Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

“Enerjide Rusya’ya bağlıyız”

Güncelleme :09.12.2015

Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Kahriman, Rusya krizi ile birlikte tekrar gündeme gelen enerji savaşları bağlamında enerji politikalarını değerlendirdi.
 

Gittikçe büyüyen Rusya-Türkiye uçak krizi nedeniyle Rusya’nın doğalgazı kesme ihtimali ülkemizi alternatif gaz bulma çabalarına itiyor. Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Kahriman konuyu değerlendirirken”Günümüzde gelişme ve güçlenmede de en stratejik unsur konumunda olan birincil enerji kaynaklarının sınırlılığı, enerji savaşlarının da esas nedenidir” diyor. Hem dünya da hem de ülkemizde enerji tüketiminin yüzde 90’ının doğalgaz, varil petrol ve kömürden karşılandığını belirten Prof. Dr. Kahriman bugünkü tüketim trendi ile hesaplandığında petrolün 40, doğalgazın 60 ve kömürün de en fazla 140 yıllık ömrünün kaldığını söylüyor.  
Türkiye’nin halen gelişmekte olan bir ülke olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Kahriman sanayileşmek için çok daha fazla enerjiye  ihtiyacımız olacağını belirtiyor ve ekliyor: ”Halen ülkemiz enerji  ihtiyacının ancak dörtte biri yerli kaynaklardan karşılanıyor. Geri kalan dörtte üçü ise yıllık yaklaşık 60 milyar dolar ödenerek  ithal edilmektedir.  Üstelik bu kaynağın üçte biri de maalesef kriz yaşamakta olduğumuz Rusya’dan temin ediliyor. Bu rakamlar aslında şunu gösteriyor ki en temel insan hakkımız olan yaşam için gerekli olan enerji açısından kökten  dışa bağımlıyız. Özellikle de  senaryosunu bilmediğimiz, oyuncusu olmadığımız enerji savaşlarının önemli aktörlerinden biri olan Rusya’ya bağlıyız.”
“Dünya fosil enerji rezervlerinin yüzde 70’ini barındıran Avrasya’da; bunun büyük bölümünün de Ortadoğu’da olduğu dikkate alındığında, bu bölgedeki bitmek tükenmez krizlerin, kaosların, mezhep ve etnik savaşların asıl nedeninin enerji savaşları olduğu gerçeği ortaya çıkıyor” diyen Prof. Dr. Kahriman çok uluslu şirketlerce bulunmuş enerji kaynaklarının teknik ve ekonomik yapılabilirlik ölçüleri içinde devreye girinceye kadar, eldeki enerji kaynaklarının disiplinli biçimde, adil bir yaklaşımla tüketilmeleri gerektiğini söylüyor.
Ancak ülkelerin sosyo ekonomik ve sosyo  kültürel yapılarının da bu kaynakların adil kullanımına engel olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kahriman konu hakkında yapılması gerekeni şöyle açıklıyor: “Ülkelerin reel dış politikaları da amaçsız, hedefsiz, nostalji ve hamaset duyguları yerine, enerji alanı başta olmak üzere ekonomik çıkarların optimize edileceği bir senaryo ekseninde şekillenmelidir. Cumhuriyetimizi kuran irade bu ekseni de, bu senaryoyu da  90 yıl önce tanımlamıştır. Bu adil ve demokratik senaryo “Yurtta sulh, cihanda sulh’tur. Bu ufuk açıcı konseptin; aslında, günün koşullarına uygun dinamik bir yaklaşımla projelendirildiğinde; ekonomik kültürel ve sosyal sonuçlar üretecek ve bunları adil dağıtacak, ülkeler arasında; krizlerin, savaşların yaşanmayacağı bir anahtar olduğu anlaşılmalıdır. Bölgemizde yaşanan enerji savaşları için, din, mezhep, etnisite bağnazlıklarının araçsallaştırılmasına  ortak olmayacak bir politikanın bu eksende geliştirmesi de hem ülkemiz  hem bölgemiz hem de tüm insanlık için kaçınılmazdır”.

 

Bu haber 1110 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
9. Türkiye Enerji Zirvesi Ekim'de Antalya'da yapılacak... 24.02.2018
Spot piyasada elektrik fiyatları %3,9 düştü... 24.02.2018
Barsan, “Her başarılı nakliyecinin arkasında Tırsan var” dedi 100 adetlik yeni alım yaptı... 24.02.2018
Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği´nde yeni dönem...... 24.02.2018
Pegasus´un yeni Airbus A320neo uçağı "Eylül Masal" geldi... 24.02.2018
Mercedes-Benz Türk'ün araç teslimat rüzgarı Şubat ayında da tüm hızıyla devam etti... 24.02.2018
Aras Kargo’da hedef; dijitalleşme ile yüzde 20 büyüme... 24.02.2018
İstasyonunu kiraya veren mülk sahiplerinin mağduriyeti gideriliyor ... 24.02.2018

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.