça hassas olduklarını, hayata geçirdikleri projelerle ülkemizde öncü adımlar attıklarını belirtti.

2021 yılını su yılı ilan ettiklerini belirten Muzaffer Kayhan, “Biliyorsunuz biz aynı zamanda hammaddemiz olan pamuğun da üreticisiyiz. Hem pamuk üretimi hem de hayvancılık su tüketiminin oldukça fazla olduğu iş kolları. Aslında her ikisi de toprağa dayanıyor, topraktan besleniyor. Dolayısıyla birbirinden çok ayrı değiller. Biz her iki iş kolunda da öncelikle su tüketiminin en fazla olduğu prosesleri tespit ederek buralarda iyileştirmeler gerçekleştirdik. Su kullanımı yerine alternatifler ürettik. Örneğin yakma işlemini ıslaktan kuruya çevirdik. Düz boyalı kumaşlarda pişirme prosesini kaldırdık. Gerçekleştirilen tüm işlemlerde dökülen su takibi yapmaya başladık. Soğutma işlemlerinin sürelerini kontrollü olarak azalttık. Tüm bu çalışmalar ile su tüketimini birim üretim başına tüm işletmelerde 2020 yılına oranla yüzde 17, daha önceki yıllara oranla ise yüzde 37 oranında azalttık. Hayata geçirdiğimiz “rejeneratif tarım” projesiyle, pamuk üretiminde de su tüketimini önemli oranda azalttık, toprağın verimini artırdık.” dedi.

Bu haber 348 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Enerjisa Enerji, 800 milyon liralık tahvil ihracın Ak Yatırım aracılığıyla başarı ile gerçekleştirdi... 19.10.2021
DFDS Akdeniz İş Birimi, Mersin-Trieste hattındaki 3. gemisini hizmete sunarken, lojistik sektörünün ve iş dünyasının liderleriyle buluştu ... 19.10.2021
Aydem Perakende ve Gediz Perakende Tasarruf Sağlayan Enerji İzleme Ürünlerini Tanıttı! ... 19.10.2021
Avrupa, enerji krizinden çıkışı "nükleer"de arıyor... 18.10.2021
Turpak Seç Konusundaki Duyarlılığını 4 Ekim Vontier Emniyet Günüyle Bir Kez Daha Gösterdi... 18.10.2021
Otomotivde talep artışı çip sorununa takıldı... 18.10.2021
30.Ege Rallisi'ni Çukurova-Bostancı Ekibi Kazandı... 18.10.2021
Koç Topluluğu Geleneksel ‘Anadolu Buluşmaları’nın 29’uncusunu düzenledi... 18.10.2021
Motorin fiyatı 23 kuruş arttı ... 18.10.2021
Gazprom, 1 Ocak-15 Ekim döneminde 152,2 milyar metreküp doğal gaz ihraç etti... 18.10.2021
Doğal gaz, enerji ve LPG sektörleri yeşil dönüşümü konuştu... 18.10.2021
TPAO 6 ayrı paftada petrol arama ruhsatı almak için başvuru yaptı... 18.10.2021
Çoruh EDAŞ uyarıyor: “Elektrik Hattına Müdahale Etmeyin”... 18.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.