Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Elektrik Başlıkları

İş Yatırım ve Aksa Enerji’den VİOP’ta işbirliği

Güncelleme :05.11.2015

Aksa Enerji Üretim A.Ş.’nin %100 bağlı ortaklığı olan Aksa Aksen Enerji Ticareti A.Ş. Borsa İstanbul VİOP’ta yeni “Piyasa Yapıcılık Programı” kapsamına alınan “Baz Yük Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmelerinde”  İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla Piyasa Yapıcısı oldu.
 

Aksa Aksen Enerji Ticareti A.Ş. İş Yatırım aracılığıyla gerçekleştirdiği piyasa yapıcılığı ile Aksa Enerji'nin temel hedefi olan VİOP elektrik ürünleri piyasasının likiditesinin artırılmasına ve daha fazla katılımcının bu pazarda bulunmasına katkı sağlamayı amaçlıyor. Özellikle elektrik üreticileri, toptan ve perakende elektrik ticareti şirketleri, sanayi şirketleri ve elektrik maliyeti riskini koruma altına almak isteyen kullanıcıların Baz Yük Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmeleri’ndeki avantajlardan faydalanmasını hedefliyor.
Borsa İstanbul VİOP, yenilenen ve çeşitlenen Baz Yük Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmesi ile son 10 yılda hızlı bir büyüme ve liberalleşme süreci geçirmekte olan enerji sektörüne güvenli bir fiyat riski yönetim aracı sunuyor. Özel sektör katılımcılarının artan ticaret hacminin, organize ve düzenlenmiş bir piyasa olan Borsa İstanbul üzerinden gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Piyasadaki tüm katılımcılar için şeffaf bir piyasa sunan VİOP sözleşmeleri, tezgâh üstü piyasalardaki mevcut sistemsel karşı taraf riskini ortadan kaldırarak şirketlere güvenli bir fiyat riski yönetim aracı sunuyor.
Aksa Aksen Enerji Ticareti A.Ş. İş Yatırım aracılığıyla piyasa yapıcısı olarak VİOP’ta yer alan Baz Yük Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmeleri’nde sürekli olarak dar alım satım kotasyonları bulundurarak piyasanın ihtiyaç duyduğu likiditeyi sağlayacak. Bu sayede katılımcılar her zaman piyasada işlem yapmaya olanak sağlayan fiyatları bulabilirken, merkezi karşı taraf (Takasbank) güvencesiyle risk yönetimini de VİOP’ta yapabilecek. VİOP, fiziksel olarak enerji alım satımına ihtiyaç duyan nihai tüketiciler, elektrik üretim ve perakende şirketleri kadar sadece enerji alım ve satımı alanında faaliyet gösteren enerji ticaret şirketlerinin de pozisyonlarını riskten koruyabildikleri bir mecra. Tezgâh üstü piyasalara oranla düşük işlem maliyetleri sayesinde ilgi görmeye başlayan VİOP’un regüle edilmeyen diğer piyasalara göre damga vergisi muafiyeti, düşük komisyon bedeli, gelişmiş işlem yapabilme altyapısı ve karşı taraf riskinin eliminasyonu gibi ciddi avantajları bulunuyor. Aksa Enerji Grubu ilerleyen dönemlerde yurt dışı örneklerde de görüldüğü gibi enerji sektörü dışında bankaların, yatırımcıların ve fonların da ilgili ürünlerde pozisyon almaya başlamasını bekliyor.
Aksa Aksen Enerji Ticareti A.Ş. Genel Müdürü Murat Kirazlı konuyla ilgili görüşlerini “Beklentimiz şirketimizin Piyasa Yapıcısı olarak sağlayacağı katkıyla, VİOP içerisinde elektrik ürünlerinin en yüksek hacimli ticari emtiaya dönüşmesi ile sektörel ve finansal katılımcıların çeşitlenmesi, VİOP’un özellikle Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmeleri’nde tezgâh üstü ve spot piyasalara alternatif bir mecraya dönüşmesidir.” şeklinde ifade ediyor.
Kirazlı, enerji sektörü katılımcıları için alternatif bir piyasa olan tezgâh üstü piyasalarda halihazırda en yüksek hacim ve işlem sayısına sahip olan Aksa Enerji Grubu’nun, İş Yatırım aracılığıyla Piyasa Yapıcısı olarak ve likidite katkısı sağlayarak VİOP elektrik kontratlarında da, işlem sayısı ve hacim büyüklüğüyle lider olmasını hedeflediklerini belirtiyor.
İş Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Arıkök, konu ile ilgili olarak, “Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmelerinde bir süredir işlem hacminin artmasına yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Aksa Aksen Enerji Ticareti A.Ş ile yapılan Piyasa Yapıcılığı işbirliği ile enerji sektörüne ve VİOP’a bu iki kurumun tecrübelerini yansıtacağız. Böylece enerji şirketlerinin risk yönetimlerini VİOP aracılığı ile yapmalarını, aynı zamanda geniş yatırımcı kitlemize elektrik kontratlarının tanıtımını yaparak Piyasa Yapıcılarının sunacağı avantajlardan faydalanmalarını ve işlem hacimlerinin artmasını amaçlıyoruz. Önümüzdeki dönemde İş Yatırım olarak Piyasa Yapıcılığı tecrübelerimiz ile piyasaların gelişimine verdiğimiz desteği sürdüreceğiz.“  şeklinde belirtiyor.
VİOP kapsamında sunulan riskten korunma enstrümanları, halka açık bir şirket olan Aksa Enerji Üretim A.Ş.’ye yatırımcılarına ve hissedarlarına olan taahhütlerini yerine getirirken önemli bir alternatif sunuyor.
 

 

Bu haber 1014 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Kamudan enerji ve madencilik sektörlerine 8.5 milyar TL kaynak... 20.01.2018
2018’de günlük küresel petrol talebi 100 milyon varil olması bekleniyor... 20.01.2018
Mepsan, Kadoil’in çözüm ortağı olmaya devam ediyor!... 18.01.2018
Mercedes-Benz Türk, yenilediği Tourismo otobüsleri ile pazara iddialı bir giriş yapıyor... 18.01.2018
TürkAkım doğalgaz alım terminalinin inşaatına başlandı... 17.01.2018
Aygaz, Online Satış Dönemini Başlattı... 17.01.2018
Ulusal Stok Yükümlülüğü ile ilgili PÜİS açıklama yaptı... 17.01.2018
YASED Ankara´da 4 Bakanlık ile `Uluslararası Yatırımcılarla İstişare Toplantısı... 17.01.2018
EPDK limitleri düşürdü, hane halkına iki faturaya yakın tasarruf geldi!... 17.01.2018
Zorlu Holding'den çocuklara özel yaratıcı yazarlık eğitimi... 17.01.2018
Fillo Lojistik’e Yeni Genel Müdür... 17.01.2018

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.