Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Elektrik Başlıkları

Enerjisa ve Akenerji Elektrik Ticaretinde Kredi Destek Eki (CSA) Dönemini Başlattı

Güncelleme :17.08.2017

Enerjisa Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş. ve Akenerji Elektrik Enerjisi İthalat İhracat ve Toptan Satış A.Ş., EFET Genel Çerçeve Sözleşmesi’ne ek olarak EFET Kredi Destek Eki’ni (CSA) imzalayarak Türkiye’de elektrik ticareti açısından önemli bir ilki gerçekleştirdi

 

Enerji sektörünün önde gelen şirketlerinden Enerjisa Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş. ve Akenerji Elektrik Enerjisi İthalat İhracat ve Toptan Satış A.Ş., aralarındaki EFET (Avrupa Enerji Tacirleri Federasyonu) Genel Çerçeve Sözleşmesi kapsamında Kredi Destek Eki’ni (CSA) de imzalayarak, Türkiye’de elektrik ticareti açısından önemli bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

Elektrik Ticaretinde Güven Dönemi


Elektrik ticareti gerçekleştiren şirketler için vadeli piyasa fiyatlarında yaşanan dalgalanmaların kontratları üzerinde oluşturduğu riskin azaltmasını sağlayan CSA, işlem tarihi ile tedarik tarihi arasında doğabilecek fiyat değişiminden şirketlerin zarar görmesini engelleyecek. CSA ile tarafların, aralarında anlaştıkları sıklıkta maruz kaldıkları risk değerini karşılıklı hesaplayarak, riske maruz kalan tarafa nakit veya teminat mektubu teslim ederek bu riski en aza indirmeleri mümkün olacak. CSA’nın elektrik piyasasında piyasa oyuncularına daha güvenilir ortam sağlamasıyla, piyasa likiditesinin artmasına ve enerji ticaretinde istikrarın gelişmesine katkısı olacak.

Enerjisa ve Akenerji tarafından atılan sektörde öncü olacak bu adımın Türkiye enerji piyasalarında ticaretin arttırılması adına firmalar tarafından yaygın olarak hayata geçirilmesi bekleniyor.

 

Bu haber 1738 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Fleetcorp Türkiye’de, Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Yeni CTO Tolga Bayazıtoğlu Oldu… ... 18.06.2018
Yeni DAF CF ve XF: Slovenya'da 2018 Yılının Kamyonu ... 18.06.2018
Aytemiz’den yolları kazanca dönüştüren kampanya... 18.06.2018
Alpet yolda olmayı sevenlerin bayramda da yanında... 14.06.2018
Sabancı Holding ve Enerjisa’da Üst Düzey Atamalar ... 14.06.2018

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.