Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Türkiye'nin Paris Anlaşması'nı onaylaması yenilenebilir enerji büyümesi için katalizör olacak

Güncelleme :22.09.2021

 Türk cumhurbaşkanı anlaşmanın onaylanmasının sektör sayısında köklü değişikliklere yol açacağını söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York'taki BM Genel Kurulu'nun 76. oturumunda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Paris İklim Anlaşması'nı önümüzdeki ay Kasım ayında İskoçya'nın Glasgow kentinde yapılacak BM İklim Değişikliği Konferansı'ndan önce onaylamayı hedeflediğini söyledi.

Türkiye, Paris iklim anlaşmasını önümüzdeki ay onaylanmak üzere meclise sunmayı planlıyor.

Erdoğan, anlaşmanın onaylanmasının, kurulu elektriğinin %53'ünü yenilenebilir kaynaklardan elde eden ülkede yatırım, üretim ve istihdam politikalarında köklü değişikliklere yol açacağını söyledi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Çarşamba günü haberlere yanıt vererek, onayın ülkenin temiz enerjisini hızlandırmak için enerji verimliliği ilerlemesini hızlandırırken, özellikle güneş, rüzgar ve jeotermalde ülkenin devasa yenilenebilir enerji potansiyelinden yararlanmak için bir katalizör olabileceğini söyledi. geçiş.

Anlaşmanın parlamento tarafından onaylanmasının ardından, karar Birleşmiş Milletler'e sunulacak ve ardından Türkiye, küresel ısınmayı 1,5 santigrat derece ile sınırlamak ve 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmak olan Paris Anlaşması'nın bir parçası olacak. .

Türkiye'nin hiçbir küresel soruna, krize, çağrıya kayıtsız kalmadığını, iklim değişikliği ve çevrenin korunması konusunda da üzerine düşeni yapacağını belirten Erdoğan, anlaşmanın onaylanma sürecinin BM İklim Değişikliği Konferansı'ndan önce tamamlanacağını da sözlerine ekledi. Kasım ayında İskoçya'nın Glasgow kentinde yapılacak.

COP26 Başkan Vekili Alok Sharma, Twitter hesabından Erdoğan'ın Türkiye'nin COP26'dan önce Paris Anlaşması'nı onaylama hedefini desteklediğini yazdı.

Bu yılın başlarında Türkiye'ye yaptığım ziyaretin ardından devam eden iyi ilişkiler için hükümet bakanlarına teşekkür ediyorum. Sharma, Türkiye'nin iklim planlarıyla ilgili daha fazla ayrıntıyı dört gözle bekliyorum' dedi.

Sharma, iklim değişikliği konusunda işbirliğini ve Türkiye'nin emisyonları azaltma hedeflerini görüşmek üzere Haziran ayında Türkiye'yi ziyaret etti.

Avrupa Komisyonu'nun Avrupa Yeşil Anlaşması'ndan sorumlu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, dünyadaki ivmenin daha iddialı iklim eylemi için toplanmaya devam ettiğini söylediği bir dönemde Türkiye'nin tutumunu da memnuniyetle karşıladı.

Timmermans, "Türkiye'nin iklim konusunda Paris Anlaşması'nı onaylamaya hazır olduğu çok hoş bir adım, umarım yakında ulusal olarak belirlenen ilk katkısını takip eder" dedi.

Sıfıra giden bu yarışta hepimiz ortağız, hepimiz aynı gezegende yaşıyoruz” dedi.

Türkiye anlaşmanın ilk imzacılarından biri olmasına rağmen, tercih edilen 'gelişmekte olan ülke' statüsünden ziyade 'gelişmiş ülke' olarak sınıflandırılması nedeniyle ülke anlaşmayı onaylamadı.

'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması, kategorizasyon tartışmalarının bittiğine dair bir mesajdır ve bu çok güzel bir gelişmedir. İklim Eylem Ağı Türkiye İklim ve Enerji Politikaları Koordinatörü Özlem Katisöz, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, anlaşmanın onaylanmasıyla Türkiye'nin küresel emisyon azaltma çabalarına katkıda bulunacağını ancak ulusal olarak belirlenen katkılarını güncellemesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin karbon nötr bir yol geliştirerek küresel finansmana erişebileceğini söyledi.

Bu haber 717 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Danimarkalı rüzgar enerjisi şirketi, Türkiye'de büyümeye olumlu bakıyor... 22.10.2021
KKTC Benzinciler Birliği: K-PET ve AL-PET akaryakıt satışını durdurdu... 22.10.2021
Türkiye Petrolleri ve Koalay.com İş Birliği ile Artık Sigorta İşlemleri TP Mobil Üzerinden Yapılabiliyor... 22.10.2021
Zorlu Enerji, Karadağ’da Elektirikli Araç Şarj İstasyonu Ağı Kuruyor ... 22.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.