Haber Ekonomi


Haberler > LPG Başlıkları

Enerji Bakanı Dönmez: “Türkiye’de kışın doğalgaz sıkıntısı yaşanmaması için önlem alıyoruz”

Güncelleme :25.10.2021

 Enerji Bakanı Dönmez, teknik altyapı açısından güçlü bir konumdayız dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptığı açıklamada, Türkiye enerji bakanlığının küresel gaz kıtlığı nedeniyle ülkenin bu kış ısınmak için gazının bitmemesini sağlamak için ihtiyati tedbirler aldığını söyledi.

Önümüzdeki haftalarda yer altı doğal gaz depolama tesislerini doldurarak, depolamanın %75 dolu olmasını sağlayarak gaz arzı sıkıntısı yaşamamak için adımlar attıklarını ve atmaya devam edeceklerini söyledi.

Enerji fiyatlarında %200'den %300'e yükselen son enerji krizi, bu şok dalgasına karşı bir paratoner olarak yerli ve milli kaynakların önemini artırmış ve yenilenebilir enerjiyi daha fazla gündeme getirmiştir.

Ayrıca, israfı önlemek için enerji tasarrufu önlemleri alma ihtiyacını da ortaya çıkarmıştır. Bunun için çok basit davranış ve tutum değişiklikleri ile %10 ile %20 arasında tasarruf sağlanabileceğini söyledi.

'Elektrik enerjisinde %1 daha az kullanırsak 250 milyon dolar tasarruf ederiz. Isıtma sistemlerimizi 1 derece kısıp 23 derece yerine 22 dereceye düşürürsek ülke olarak 1 milyar metreküp doğalgaz tasarrufu yapmış oluruz. Enerji verimliliği sadece ekonomiye, bütçemize katkı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda çevremizi de koruyor.'

Daha fazla gaz arzı elde etmek için müzakerelerin devam ettiğini, ancak Azerbaycan ile bir anlaşmanın ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya'dan daha fazla arz olasılığına dair güvence vermesinin talebi karşılamaya yardımcı olacağını söyledi.

'Teknik altyapı olarak güçlü bir konumdayız. Sistemi büyük ölçüde rahatlatacak ve besleyecek uluslararası boru hatları, yeraltı doğal gaz depolama, LNG ve FSRU [Yüzer Depolama Yeniden Gazlaştırma Ünitesi] tesislerimiz var' dedi.

Uluslararası piyasalarda enerji fiyat artışlarına en az maruz kalacak ülkelerin, enerjide giderek daha fazla kendi kendine yeterli hale gelen Türkiye gibi yerli ve milli kaynaklara daha fazla bel bağlayan ülkeler olduğunu savundu.

Dönmez, Türkiye'nin Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında 1,11 milyar dolar tasarruf sağladığını söyledi. "Sadece 2020'de elde ettiğimiz tasarrufların mali değeri 158 milyon dolardı."

Bu haber 834 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
ATESAN Tora Denizli Bölge Servisini Tanıyalım... 30.11.2021
Enerjisa Enerji EBRD ile 110 milyon dolar karşılığı Türk Lirası Kredi Anlaşması imzaladı... 30.11.2021
Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali için finansman anlaşması imzalandı... 30.11.2021
IVECO T WAY Alman tasarım ödülünü kazandı... 30.11.2021
I-Save özellikli yeni Volvo FH, %10'a varan yakıt tasarrufuyla daha verimli... 30.11.2021
MAN OptiView, ‘2022 European Transport Award for Sustainability’ ödülünü kazandı... 30.11.2021
TANAP'tan, doğal gaz boru hattı geçen yerlere sosyal proje desteği... 30.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.