Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > LPG Başlıkları

ABD Katar'ın LNG tahtına aday

Güncelleme :11.06.2017

 ABD'nin planlanan ve inşaat halindeki projeleriyle, geçen yıl 77 milyon ton LNG ihraç ederek küresel piyasada lider olan Katar'ın tahtını sarsması bekleniyor. İnşaat halindeki 5 LNG terminalinin yanı sıra planlanan 30 LNG projesiyle ABD'nin orta vadede ihracat kapasitesinin 300 milyon tonu geçeceği öngörülüyor

 Uluslararası Doğalgaz Birliği ve Uluslararası LNG İthalatçıları Birliği verilerinden yapılan derlemeye göre, Katar geçen yıl yaklaşık 77 milyon ton LNG ihracatı gerçekleştirerek küresel piyasada birinci oldu.

Asya bölgesine yapılan satışlar Katar'ın toplam LNG ihracatının yüzde 60'ından fazlasını oluştururken, Katar'ın en çok ihracat yaptığı ülkeler Japonya, Güney Kore, Hindistan, Birleşik Krallık ve Çin olarak kayıtlara geçti.

Katar, Japonya'ya yıllık 14,5, Güney Kore'ye 12,3, Hindistan'a 8,8, Birleşik Krallık'a 9,3 ve Çin'e yaklaşık 5 milyon ton LNG ihraç ediyor.

 ABD EN GÜÇLÜ ADAY

Yakın gelecekte Katar'ın tahtı için en güçlü aday olarak gözüken ABD'nin ise yıllık LNG ihracatı 330 bin ton düzeyinde bulunuyor ve ihracatın tamamı Tayvan ile Japonya'ya gerçekleştiriliyor. ABD bir kısmı 2018'de bir kısmı da 2024'te tamamlanacak yatırımlarla Asya'da orta vadede daha aktif rol almayı hedefliyor.

ABD, LNG ihracatı için şu anda aktif bir terminale sahip. Ülkenin inşaat halindeki terminal sayısı 6 ve 30 adet de planlanan LNG terminali projesi masada bulunuyor.

 ABD'nin inşaat halindeki 6 projesinin toplam kapasitesi 57,55 milyon ton olarak hesaplanıyor.

Söz konusu inşaatlar ve planlanan 30 terminal aktif hale geldiğinde, ABD'nin toplam LNG ihracat kapasitesinin 300 milyon tonu geçeceği öngörülüyor.

Latin Amerika'nın yanı sıra özellikle Çin pazarını hedefleyen ABD'nin, planlanan ve inşaat halindeki projeleriyle dünya LNG lideri Katar'ın tahtını sarsması bekleniyor.

Halen dünyada en çok LNG satışı yapan ikinci ülke olan Avustralya'nın ise 4 terminali bulunuyor. Toplam 32,8 milyon ton LNG ihraç kapasitesine sahip ülkenin inşaatı devam eden 5, planlanan 8 terminal projesi var. Yapılacak yatırımların toplam kapasitesi 63,8 milyon ton olacak ve mevcut kapasiteyle birleşince Avustralya'yı orta vadede Katar'ın üzerine taşıyacak.

RUSYA'DA LNG'YE YÖNELİYOR

Dünyada doğalgazın lideri olan ve boru hatlarıyla en çok satışı yapan Rusya da enerji piyasalarındaki hakim trende uyum sağlayıp LNG'ye yönelmeye çalışıyor.

Rusya'nın aktif LNG terminali Sakhalin II'nin mevcut kapasitesi 9,6 milyon ton düzeyinde buluyor. Bu terminal aracılığıyla en çok satışı Japonya'ya yapan Rusya'nın inşa halinde bir ve planladığı 3 terminal ise yatırım programında yer alıyor.

Çin tarafından da desteklenen Yamal LNG terminalinin inşası devam ederken, diğer 3 projenin Yamal'ın kapasitesiyle birleşmesiyle orta vadede Rusya'nın toplam kapasitesi 46,5 milyon tona ulaşacak.

 İRAN İSTEKLİ ANCAK YENİDEN HEDEFTE

Uluslararası yaptırımlar nedeniyle daha önce planladığı LNG terminal projelerini hayata geçiremeyen İran da LNG piyasasında söz sahibi olmak istiyor.

Mevcut durumda faal bir terminali olmayan İran'ın daha önce planladığı toplam 4 proje bulunuyor. Bunlardan Iran LNG Terminali'nin inşasına başlanmış, ancak yaptırımlar nedeniyle inşaat yarıda kalmıştı.

İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zangeneh, nisan ayı sonunda Fransız devi Total'i LNG yatırımları için ülkesine davet etmişti.

Bu arada, Katar da bu süreçte ayakta kalmak için İran ile doğalgaz alanında iş birliği imkanları kovalıyor ancak ABD'nin İran'ı tekrar hedefe oturtmasının, bu iş birliği arayışının önünde ciddi bir engel oluşturması bekleniyor.

Bu haber 2197 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Demirören Holding Enerji Grubu'na Üst Düzey Atama... 22.02.2018
2017´de Enerjisa Enerji´nin baz alınan net karı yüzde 30´dan fazla arttı... 22.02.2018
Haydar Çolakoğlu: "Spot LNG pazarı her geçen yıl büyüyor"... 22.02.2018
İDO dijital dönüşümle yenileniyor... 22.02.2018
Hafif Ticari Araçlar İçin Geliştirilen Mobil Delvac Ailesi Türkiye'de! ... 22.02.2018
Lastik pazarını dönüştürmeye hazırlanan Kordsa, 2017’yi büyüme trendiyle kapattı... 22.02.2018
Brisa’nın İnovasyon Hizmeti Probox, Kuzey Çevre Otoyolu'nda Araçlara 7/24 Hizmet Veriyor... 22.02.2018
PÜİS: “Çiftçilerimize mazot yardımını yürekten destekliyoruz”... 22.02.2018

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.