Haber Ekonomi


Haberler > Ticari Araçlar Başlıkları

MAN OptiView, ‘2022 European Transport Award for Sustainability’ ödülünü kazandı

Güncelleme :30.11.2021

 Dijital ayna ikame sistemi MAN OptiView, Yardımcı Sistemler kategorisinde ‘2022 European Transport Award for Sustainability – 2022 Sürdürülebilirlik için Avrupa Ulaştırma Ödülü’nü kazandı. 

MAN OptiView, dış aynaların ve geniş açılı dikiz aynalarının yanı sıra ön ve rampa aynalarının da yerini alıyor ve ayna yerine aracın yanlarına ve önüne konulan kameralarla çalışıyor. 

Yardımcı sistem, sürücülerin kör noktaları göstererek, daha rahat sürüş sağlıyor ve yolda, özellikle de dönüşlerde, şerit değiştirirken ya da manevra yaparken güvenliği artırıyor. 

MAN OptiView, Ekim ayından bu yana dört MAN kamyon serisinin (TGL, TGM, TGS, TGX) tamamı, için sipariş verilebiliyor.

Alman ticaret gazetesi Transport’un düzenlediği European Transport Prize for Sustainability (ETPN) – Sürdürülebilirlik için Avrupa Ulaştırma Ödülü, altıncı kez sahiplerini buldu. Ödül, ticari araç sektörü firmalarını, ileriye dönük ürünler ve stratejiler benimseyerek bu alanda sürdürülebilir şekilde tutum almaya teşvik etmeyi amaçlıyor. 18 Kasım 2021 tarihinde açıklanan ETPN kazananları arasında MAN & Truck Bus, OptiView dijital ayna ikame sistemi ile Yardımcı Sistemler kategorisinde bu yılın çok arzulanan ödülünü kazandı.

MAN Truck & Bus Deutschland GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Christoph Huber, ödül töreninde yaptığı konuşmada, "Bu ödül, MAN OptiView ayna ikame sistemimiz ile ayna ikame sistemlerinde mutlak bir köşe taşı yarattığımızı ve yeni MAN Kamyon Neslindeki zaten mükemmel işyerimizi çok daha iyi hale getirdiğimizi göstermektedir" dedi.

Her sürüş durumunda en uygun görüş açısı

Yol sapakları ve şerit değişiklikleri, diğer yol kullanıcılarını özellikle de kör noktalarda görmek zorsa sürücülerin, iyi ayna teknolojilerine rağmen kendilerini potansiyel olarak kritik konumda bulabildikleri durumlar arasında yer alıyordu.

MAN’ın, bu kritik sorunun çözümü için geliştirdiği OptiView dijital ikame sistemi sürücülere, kör noktalar dahil daha geniş ve rahat bir görüş olanağı sunuyor. OptiView’de, kamyon etrafındaki trafik durumunu, A sütunları üzerindeki iki geniş ve yüksek çözünürlüklü ekrana ve aynı zamanda medya sistemi ekranına aktaran kameralar kullanılıyor. Sürücüler, standart görüşe ek olarak görüntüyü yakınlaştırabiliyor ve geniş açıda izleyebiliyor. Bu da, kendilerine etraftaki trafiği en uygun şekilde izleme olanağı sağlıyor. Böylece OptiView, diğer yol kullanıcılarının gözden kaçırılması riskini, önemli ölçüde azaltır. Sistemin görüş alanı, sürücü ve yolcu tarafındaki kör noktaların görünür hale gelmesini sağlayarak, özellikle şehirdeki yayaların ve bisikletlilerin de güvenliğine katkıda bulunuyor.

Çevre trafiği ile ilgili tüm önemli bilgiler bir arada ve sürücünün görüş alanı içinde 

OptiView, çeşitli ekran görüntülerine ek olarak destekleyici başka fonksiyonlar da sunuyor. Örneğin, yardımcı genişlik ve uzunluk hatları, yan ekranlardaki görüntülerin üzerine bindirilebiliyor. Böylece bir aracı geçerken ya da manevra yaparken mesafeler ve boyutlar çok daha iyi tahmin edilebiliyor. Ayrıca MAN OptiView, ekranların iki yanındaki yol sapağı yardımı, şerit değiştirme yardımı ve şerit değiştirirken çarpışmadan kaçınma asistanı uyarı göstergeleriyle de entegre oluyor. Böylece çevredeki trafik durumuyla ilgili bütün önemli bilgiler, her zaman direkt olarak bir arada bulunuyor ve sürücünün görüş alanı içinde yer alıyor.

