Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > LPG Başlıkları

LPG'de Türkiye Avrupa'ya örnek bir ülke

Güncelleme :29.06.2017

Türkiye'de büyük hızla gelişen otogaz pazarının, bu konuda tüm Avrupa'ya büyük bir örnek ülke konumunda olduğu ifade ediliyor.
 

Avrupa Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) Derneği Başkanı Francesco Franchi, LPG piyasasını değerlendirdi.
İtalya'da 40 yıldır devam eden çalışmalara rağmen yalnızca 2 milyon aracın otogaz kullandığını dile getiren Franchi, bu rakamın pazarda daha kısa süredir bulunan Türkiye'de 4,5 milyona ulaştığını söyledi.


Franchi, Avrupa'da en çok otogaz kullanan ülke olan Türkiye'nin LPG pazarında bulunmasının çok önemli olduğunu kaydederek, "Türkiye'de büyük hızla gelişen otogaz pazarı şaşırtıyor. Bu hızlı gelişim bizi çok mutlu ediyor. Türkiye bu konuda tüm Avrupa'ya büyük bir örnek ülke konumunda.Türkiye LPG Derneği diğer ülke dernekleriyle daima paylaşımda bulunuyor. Bu tecrübelerin diğer ülkelerin dernekleriyle paylaşılması çok önemli ve Türkiye bu konuda da mükemmel bir iş başarıyor." ifadelerini kullandı.
 

Avrupa hava kirliliğini konuşmuyor
Franchi, Avrupa'da politikacıların sürekli fosil yakıt karşıtı konuşmalar yaptıklarına dikkati çekerek, hava kirliliği hakkında daha fazla konuşulması gerektiğini vurguladı.


Hava kirliliği konusunda genellikle net açıklamalar ve duruş olmadığının altını çizen Franchi, bu konuda çevre dostu doğalgaz ve LPG'nin çözüm olabileceğini söyledi.


Franchi, Avrupa Komisyonu'nun mayısta elektrik, hidrojen ve doğalgazın yanı sıra LPG'yi de alternatif yakıt olarak kabul ettiğini hatırlatarak, "Alınan bu karar son derece önemliydi. Şu bilinmeli ki LNG ve LPG bir rekabet içinde değil. En azından ben öyle düşünüyorum. Farklı pazarlara ve farklı amaçlara hizmet eden iki üründen bahsediyoruz. Birlikte hava kirliliği, enerji verimliliği gibi konulara yarından itibaren çözüm bulabiliriz. 20 ve 30 yıldan bahsetmiyorum. Hemen yarın bunu yapabiliriz. Doğalgaz piyasasında rekabet olamaz. Biz yenilenebilir enerjiden üretilmeyen elektriğe ve petrole rakip olabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

 

Bu haber 1569 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Çift cidar tank ve boru uygulamalarında cidar arası kaçak kontrol sistemleri... 25.09.2017
Pegasus´tan Ankara merkezli 2 yeni uçuş noktası... 25.09.2017
Çin, Kuzey Kore'ye petrol ihracatını sınırlandırdı... 23.09.2017
INGAS 2017 Doğalgazın geleceğine köprü kuracak ... 23.09.2017
Aksa Doğalgaz, SCADA Projesiyle Sektöründe Dijital Dönüşüme Öncülük Ediyor... 23.09.2017
Temsa, Busworld Fuarı’na 2’si yeni 7 aracıyla katılıyor... 23.09.2017
Mercedes-Benz Türk, Maltepe’de düzenlenen Su Sporları Festivali’nde ikinciliği elde etti... 23.09.2017

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.