Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Otomotiv-Lastik Başlıkları

Brisa Bridgestone, ICRON’un yazılımıyla üretim verimliliğini artırdı, lastik pişirme bandındaki duruş süresini %5 oranında düşürdü

Güncelleme :17.06.2017

 Türkiye’nin en büyük lastik üreticilerinden Brisa Bridgestone, gelişmiş tedarik zinciri yönetimi ve planlama yazılımları geliştiren ICRON ile işbirliği sayesinde üretim verimliğinde önemli gelişmeler elde etti. Brisa Bridgestone’un daha önceden birbirinden bağımsız planlanıp yönetilen 2 temel üretim süreci olan lastik imalat ve pişirme bantları, ICRON’un planlama yazılımı çözümüyle birbirleriyle bütünleşik ve paralel planlanıp işletilmeye başlandı. İki üretim hattının bütünleşik operasyona geçmesiyle beraber Brisa Bridgestone, üretim bandındaki makinelerin atıl kalma oranlarını %5 kadar düşürerek üretim verimliliğini artırdı, planlamaya ayırdığı zaman kaynağında ise %25 oranında tasarruf sağladı.

 ICRON’un gelişmiş yazılım çözümü Brisa Bridgestone’un eski ardışık işlem bazlı planlama sisteminden süreç bazlı paralel planlamaya geçmesini sağladı. ICRON’un çözümü hakkında konuşan Brisa Bridgestone’un Endüstri Mühendisliği Direktörü Murat Hepdurluk, Lastik imalat ve pişirme hatlarının planlamasının ayrı yapılması sonucunda, pişirme hattında olması gerekenden fazla duruşla karşı karşıya kalıyorduk. Bu durum pişirme hatlarının kapasite kullanımında istenmeyen düşüşlere sebep oluyor, toplam lastik üretimini olumsuz etkiliyordu. Boşta kalan pres makineleri, malzeme bekleme durumunda kalıyordu ki bu hiç istemediğimiz bir durumdur. ICRON tarafından geliştirilen yeni paralel planlama çözümü sayesinde pişirme makinelerinin duruş süresini %1-2 oranında düşürmeyi amaçladık ve ilk sonuçlara göre bu oran %5 seviyesine kadar çıkabiliyor.

 Murat Hepdurluk, sözlerine Brisa Bridgestone hızla büyüyor ve artan talebi karşılayabilmemiz gerekiyor. 300 milyon Dolar yatırımla 950,000 metre karelik ikinci üretim tesisimizin 2018’de üretime başlaması hedefleniyor. Bu yeni üretim tesisinde binek araçlar ve hafif ticari araçlara yönelik ürünler üretilecek. Yıllık 4.2 milyon adet ek üretim kapasitesi sağlanarak, Brisa’nın toplam üretim kapasitesi %30 oranında artırılacak. ICRON tarafından geliştirilen Paralel Planlama çözümü sayesinde, planlanan %30?luk bu artış, gerçek ve beklenen üretim hacmi ile birlikte düşünüldüğünde, pratikte %35’lik bir kapasite artışı anlamına gelecek  şeklinde devam etti.

 ICRON, Brisa Bridgestone’de daha önceden göremediği stokları kontrol etme imkanı veriyor

 ICRON’un yeni paralel planlama çözümü Brisa Bridgestone’a daha önce takip edilemeyen, tüm seviyelerdeki envanter ve yarı mamul stokları hakkında da bilgi edinme imkanı sundu. ICRON’un sunduğu çözümle oluşturulan planlar, envanter seviyeleri ve planlamaya dair çeşitli ölçütleri ilgili üretim departmanları tarafından takip edilebilir hale geldi. ICRON Kurucu Ortağı A. Tamer Ünal, Departmanlar, daha verimli bir üretim için, planda değişmesi gereken noktaları tespit edebiliyor, planlanan makinelerin iş yükünü kolayca görüntüleyebiliyor ve mevcut planları değiştirme (modifikasyon) imkanlarında hız ve esneklik kazanıyorlar? şeklinde görüşünü ifade etti.

 A. Tamer Ünal sözlerine, “Brisa Bridgestone daha gelişmiş bir paralel planlama çözümü ile mevcut pişirme hatlarının kapasitelerini en az %1 artırabileceğini biliyordu. 100?ün üzerinde lastik pişirme makinesine sahip olunduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu durum üretim hattında en az bir pişirme makinesine eşdeğer kapasite artışı anlamına geliyor. Gerçekte ise ICRON tarafında geliştirilen paralel planlama çözümü ile %3-5 oranında gelişim sağlanarak, üretim hattında 3 ila 5 pişirme makinesine eşdeğer kapasite artışı elde ediyorlar” şeklinde devam etti.

Bu haber 1754 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
GE Jenbacher Gaz Motorları, Küresel Yağ Tedarikçisi olarak ExxonMobil´i Seçti... 25.09.2017
Pegasus´tan Ankara merkezli 2 yeni uçuş noktası... 25.09.2017
Çift cidar tank ve boru uygulamalarında cidar arası kaçak kontrol sistemleri... 25.09.2017
Shell Eco-marathon Türkiye´nin şampiyonları belli oldu!... 25.09.2017
Çin, Kuzey Kore'ye petrol ihracatını sınırlandırdı... 23.09.2017
INGAS 2017 Doğalgazın geleceğine köprü kuracak ... 23.09.2017
Aksa Doğalgaz, SCADA Projesiyle Sektöründe Dijital Dönüşüme Öncülük Ediyor... 23.09.2017
Temsa, Busworld Fuarı’na 2’si yeni 7 aracıyla katılıyor... 23.09.2017
Mercedes-Benz Türk, Maltepe’de düzenlenen Su Sporları Festivali’nde ikinciliği elde etti... 23.09.2017

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.