Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > LPG Başlıkları

Gazprom, Türkiye piyasasından çekiliyor mu?

Güncelleme :29.06.2017

Kommersant gazetesi, Gazprom'un Türkiye'nin iç piyasasından tamamen çekilebileceğini yazdı.
 

Türkiye, Rus gazından Almanya’dan sonra Avrupa’daki en büyük ikinci alıcı olarak önemini korurken, Türk Akımı boru hattı için düğmeye basıldığı günlerde Rus gaz tekeli Gazprom’da kritik bir karar alındığı öne sürüldü.


Kommersant gazetesi, Türkiye için sadece gaz ihracatçısı kalmamak ve ülke içinde gaz dağıtım pazarını da kontrol etmek için Gazprom’un attığı adımların boşa gittiğini ve bu amaçla Türkiye pazarına giren Gazprombank’ın pes ettiğini yazdı.


Bu gelişme, Gazprom'un hem Türkiye'ye, hem de Türkiye üzerinden AB'ye daha fazla gaz satabilmek için Türk Akımı boru hattında yatırıma başladığı bir döneme denk geliyor.


Gazetenin “Türk karşı akımı” başlığıyla manşetten verdiği habere göre, Gazprombank Türkiye’de ortak olduğu Akfel Holidng ve Bosphorus şirketlerindeki payını satarak bu sektörden çekiliyor. Haberde, Promak adlı şirkette Gazprombank’ın yüzde 40, Akfel Holidng’in yüzde 60 hisse sahibi olduğu, bu şirketin Türkiye’ye Rusya’dan gaz ithal ederek satan Enerco ve Avrasya şirketlerinde yüzde 60 pay sahibi olduğu vurgulandı. Ancak 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Akfel Holding’in FETÖ terör örgütü bağlantısı iddiasıyla devletleştirildiği ve bu durumun Gazprom’u da çıkmaza soktuğu belirtildi.


Promak şirketini Gazprombank ve Akfel 2014’de kurmuştu. Şirketi Gazprom ile yıllık 2,25 milyar metreküp gaz alım anlaşması bulunuyordu. Kommersant, bu konuda Gazprombank’ın “nihai karar” aşamasında olduğunu, işin yeniden canlandırılması konusunda hem pazardaki durgunluk hem de iktidarla çetrefil ilişkiler yüzünden fazla şans bulunmadığını duyurdu. Bu aybaşında da, son sekiz yıldır Türkiye iç pazarında doğalgaz satışı yapan Bosphorus Gas şirketinde yüzde 71’i bulan payın sahibi olan Gazprom'un, bu hisselerini satma kararı aldığı medyaya yansımıştı.
 

 

Bu haber 2276 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turcas Petrol’ün 2017 Mali Yılına İlişkin Genel Kurul Toplantısı yapıldı ... 21.06.2018
Mercedes-Benz Türk’ten Ağır Nakliye Sektörü’ne 12 Adetlik Arocs Çift Çeker Çekici Teslimatı... 21.06.2018
Afrika Enerji Forumu’nda Aksa Jeneratör Rüzgarı... 21.06.2018
Adana’nın ihracat birincisi TEMSA... 21.06.2018
Shell&Turcas İzmir’de Kadın Çalışanlarla Güçleniyor... 21.06.2018

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.