Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > LPG Başlıkları

EPDK, LPG ile ilgili alınan yeni kararı açıkladı

Güncelleme :30.07.2017

 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), ithal edilecek LPG'nin ihtisas gümrüklerindeki laboratuvarlarda zorunlu tüm analizlerinin yapılmasına, yurtiçi piyasada LPG'nin teknik düzenlemelere uygun olup olmadığının tespiti amacıyla alınacak numunelerin, LPG'nin depolandığı millileştirilmiş ürün tanklarından ve sonraki ikmal noktalarından alınmasına karar verildi. 

EPDK'nın konuya ilişkin kurul kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) ve Elektrik Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında, ithal edilecek LPG'nin, ihtisas gümrüklerindeki laboratuvarlarda belirtilen zorunlu analizlerinin yapılmasına karar verildi.

Ayrıca, yurtiçi piyasaya arz edilen LPG'nin, ürünün niteliğine göre yürürlükteki tüm teknik düzenlemelere uygun olması gerektiği kararlaştırıldı.

Yurtiçi piyasada LPG'nin teknik düzenlemelere uygun olup olmadığının tespiti amacıyla alınacak numunelerin, yürürlükteki numune alma standartlarına uygun bir şekilde, LPG'nin depolandığı millileştirilmiş ürün tanklarından ve sonraki ikmal noktalarından alınmasına da karar verildi.

Kurul tarafıncan, "yurt içi veya yurt dışından temin edilen LPG’nin piyasaya sunumunda; öncelik sırasıyla TS veya EN standartlarına, bu standartların mevcut olmaması halinde ise TSE tarafından kabul gören diğer standartlara uyulmasına ve ithal edilen LPG'nin ihtisas gümrüklerinde kurulan laboratuvarlarda ekli listede belirtilen işlem ve analizlerinin yapılmasına" şeklindeki 23 Haziran 2005 tarihli kurul kararının da yürürlükten kaldırılması uygun görüldü. 

Bu haber 1920 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Brisa ve Turkcell, Kamyon ve Otobüs Şoförleri için Yeniden Bir Arada... 22.03.2018
Isuzu D-Max alan çiftçilere mahsulden mahsule ödeme avantajı... 22.03.2018
Otokar'ın kurumsal yönetim notu yükseldi... 22.03.2018
İhracatını yüzde 33 artıran TEMSA´ya üst üste ikinci Altın Madalya!... 22.03.2018
Başbakan Yıldırım: “Nüfusumuzun yüzde 77’si artık doğalgaz kullanıyor”... 22.03.2018

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.