İzleme modu ile mola sırasında da yardımcı ve güvenlik artırıcı fonksiyona sahip 

MAN OptiView, izleme modu ile mola sırasında da yardımcı ve güvenlik artırıcı fonksiyona sahip. İzleme modu sürücüye, özellikle gece perdeler kapalıyken park yerinde aracın çevresini medya sistemi göstergesinde geniş açıda izleme ve kamyon etrafındaki şüpheli hareketleri erkenden fark etme olanağı sağlıyor. İzleme modu, yatağın kontrol modülünden uyku/dinlenme pozisyonundayken de etkinleştirilebiliyor. Araca OptiView’a ek olarak bir de arka kamera da yerleştirilmişse, kameranın gördükleri medya sisteminde bölünmüş ekran görüntüsü olarak izlenebiliyor.

OptiView, MAN’ın tüm kamyon serileri için sipariş verilebiliyor

Kritik sürüş manevraları, sadece karayollarında uzun yol trafiğinde, otoyollarda şerit değiştirirken ya da bu yollara giriş çıkışlarla sınırlı kalmaz. Özellikle de inşaat ve dağıtım trafiğindeki tipik sık dönüşler ve manevralarda da, çevre koşullarını, trafik durumunu en uygun şekilde görebilmek büyük önem taşır. Bu nedenle MAN, Ekim 2021 itibari ile kamyon serisinin tamamı (TGL, TGM, TGS, TGX) için OptiView’u opsiyonel olarak sunuyor.

 

Bu haber 862 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
DKV CARD Rusya’daki otoyol ödemelerinde de kullanılıyor... 19.01.2022
TEMSA parlak günlerine geri döndü 2021’i %122 büyümeyle tamamladı... 19.01.2022
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Ford Otosan’ın Gölcük Fabrikası’nı ziyaret etti ... 19.01.2022
Continental kış lastikleri bir ilke imza atarak Kars’ta snowboard’a meydan okudu!... 18.01.2022
Aydem Enerji’nin İSG ve Çevre Grup Direktörlüğü’ne Hatice Çinar Atandı... 18.01.2022
Toyota Tokyo Auto Salon’da Motorsporları Ruhunu Yollara Taşıdı... 18.01.2022
CLECAT, Denizyolu Lojistiği Tedarik Zincirinde Adil Rekabet ve Eşit Şartlar İçin Çağrıda Bulunuyor... 18.01.2022
Renault Trucks, Buyruk Otomotiv İle Türkiye’nin Kesişim Noktası Konya’da ... 18.01.2022
Gizli enerji maliyetlerini Hager ile keşfedin ... 18.01.2022
Enerjisa ‘Küsmesin Yıldızlar’ Tiyatro Oyunu ile Sömestr Tatilinde Öğrencilerle Buluşuyor ... 18.01.2022
Ekvator Enerji'den hidroelektrik santrali yatırımı... 18.01.2022
Mercedes-Benz Türk’ün uzun dönem staj programı PEP için başvurular başladı... 18.01.2022
Almanya Başbakanı: Kuzey Akım-2 projesi durdurulabilir... 18.01.2022
OPEC'in petrol üretimi geçen ay arttı... 18.01.2022
Asis, Yetkili Servisleri İle Yeni Döneme Hazır... 18.01.2022
Michelin Ay’a Gitmeye Hazırlanıyor... 18.01.2022
Türkiye'den 83 ülkeye 1,3 milyar dolarlık 'otobüs-minibüs-midibüs' ihracatı yapıldı... 18.01.2022
“Lassa ile Yine Bekleriz”, ikinci sezonuyla izleyicisi ile buluşuyor... 18.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.